Matrassen vanaf dit jaar apart ingezameld Leerlingen van groene opleidingen in Goes hoeven niet te verkassen 7 GERUCHT BELGEN ZOUDEN AFVAL GRATIS LOZEN Het is een hardnekkig gerucht dat Belgen massaal de grens oversteken om hun afval gratis te lozen. En de medewerkers van de Zeeuws-Vlaamse milieustraten? Die zouden niet of nauwelijks controleren. Maar is dat écht zo? De redactie nam de proef op de som met een geleende Belgische auto. M M et stikt bij de milieu- straten van de Belgen. Zij moeten daar flink I betalen om hun afval kwijt te kunnen, dus komen ze de grens over en storten ze het in onze milieuparken. Dat mag hele maal niet, maar er wordt niks aan gedaan. Belachelijk! En wij maar betalen!" De medewerkers van de milieuparken ergeren zich aan deze populaire verjaardagspraat, die nu ook al is doorgesijpeld naar de politiek. Alsof ze hun werk niet goed doen, uit gemakzucht of uit angst voor discussie aan de poort. Het CDA in Terneuzen en HulstPlus en de PvdA in Hulst vroegen onlangs om een pasjes systeem, waarmee Zeeuwen zich aan het milieupark kunnen identi ficeren. ,,Niet nodig", zei Paul Ma- rinissen, directeur van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD). ,,Aan de poort wordt aan bestuurders van buitenlandse auto's gevraagd naar hun aanslag afvalstoffenheffing (van Sabewa) en een identificatie- bewijs." HulstPlus trekt die iden tificatieplicht voor 'buitenlanders' in twijfel en de Hulster CDA'er Piet van de Kerkhove beweert dat de milieuparkmedewerkers (in Hulst) niet controleren 'omdat er in het verleden letterlijk slaande ruzie is geweest'. Onverbiddelijk De redactie nam daarom de proef op de som. Met een geleende Bel gische lila Toyota Corolla met een doos oud papier in de kofferbak, togen we naar de Hulster milieu straat. Zónder Sabewa-bewijs op zak. Dat hebben we officieel ook niet, want we komen zogenaamd uit Stekene. Eens kijken of we ons afval kwijt kunnen. Volgens de ge- 99,9 van de buitenlanders is in orde ruchten zou dat geen enkel pro bleem moeten zijn. De praktijk is echter compleet anders. Bovenaan het talud van de milieustraat wor den we opgewacht door milieu- straatbeheerder Theo van Ren- terghem. Die werpt één blik op de auto en bukt voor het al geopende autoraam: ,,Uw aanslag afvalstof fen en identificatie alstublieft?" Als we zeggen dat we die niet heb ben, is Van Renterghem onverbid delijk. ,,Dan mag ik u niet toela ten." We dringen aan: ,,Toe nou, het is maar één doos!" Het feest gaat echter mooi niet door. Van Renterghem en zijn collega Peter Tacq zijn blij dat zij hun ver haal eens kunnen doen. Het sys teem wérkt. Ze begrijpen wel waar de verhalen vandaan komen. Tacq: ,,De reden waarom je hier veel Bel gen ziet, is omdat er hier in de streek nu eenmaal veel Belgen wo nen. Meer dan mensen zich besef fen. En die mogen hier gewoon ko men storten in heel Zeeland. Ook als ze hier een tweede woning hebben. Dat geldt ook voor Zeeu wen die in België werken of die een auto van de zaak hebben op Belgisch kenteken." Dat niet altijd gezien wordt dat om papieren wordt gevraagd, is ook nog te be grijpen. ,,Mensen die we kennen, daar vragen we geen papieren meer aan." Wie niet aan de regels voldoet, wordt resoluut geweigerd. Tacq: ,,Maar echt, 99,9 procent van de buitenlanders is in orde." Zo eens in de maand moeten ze iemand wegsturen. ,,Meestal gaat dat zon der problemen. Zelden is het min der gezellig. Bij serieuze dreiging doen we een stap opzij, noteren het kenteken, geven dat door aan de politie en laten ze storten. Want: Liever dat, dan dat ze het in de polder dumpen." Vlissingen Vanaf dit jaar worden matrassen apart ingezameld in bijna alle Zeeuwse milieustraten. Matras Re cycling Europa (MRE) uit Utrecht sorteert en ontleedt deze matras sen. Het is de bedoeling dat de ma trassen eens per week worden op gehaald in de Zeeuwse milieustra ten. MRE haalt deze matrassen op met haar Eco-trailer. Hierin passen zevenhonderd matrassen. Van een afgedankt matras kan zo'n 95 pro cent worden hergebruikt. Er wor den grondstoffen uitgehaald voor bijvoorbeeld judomatten en isola- tiemateriaal. De veren worden her gebruikt in de staalindustrie. Ook schoon textiel wordt gerecycled. Materiaal wat niet schoon is wordt na reiniging gebruikt in de indu strie of komt alsnog bij het afval. Het is sinds vorig jaar verplicht om matrassen apart in te zamelen. Afgelopen jaar heeft de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) een jaar geëxperimenteerd met matrasre cyclingbedrijven. Enkele milieu straten zamelden dus al langer ma trassen in. In de milieustraat van Kapelle is het niet mogelijk om matrassen in te leveren wegens ge brek aan ruimte. Daar staan ver wijsborden naar milieustraten in de buurt. Veel mensen zullen het gebouw nog kennen als het Groen College. Al werd de naam in 2008 al veran derd in Edudelta, naar de onder wijsgroep waar de school toen al onderdeel van was. In 2018 werd echter besloten om Edudelta op te heffen, omdat ze te klein was ge- worden om zelfstandig voort te be staan. De VMBO-tak van de groene school in Goes werd verplaatst naar het Goese Lyceum aan de Berg weg. Scalda ontfermde zich over de MBO-opleidingen. De leerlingen daarvan krijgen nog altijd les in het gebouw aan het Stationspark. Er kunnen opleidingen worden ge volgd op het gebied van onder meer de agrarische sector, tuin- en dier verzorging en bloemstyling. Afspraak Ruim een jaar geleden zette Edu- delta het gebouw in Goes te koop. Een logische stap, omdat het behe ren van de gebouwen het enige is waarvoor de organisatie nog in leven wordt gehouden. Scalda liet toen weten Edudelta aan de afspraak te willen houden dat ze het gebouw in elk geval nog drie jaar zou kunnen huren. Dat potentiële geschil is van de baan nu Scalda heeft besloten het gebouw te kopen. „Daarmee willen we de toekomst van de groene oplei dingen veiligstellen'', aldus een woordvoerder. Een jaar geleden, toen Scalda het gebouw nog kwijt dreigde te raken, liet de organisatie weten tijd nodig te hebben om de groene opleidin gen te integreren in de andere ge bouwen en opleidingen. Nu kunnen ze gewoon aan het Stationspark blij ven zitten. Bezoekers met een voertuig wat NIET is voorzien van een Nederlands kenteken, dienen zich te melden met een aanslag afvalstoffenheffing en een legitimatiebewijs. shmsi Bedankt voor uw medewerking. vrijdag 10 januari 2020 GO Milieustraat is verjaardagspraat beu Sheila van Doorsselaer Hulst Meteen controle bij een Belgisch voertuig en een voor de medewerkers onbekende bestuurder aan de milieustraat in Hulst. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS -Peter Tacq, beheerder milieustraat Hulst Michiel van Dongen De leerlingen van de 'groene op leidingen' van MBO-school Scalda in Goes, kunnen blijven zitten in het gebouw aan het Stationspark. Scalda koopt het pand, waardoor verhuizing van de baan is. Rob Paardekam Goes Een bord bij de ingang van het milieupark in Hulst wijst bestuurders van een voertuig met buitenlands kenteken op hun plicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35