9 hadden veel gemeen.'' Allebei waren ze topsporter, alle bei in 2008 's werelds beste. Paulien werd wereldkampioen allround schaatsen, Maarten Olympisch kam pioen 10 kilometer in open water. Allebei waren ze dat jaar genomi neerd voor de titel sportman en sportvrouw van het jaar (Maarten won ook). Allebei hadden ze een dochter van nu bijna 3. En allebei kregen ze kanker. MAARTEN: „Kanker is niet eerlijk. Je kunt daar niet door wilskracht of hard vechten van winnen. Het is een muntje dat je opgooit. Dat valt goed of fout. De uitkomst ligt buiten jouw macht. Paulien en ik hebben allebei dat muntje opgegooid. Ik was 19 en had het geluk dat het muntje goed viel en dat ik genas van leukemie. Paulien had de pech dat er geen be handeling voor haar was.'' De nuchtere en harde theorie van die kansfactor heeft Kay in eerdere interviews van Maarten voorbij ho ren komen. Die boodschap landde nooit goed, tot Paulien met de ziekte geconfronteerd werd. Hij herinnert zich haar eerste uitslag, waaruit bleek dat de behandeling niet effec tief was. kay: ,,De ziekte werd laat ontdekt. De situatie was al ernstig. Ik had veel meer verwachtingen van de behan deling. Mijn eerste reactie was: hoe lang heeft ze dan nog? Je onderhan delt met het lot. In ons geval werd de prognose steeds bleker. Van de ene op de andere dag wordt alles onzeker en verlies je de grip op je leven. Het enige waarover je wel controle hebt, is dat je van elkaar houdt, leuke din gen doet als gezin en de liefde deelt. Dat hebben we tot het laatste mo ment gedaan.'' Uit het verdriet haalt Kay nieuwe specifiek onderzoek. Harlingen werd de stad van Paulien, met als doel be tere immuuntherapie bij longkan ker. Kay: „Tijdens het zwemmen zag ik hoe fijn het enthousiasme langs de kant was. In Harlingen zwom men we een soort theater binnen, Fantastisch. Toen ik het water uit kwam, voelde ik me blij, ondanks de ongelukkige aanleiding." Maarten zwemt door. Hij heeft ge leerd van de 'fouten' bij de eerste tocht. Hij slaapt en eet meer. In de laatste nacht wordt het even penibel. Hij heeft schuurplekken door het zwempak en zit erdoorheen. Maar hij lapt zichzelf op, volhardt en fi nisht in Leeuwarden na bijna 200 ki lometer en 74 uur zwemmen. maarten: ,,Op die ene nacht na heb ik de hele tocht vertrouwen gehad. Ik leefde van punt naar punt, pro beerde voortdurend mijn enthousi asme te temperen, omdat je niet weet welke barrière je nog tegen komt." Hij beseft hoe groot de im pact van zijn monstertocht is. De Maarten van der Weijden Founda tion heeft al bijna 12 miljoen euro in gezameld. Daarmee kunnen 27 on derzoeken worden gefinancierd. ,,Ik ben dankbaar dat Nederland zo mee leefde. Ik was vermoeid, maar bleef scherp. Ik zag de mensen die me aanmoedigden, de spandoeken die op meerdere plekken terugkwamen, de kleding. Ja, sommigen hadden de raarste combinaties aan, haha.'' Eind augustus wordt de Elfsteden- zwemtocht herhaald, maar niet door Maarten. Mensen zullen de tocht in estafettevorm gaan zwemmen. Een aantal bekende Nederlanders heeft deelname toegezegd. De Maarten van der Weijden Foun dation heeft dit jaar een eigen wetenschappelijke raad die onder zoeksvoorstellen beoordeelt. MAARTEN: „Jaarlijks krijgen ruim 100.000 mensen de diagnose kanker en overlijden er 40.000. Dat blijft frustrerend. Maar we boeken ook vooruitgang. De overlevingskansen stijgen elk jaar een procent. Dat is langzaam, maar zo'n procent staat voor duizend mensen en gezinnen die hun leven kunnen voortzetten." De beide foundations ondersteu nen elkaar. Bij het komende EK all round schaatsen houdt de Paulien van Deutekom Foundation weer een veiling. Maarten heeft zijn een deel van zijn zwempak, zwembril en ge signeerde badmuts ter beschikking gesteld. Kay: „Longkanker wordt vaak opgespoord als het te laat is. Het komt steeds vaker voor bij relatief jonge mensen. En het is, net als bij Paulien, doorgaans niet het gevolg van roken.'' Komende zomer is Kay er weer bij in Friesland. Het liefst zwemt hij weer in de vroege och tend, maar nu langer en zonder Maarten naast zich. Maarten: ,,Ik zwem niet mee. Ik geef alleen het startschot en coach langs de kant.'' Over twee weken probeert Maar ten in het zwembad het 24-uurs we reldrecord (101,8 kilometer) te bre ken. Een andere extreme uitdaging heeft hij nog niet op het programma. ,,Er is op de wereld geen tocht mooier dan de Elfstedentocht. Die heb ik gedaan. Dit jaar wil ik meer tijd in mijn gezin steken en veel geld inzamelen, zodat de kans voor toe komstige patiënten groter wordt.'' Pauliens naam leeft voort in een Amsterdamse sportprijs en een on derzoek aan het VUmc, dat dankzij een donatie van 50.000 euro van de foundation gestart kan worden. ,,Heel bijzonder en tegelijk wrang en confronterend. Toen ik het water in sprong, miste ik Paulien heel erg, Dat wordt niet minder als je haar naam en foto overal ziet'', zegt Kay. ,,Het verlies heeft mij een nieuw doel gegeven. Ik wil mensen in een zelfde situatie hoop en kracht geven. Ik heb steun van vrienden en lieve families. Dat is niet voor iedereen vanzelfsprekend. Paulien was heel puur. Ze gaf heel veel, en daardoor kreeg ze ook veel terug. Dat vond ik zo mooi aan haar. Dat wil ik in mijn eigen leven ook meer doen.'' kracht. Samen met haar schaats- vriendinnen richt hij na haar overlij den de Paulien van Deutekom Foun dation op. Ze krijgen donaties en veilen onder meer schaatspakken voor onderzoek naar longkanker. Eind augustus zwom Kay 36,5 ki lometer bij de Groningen Swim Challenge. In de voorbereiding vroeg hij Maarten advies voor de training. Maarten vroeg spontaan of Kay bij zijn Elfstedentocht een stukje wilde meezwemmen. Kay: ,,Dat betekende veel voor mij. De tocht gaat over kanker, maar ook over verlies, verdriet, doorzetten en kracht. Iedereen heeft daar een eigen gevoel bij.'' Kay en Maarten zwemmen twee uur lang naast elkaar naar Harlingen. Elke doorkomststad is gekoppeld aan vrijdag 10 januari 2020 GO Maarten van der Weijden en Kay van der Kooi zwommen een stuk samen in Harlingen. Onder: Kays vrouw Paulien van Deutekom, in 2008. FOTO'S NIELS DE VRIES, REUTERS M Kay van der Kooi (links) en Maarten van der Weijden. foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9