Wat als je geen kinderen kunt krijgen? Dan ga je naar het ziekenhuis voor een ivf-behandeling. Maar wat als dat niet werkt, als je na een paar jaar weer buiten staat met lege handen en een lege buik? Hoe voelt dat? En: hoe ga je dan verder met je leven? Dit is mijn antwoord, in zeven levenslessen. Les 1 Steek je kop in het zand Het is kerstmis 2015. We hebben het die middag aan mijn ouders verteld en zijn op weg naar huis. Terwijl ik de ondergaande zon tegemoetrijd, barst ik bijna uit mijn voegen van geluk. Mijn vriend is ook blij, maar verstandiger: 'Schat, het is pas acht weken. Laten we nu eerst die echo afwach ten. Het kan nog misgaan.' 'Ik weet dat het mis kan gaan. Maar wat heb ik eraan om nu niet te genieten? Dit nemen ze me nooit meer af.' Het ging mis. Natuurlijk ging het mis. Op de eerste echo zagen we een hartje, het mooiste kleine knipperlichtje ooit. Op de tweede echo, een week later, was alles weg. Onze hoop, onze droom. En dat was onze eerste ivf-poging. Er zouden nog dertien zogeheten terugplaatsingen volgen, maar zwanger zijn we nooit meer geworden. Toch blijf ik erbij: ik ben blij dat ik van die vier weken zwangerschap heb genoten. Ik heb boeken gekocht, trouw in een maat beker geplast voor Moeders voor Moeders en elke dag online gekeken hoe het kindje groeide ('Vandaag is het zo groot als een bosbes!! Schat, een bosbesje, mooi hè!'). We hadden al een naam bedacht en ik praatte helemaal nergens anders meer over tegen de mensen die ervan af wisten, wat bijna iedereen was omdat we het niet voor ons konden houden. Soms moet je je kop in het zand steken en genieten. Het heeft geen zin om rekening te houden met dingen waarop je toch geen in vloed hebt. Les 2 Een mens kan veel hebben Je hoort weleens dat mensen zo veel te ver duren krijgen dat ze instorten. Ik heb lang gedacht dat dat mijn lot zou zijn. Dan kreeg ik de zoveelste klap te verwerken en dacht: 16 Ivf zonder happy end TEKST GEERTJE CLAESSEN ILLUSTRATIES MAGDA RINKEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 104