Vuurwerkbranche steunt verbod op knallers en pijlen SONGFESTIVAL JEANGU MACROOY 3 Het hoge woord is eruit: Jeangu Macrooy gaat voor Nederland naar het Eurovisie Songfestival. De Surinamer geldt als de grootste soulbelofte van Nederland. Met Jeangu Macrooy (26) heeft de Nederlandse Songfestivalcommis sie opnieuw gekozen voor een aan stormend talent in plaats van voor een gevestigde naam. Macrooy moet door AVROTROS officieel nog onthuld worden als Neder landse deelnemer aan het Eurovisie Songfestival, maar goed ingevoerde bronnen melden aan deze krant dat hij dit jaar in de voetsporen zal tre den van Duncan Laurence. Daar mee komt definitief een einde aan het wekenlange speculeren. Het is nu wachten op het moment dat Macrooy met zijn inzending naar buiten treedt. Het zal vermoedelijk een dansbaar soulnummer zijn. De in Suriname geboren singer- songwriter Macrooy is nog niet doorgebroken bij het grote publiek, maar wordt door kenners gezien als de grootste soulbelofte van Neder land. De eigenzinnige, flamboy ante, jonge en vooruitstrevende Macrooy lijkt in veel opzichten op de huidige titelverdediger. Het grootste verschil is dat de Surina mer, in tegenstelling tot Duncan, wél podiumervaring heeft. Zo speelde hij al op Lowlands en North Sea Jazz - niet de minste festivals - en kreeg hij twee Edisonnomina- ties voor onder andere 'beste al bum'. Het grote publiek kent Ma- crooy vooral van zijn optredens in De Wereld Draait Door. Daar wordt hij regelmatig gevraagd om muzi kale odes te doen. Ook was hij in 2018 te zien als Judas in The Passion. Naast zijn muziek staat Macrooy bekend als een stijlicoon. In 2018 nomineerde het blad Esquire hem als best geklede man. Zo stijlvol en zelfverzekerd als Macrooy nu is, zo onzeker en schuchter was hij toen hij in 2014 besloot naar Nederland te verhui zen. Het was de moeilijkste beslis sing in zijn leven. In Suriname had Macrooy altijd opgetreden en opge trokken met zijn broer. Ze hadden onder de naam Between Towers zelfs nog een band gehad en een al bum uitgebracht. Macrooy hakte de knoop door en besloot toch alleen naar Nederland te vertrekken. In middels is zijn broer ook gevolgd; die zingt nu in zijn begeleidings band. Niet alleen zijn muzikale ambi ties, maar ook zijn persoonlijke achtergrond speelde mee in de be slissing te emigreren: Macrooy valt op mannen. ,,Ik voelde me nooit zo aangetrokken tot meisjes. Op mijn 15de kon ik mijn afwijkende gevoel een naam geven. Homo, dus. Maar ja, ik kon daar weinig mee in de ma chocultuur van Suriname. Het draaide altijd om meisjes versieren. Natuurlijk vond ik op school jon gens leuk, maar ik was niet zelfver zekerd genoeg om iemand te ver sieren. De onwetendheid in Suri name leidt daar nog steeds af en toe tot homofobie. Ik durfde gewoon niets te zeggen. De verhuizing naar Nederland voelde een beetje als een vlucht naar een tolerante wereld", vertelde hij in een eerder interview. Persoonlijkheid Op het moment dat Macrooy voet zet op Nederlandse bodem, omarmt hij zijn persoonlijkheid volledig. ,,Toen ik uit het vliegtuig kwam, kwam ik meteen uit de kast. Hier kon ik voor het eerst zijn wie ik ben." De Surinamer zit sindsdien lekkerder in zijn vel en stort zich vol overgave op zijn grootste droom: een wereldberoemde zan ger worden. Na ruim twee jaar in Hengelo en Enschede - waar hij aan het conservatorium studeert - wordt Amsterdam zijn stad. Dat past bij zijn ambities zijn muzikale loopbaan uit te breiden en bij een nieuwe ontwikkeling in de liefde. Hij trekt in bij zijn vriend Sebas, met wie hij nog steeds samen is. De sneltrein die Jeangu Macrooy heet, blijft daarna doordenderen. Hij brengt studioalbums uit, krijgt er nominaties voor en staat in vol gepakte poppodia als Paradiso en Poppodium 013. Het team achter de Surinamer snakt naar meer. ,,Onze ambitie is dat Jeangu binnen vijf jaar een wereldwij d bekende artiest wordt.", zegt zijn manager. Ma- crooy deelt die ambitie. ,,We kijken verder dan de grenzen van dit land. Ik droom van grote internationale tournees: met een grote productie de wereld over." Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN) wil het liefst op korte termijn een akkoord bereiken waarin 'de randvoorwaarden voor een veilige en feestelijke jaarwisse ling' zijn opgenomen, meldt BPN- woordvoerder Marcel Teunissen aan deze krant. De brancheorganisatie zegt de aanbeveling uit het rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) te steunen. Zo'n verbod werkt alleen als illegaal vuurwerk beter wordt bestreden, zegt Teunis- sen. Volgens Teunissen vonden de af gelopen dagen lange en soms ook emotionele gesprekken plaats met de partijen die zijn aangesloten bij de branche. ,,Maar we staan una niem achter dit standpunt. De neu zen in onze branche wijzen de zelfde kant op", vertelt hij. ,,Dat is geruststellend, want we kunnen de vele verontrustende geluiden van politie, hulpverleners en Onder zoeksraad niet langer negeren." Teunissen ziet het liefst alleen nog maar siervuurwerk in Neder land. Deze soort vuurwerk is goed voor ongeveer 80 procent van de in komsten van de vuurwerkbranche. De brancheorganisatie is al lan- ger voorstander van een verbod op zwaar vuurwerk, maar heeft zich nooit zo duidelijk uitgesproken. Ja ren geleden was ze ook al voorstan der van vuurwerkvrije gebieden. ,,Op plekken waar heel veel mensen samenkomen, moet je geen vuur werk afsteken", zei een woordvoer der toen. Tradities Bang voor negatieve reacties vanuit de winkeliers is Teunissen niet, ook niet na deze oproep. ,,Natuurlijk vinden we het belangrijk te blijven vasthouden aan tradities, maar zo als het nu gaat, kan het niet langer. Dat heeft de afgelopen jaarwisse ling wel weer laten zien. Daarbij doelen we niet alleen op de vele on gelukken en de onveilige gevoelens in de samenleving, maar vooral ook op het oneigenlijk gebruik van dat soort vuurwerk. Het bezit en ver koop van illegaal vuurwerk, wange drag en vernieling moeten hard aangepakt en bestraft worden.'' Na uitgebreid onderzoek kwam de OVV eind 2017 met een aantal aanbevelingen. De raad vindt dat de overheid vuurpijlen en knalvuur werk moet verbieden, maar pleit niet voor een totaalverbod op con sumentenvuurwerk. Sindsdien is de roep om maatregelen bij onder anderen de burgemeesters groter geworden. Met een verbod op knalvuurwerk en vuurpijlen hoeven vuurwerk handelaren overigens niet te vrezen voor rode cijfers. Dit jaar werd een recordomzet van 77 miljoen euro gedraaid, met name dankzij sier vuurwerk. Vooral de compounds waren populair. Dat zijn samenge stelde boxen met een complete vuurwerkshow. vrijdag 10 januari 2020 Met soul naar Eurovisie Dennis Jansen Sebastiaan Quekel Hilversum De Surinaamse singer- songwriter Jeangu Macrooy, de Nederlandse vertegenwoordiger op het komende Eurovisie Song festival, droomt van grote internationale toernees. FOTO ANNEMARIE KOK De vuurwerkbranche staat ach ter de oproep om knalvuurwerk en vuurpijlen te verbieden en wil daarover in overleg met politie, burgemeesters en de overheid. Sebastiaan Quekel Dronten Afval van vuurwerk op straat na de jaarwisseling. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3