Hoop maakt alles kapot. Zet dat maar op een steigerhouten plankje Les 6 Boosheid hoort ook bij verwerken, net als verdriet Zwangere vrouwen, ik kon ze niet zien! Hoe ze met hun dikke buiken rondparadeerden, alsof ze wilden zeggen: kijk eens, dit kun jij lekker niet! Stomme, waardeloze baarmoe der. You had one job! Boosheid is net zo goed onderdeel van de verwerking als Verdriet. Net zoals ik moest accepteren dat Hoop een andere vaste gast is. 'Hoop doet leven.' Lazer toch een end op. Hoop maakt alles kapot. Zo kapot dat alles zwart is van binnen en je niets meer kunt voelen. Zet dat maar op een steigerhouten plankje, mensen van de Xe- nos. Ik bleef hopen, tot de allerlaatste terug plaatsing. Tot de allerlaatste negatieve test. Het was onstuitbaar. En dat maakte het rouwproces ook zo moeilijk. Want in al die jaren dat ik in het traject zat, zweefde ik tussen hoop en vrees. Steeds werd de kans een beetje kleiner, maar nog altijd kon het vriesvak. ,,Ja Elsa, net als de frikandellen." Mijn vriend vertelt nog altijd hoe hij elke keer weer schrok als de arts kwam aanzet ten met de spuit om de eicellen te oogsten (de spuit die volgens hem minstens de één meter aantikte; zelf heb ik 'm helaas nooit goed kunnen zien). En hoe hij zichzelf dan moest bedwingen dat martelwerktuig niet uit de goeie man zijn handen te meppen, mij over zijn schouder te gooien en het zie kenhuis uit te vluchten. Ik denk dat een ivf-traject je relatie kan maken of breken. We waren samen, elke stap. Natuurlijk, er waren donkere dagen waarbij ons contact eruit bestond dat hij af en toe een reep chocola in mijn richting slingerde, om vervolgens snel het luik van de schuilkelder achter zich in het slot te laten vallen. En nee, we konden elkaar niet altijd bijbenen, maar we vonden elkaar al tijd weer terug. We weten natuurlijk niet wat er verder nog op ons pad komt, maar dit team is getraind. 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 108