II 7 INTERVIEW AMBASSADEUR VAN IRAN Als de VS dit spel wil spelen, kunnen wij dat ook Niemand zit te wachten op chaos in Irak De wereld komt even bij van de laatste ronde 'oog om oog, tand om tand' tussen Iran en de Verenigde Staten. Is de kou uit de lucht of wacht er meer wapengeweld? Een exclusief gesprek met ambassadeur Alireza Kazemi Abadi van Iran. Op de statige, goed beveiligde am bassade in Den Haag nemen we plaats naast een grote foto en het condoleanceregister voor wijlen ge neraal Qassem Soleimani. Voor Iran is hij een martelaar, een held die in strijd met internationaal recht is ver moord. En dus kwamen beide landen op ramkoers. ,,Qassem Soleimani een terrorist?'' Voor Alireza Kazemi Abadi (54), de ambassadeur van Iran in Nederland, is dat de grootste onzin. ,,Hij vocht juist tegen het terrorisme", aldus de diplomatiek vertegenwoordiger. ,,Qassem Soleimani was ongelooflijk belangrijk voor Iran. Hij was een symbool van de Islamitische Revolu tie in Iran. Hij maakte naam toen hij de strijd aanbond met Daesh (Islami tische Staat). De eerste keer dat ik zijn foto zag, was toen hij op de voor pagina van Newsweek stond. Voor zijn bijdrage aan de oorlog tegen IS, tegen het terrorisme. In Iran en elders in de regio. Daarom rouwen zo veel men sen om hem. Van Damascus, Bagdad, Mosul, Teheran tot zijn geboorte plaats Keram.'' Maar in de ogen van de VS is en blijft diezelfde terroristenbestrij der een terrorist. Volgens Was hington heeft hij bloed van Ameri kaanse soldaten aan zijn handen. ,,Dat komt door het zwart-wit- denken in Washington. Je kunt iedereen benoemen zoals je wilt, maar de werkelijkheid is anders. Hij is vermoord tijdens een bezoek aan een bondgenoot. Hij was te gast in Irak. Maar als je iemand het predikaat terrorist opplakt kan dat worden misbruikt als een rechtvaardiging om hem om te brengen. Maar Solei- mani leverde de strijd die de Europe anen niet wilden voeren. De Europe anen, waaronder Nederland, die nu hun handen aftrekken van in Irak ge vangengenomen burgers die zich hadden aangesloten bij IS, die hun verantwoordelijk niet nemen terwijl IS wel degelijk ook hun probleem is. Weet u wie nu het hardst lacht? IS. Zij zijn van hem af, kunnen weer aan weg timmeren. ,,Wie is ermee begonnen? De VS. Zij besloten vorig jaar de Republikeinse Garde af te doen als een terroristische organisatie. Dat kan niet. Wettelijk niet. Politiek niet. Het is ook niet ver standig. Maar als de VS dit spel wil spelen, kunnen wij dat ook.'' ,,Ik ben geen profeet.'' ,,Ik weet het echt niet. Ayatollah Kha menei heeft zich wel ten doel gesteld om de regio te bevrijden van de cor rupte aanwezigheid van Ameri kaanse troepen. Dat wil hij niet met geweld, niet met militaire middelen bereiken maar op basis van politiek. Alleen als we worden aangevallen, slaan we terug.'' Hij lacht. ,,Laten we dan maar midde len, veertig. Als compromis.'' Het verschil kwam beide partijen natuurlijk wel goed uit. Met tachtig doden had Iran zijn wraak ge maakt, met nul doden kon Donald Trump afzien van een tegenactie omdat de schade toch gering was. ,,De VS is natuurlijk heel sterk, maar ook Trump zit niet te wachten om grote verliezen als gevolg van geweld. Daarom reageerde hij terughoudend na onze raketbeschietingen. Boven dien lijkt het erop dat er ruis zit tus sen het Witte Huis en het Pentagon over de Amerikaanse besluitvorming van de laatste weken.'' ,,Dat is de eerste vrucht van zijn bloed. De buitenlandse troepen zijn niet meer welkom in Irak. Als ze toch blijven, gedragen ze zich als een be zettingsmacht. Niemand in de regio zit op buitenlandse strijdmachten te wachten. Laat ze alleen komen als ze welkom zijn.'' ,,Die zijn er niet. In ons geval gaat het alleen om militaire adviseurs. In Irak dragen ze geen wapens. Ze hebben geen eigen bases zoals de Amerika- nen. Ze zijn er ook op verzoek van Irak, ons buurland.'' ,,Zeker. Niemand zit te wachten op chaos in Irak. Maar die chaos is mede te wijten aan de aanwezigheid van buitenlandse troepen. Dat zorgt voor verdeeldheid. Instabiliteit, chaos in Irak heeft ook voor ons gevolgen waar we niet op zitten te wachten. Daarom hebben we Irak ook gehol pen in de strijd tegen Daesh. We wil len een sterk, onafhankelijk Irak. Zonder terroristen en zonder buiten landse troepen. Als de buitenlandse troepen, in het bijzonder de Ameri kanen, uit Irak vertrekken is dat de eerste, belangrijke stap naar de-esca latie.'' vrijdag 10 januari 2020 GO 'Soleimani vocht juist tegen IS, tegen terrorisme' Hans van Zon Den Haag - Alireza Kazemi Abadi, ambassadeur Iran De Iraanse ambas sadeur Alireza Kazemi Abadi: „Vertrek VS uit Irak eerste stap naar de-escalatie.'' FOTO'S FRANK JANSEN Niet alleen de VS plakt het brand merk van terreur op organisaties en mensen. Iran doet hetzelfde: bij wet in Iran zijn de Amerikaanse soldaten sinds deze week terroris ten. Was dat nu nodig? Waar houdt de ladder van de esca latie op? Opperste Leider, ayatollah Khame nei, noemt de raketaanval op de twee Amerikaanse bases, een wraakneming op de aanslag op So- leimani, 'een klap in het gezicht' van de VS. Hij waarschuwt dat het hier niet bij blijft. Wat staat er nog meer op het programma? Ook over het resultaat van die 'klap in het gezicht' bestaat on enigheid. Volgens Iran zijn er bij de nachtelijke raketaanvallen tachtig Amerikaanse soldaten gedood, volgens de Verenigde Staten nul. De geschiedenis kan cynisch zijn. De dood van Soleimani drijft Irak ertoe om het vertrek van alle Ame rikaanse soldaten te eisen. Dat klinkt als een postuum eresaluut aan de generaal. Geldt dat ook voor Iraanse mili taire onderdelen in het buitenland? Bloemen voor de gedode generaal Soleimani bij het hek van de ambassade van Iran. Het is ook niet in Iraans voordeel dat Irak uit elkaar dreigt te vallen door de oplopende ruzie tussen Washington en Teheran?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7