Zwerfkatten in beeld met dna en drones Krijgt Meliefste zijn eerste Michelinster? 5 Populatie op Neeltje Jans eraan... Maar het moest af." Zo gaat dat bij Lenthe, vertelt Karen. ,,Als ze iets in haar hoofd heeft, dan moet het eruit. Het verbaast me alleen nog wel eens dat ze gewoon precies weet wat ze wil en dat altijd nog voor el kaar krijgt ook. We remmen haar daar ook niet in. Als het gaat om cre ativiteit, moet je vooral niets in toom proberen te houden, vind ik. Dat hebben mijn ouders met mij ook nooit gedaan." En dat heeft zijn uit werking gehad: Karen is succesvol il lustrator geworden. ,,De creativiteit heeft Lenthe inderdaad niet van een vreemde. Maar wat zij allemaal kan met een simpele iPhone, dat doe ik haar echt niet na." Zwerfkatten bezorgen bestuurders kopzorgen. Natuurbeheerders wil len ze bestrijden, omdat ze broedvo- gels opvreten, dierenbeschermers willen niet dat ze worden afgescho ten. Na een felle politieke discussie is vorig jaar in Zeeland besloten be leid op te stellen dat moet voorko men dat in het uiterste geval naar het geweer wordt gegrepen. Op initiatief van de provincie is een projectgroep in het leven geroe pen waarin de zwerfkattenhaters en -liefhebbers samenwerken. Er zitten vertegenwoordigers in van de pro vincie, Staatsbosbeheer, Stichting Het Zeeuwse Landschap, Natuur monumenten, Dierenbescherming, Stichting Dierenlot, Stichting Schel- dekat, de Dierenambulance en de Zeeuwse dierenasielen. Moeilijk inschatten Elke kat zonder eigenaar wordt in Zeeland beschouwd als een zwerf kat. Hoeveel er rondlopen is niet be kend. In 2018 zijn er enkele honder den gevangen. De helft daarvan was kitten. Omdat niet duidelijk is hoe veel het er zijn, is moeilijk in te schatten welke invloed ze hebben op de natuur. Terreinbeheerders zijn bang dat ze beschermde vogelsoorten uit moorden, met name broed- en wei devogels op Neeltje Jans, de zuid kust van Schouwen, de Sint Lau- rense Weihoek, de Sophiapolder en de Yersekse en Kapelse Moer. De vraag is welke methode om zwerf katten te verminderen het meest ef fectief is. Om onderzoek te doen zijn twee proefprojecten gepland, op Neeltje Jans en in de Yersekse en Ka- pelse Moer. De proef op Neeltje Jans is begon nen, de andere is in voorbereiding. Er wordt geschat dat op Neeltje Jans 19 zwerfkatten rondlopen. Er wor den drones ingezet om ze precies te tellen. Hun aanwezigheid kan posi tief zijn, omdat ze op ratten jagen die vogeleieren kapot maken. Maar het kan ook zijn dat de katten zelfvogels eten of het broeden verstoren. Daar over moeten dna-analyses van kat- tenuitwerpselen tijdens en na het broedseizoen uitsluitsel geven. De angst is dat de katten beschermde vogelsoorten uitmoorden Ook de landelijke politiek denkt na over maatregelen tegen zwerfkat ten. In Amsterdam draait een proef voor een chipplicht. De Tweede Ka mer wil dat gekeken wordt of het voorbeeld van Vlaanderen kan wor den gevolgd, waar een castratie plicht geldt. Beide maatregelen ho ren niet tot de bevoegdheid van de provincie. Die wil ze wel promoten. Ook wordt een nauwere samenwer king tussen dierenorganisaties en terreinbeheerders aangemoedigd. Volgens het dagelijks provinciebe stuur loopt Zeeland voorop met het zwerfkattenbeleid en is minister Schouten (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) zeer geïnteres seerd in het resultaat. De presentatie van de Michelingids, het rode boekje voor gastronomisch Nederland, leidt elk jaar tot heftige speculaties. Hoewel de gevreesde restaurantrecensent vooral kijkt naar de kookkunsten van de chef, de kennis van de sommelier en de kunde van het bedienend perso neel, weet je het bij Michelin nooit. Zo moest Inter Scaldes in Krui- ningen vele jaren wachten op de met smart verwachte derde ster, hoewel alle topchefs in Nederland vonden dat het restaurant van Jan nis en Claudia Brevet die veel eer der had moeten krijgen. In 2017 was het dan eindelijk zover, het jaar waarin AIRrepublic in Cadzand- Bad pardoes zijn eerste ster binnen hengelde, ook al was het restaurant van Sergio Herman koud zeven maanden open. Ondoorgrondelijk Dat de wegen van de mystery-in- specteurs van Michelin ondoor grondelijk zijn, bewijst het feit dat Meliefste in Wolphaartsdijk nog geen ster heeft gezien. De top van kokend Nederland tipt Meliefste al een tijdje als kanshebber voor een ster. Ook is Thijs Meliefste dit jaar als beste jonge chef gekozen in res taurantgids GaultMillau. Dat alles wil nog niet zeggen dat die eerste Michelinster er nu wel aan komt. Dataspecialist Cmotions doet een duit in het zakje speculaties. Het bureau waagt zich aan een voorspelling op basis van 400.000 restaurantreviews. Voor Zeeland is de uitslag een koude douche: er valt geen enkele (extra) ster. Michelin zal zich er weinig aan gelegen lig gen. De gids vaart zijn eigen koers. Misschien komt er toch een verras sing uit de bus. Je wagen aan een voorspelling is dus schaatsen op dun ijs, maar de eetrecensenten van de PZC doen een voorzichtige poging. Wie ver- dient een ster? Op basis van de kookkwaliteit is Meliefste de ge doodverfde kandidaat voor zijn eer ste ster. Voor het jonge Codium in Goes lijkt het ons nog te vroeg. De Kromme Watergang in Slijkplaat is wat ons betreft rijp voor een derde ster, maar misschien vindt Miche- lin dat geweldige restaurant net iets te down to earth. Als er ergens een ster onder druk staat, is dat wat ons betreft bij La Trinité in Sluis. Zeeland telt acht sterrenrestau rants: Inter Scaldes (3) in Kruinin- gen, De Kromme Watergang (2) in Slijkplaat, Pure C (2) en AIRrepu- blic (1) in Cadzand-Bad, La Trinité (1) in Sluis, Spetters (1) in Breskens, 't Vlasbloemeken (1) in Koewacht en Katseveer (1) in Wilhelmina- dorp. vrijdag 10 januari 2020 GO Lenthe Wullings (12) aan het werk in het atelier van haar moe der Karen Wullings. Onder: een aantal scè nes (chronologisch) uit het filmpje van Lenthe. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Drones gaan in kaart brengen hoeveel zwerfkatten er leven op Neeltje Jans en uit dna-onder- zoek van hun uitwerpselen moet blijken of ze een bedreiging zijn voor broedvogels. De Zeeuwse proef wordt met belangstelling gevolgd door minister Carola Schouten. Ernst Jan Rozendaal Neeltje Jans Komende maandag presenteert de prestigieuze restaurantgids Michelin de sterren voor 2020. Zeeuwse chefs kijken er met sa mengeknepen billen naar uit. 'Krijg ik een ster, misschien een tje erbij of pakt Michelin een ster af?' Frank Balkenende Vlissingen Thijs Meliefste. j Kijk op de site bij /video Lenthe (12) maakt filmpje over bosbrand Australië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33