II Auke Kok laat in Terneuzen andere kant van Cruijff zien Ik blaas 100% Zeeuwse wind in je haar 4 BOSBRANDEN LENTHE (12) MAAKT KLEIFILMPJE Toevallig (ja, echt) zat de familie Wullings uit Scharendijke afgelopen dinsdag met het bord op schoot voor de televisie toen op het journaal beelden werden getoond van de bosbranden in Australië. Bij het zien van een verkoolde kangoeroe schoof Lenthe (12) haar spinazie opzij en rende naar de keukentafel. Ze móest iets doen, en wel nu. Wendy Wagenmakers Scharendijke I en bouwlamp had ze no dig, en klei. Vader Rouke zette de lamp neer en ging terug naar de televisie. I Moeder Karen gaf de klei en wierp tijdens het afruimen af en toe een stiekeme blik over de schou ders van haar dochter. Die wuifde de nieuwsgierigheid weg. Het was al lang bedtijd geweest toen Lenthe nog steeds in de weer was met klei en de oude iPhone die ze van haar moeder had gekregen. Haar ouders lieten haar maar doen. Om half tien klonk er een kreet uit de keuken: het was klaar, haar ou ders mochten komen. Lenthe liet een kleifilmpje zien van brandende bomen en een kangoeroemoeder met jong die worden ingesloten door de vlammen. Voor het filmpje gebruikte Lenthe de aloude Disney- techniek: ze heeft duizend foto's ge maakt en aan elkaar gemonteerd. Het is daardoor wat schokkerig, wat het des te indrukwekkender maakt. Uiteindelijk blussen de dieren het vuur zelf met water en verschijnt in Je voelt dat Lenthe zelf is geraakt door het nieuws beeld een oproep om te doneren aan het Wereld Natuur Fonds. Gevoelig meisje Karen was even stil toen ze het film pje zag. ,,De tranen sprongen in mijn ogen. Het is écht heel mooi. Lenthe heeft de laatste tijd wel vaker film pjes gemaakt, van een mug en eentje over een heks. Over die laatste kreeg ze zelfs een privébericht met een compliment van een van de makers van Shaun the Sheep. Dus ik wist wel dat ze het in haar vingers heeft, maar het filmpje over de bosbran den raakt je echt. Je voelt dat Lenthe zelf is geraakt door het nieuws. Lenthe is een heel empathisch en gevoelig meisje, dat bepaalde sferen heel sterk oppikt. Aan ons als ouders kan ze haar emoties daarover goed uitleggen; wij begrijpen haar, maar dat doet niet iedereen. Die filmpjes zijn haar manier om zich te uiten." Dat beeld herkent Lenthe wel. ,,Toen ik die video zag van die ver brande kangoeroe werd ik echt heel verdrietig. Ik vond het echt zó erg. Ik dacht: ik moet iets doen, ik moet iets doen om te zorgen dat mensen geld overmaken om de dieren te redden. zien hoe fijn de kangoeroemoeder en haar kindje het hadden en dat ze daarna zo erg in paniek waren dat ze al hun krachten bundelden en er een soort speciale kracht vrijkwam waarmee ze zelf het vuur blusten. Ik was er best lang mee bezig en ik dacht ook steeds: ik moet morgen naar school, de toetsen komen Dat gevoel heb ik wel vaker gehad, maar toen wist ik niet wat ik kon doen. Sinds kort kan ik filmpjes ma ken. Dus nu kon ik dit doen." Speciale kracht Toen Lenthe plaatsnam aan de keu kentafel, wist ze al precies wat ze wilde maken. ,,Ik wilde eerst laten ,,Ik ga de nadruk leggen op de cre ativiteit van Cruijff en waar die vandaan kwam", zegt de schrijver. Kok zal de bezoekers meenemen in het leven van Cruijff. ,,Wat veel mensen niet weten, is dat het een wonder was dat Cruijff dit succes behaalde. Omdat hij klein en mager was, moest hij voetbal op zijn eigen manier spe len. Voordat hij zijn loopbaan be gon, had hij veel tegenslagen. Zo verloor hij al heel vroeg zijn vader. Die tegenslagen gaven hem de za kenmanmentaliteit waar we hem van kennen, maar ook zijn be hulpzame kant. In dat wonder moest hij dus echt zelf gaan gelo ven." In de zaal zal Kok in gesprek gaan met de Cruijff-fans. ,,Ik ben benieuwd hoe hoog het Cruijff- gehalte is in Zeeland. Waarschijn lijk zal het meer van de Feyen- oordkant zijn dan die van Ajax." Met zijn lezingen gaat Kok heel Nederland over. Terneuzen is voor hem geen onbekend terrein. ,,Ik had daar vroeger zelfs nog een vriendinnetje", lacht hij. Hij bezoekt Zeeland nog regel matig. ,,Zeeuwen staan bekend als nuchter. Cruijff had dat imago ook, maar dat was hij eigenlijk he lemaal niet. Hij was heel erg bijge lovig en ontwikkelde een zelf beeld dat bijna religieus was. Daar zal ik de nuchtere Zeeuwen mee confronteren." Jouw föhn krijgt 100% energie van DELTA deltaenergie.nl vrijdag 10 januari 2020 'Tranen sprongen in mijn ogen, het is écht heel mooi' Karen Wullings, moeder Schrijver en journalist Auke Kok kijkt uit naar zijn lezing over de bestseller Johan Cruijff, de biografie in Terneu zen aanstaande woensdag. In Porgy en Bess zal hij de 'nuch tere Zeeuwen' de andere kant van 's werelds beste voetballer aller tijden laten zien. „Cruijff zijn succes was een wonder waar hij zelf in moest gaan ge loven." Ab van der Sluis Terneuzen De lezing begint om 20.00 uur in Porgy en Bess.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32