Nieuwe topman ABN Amro begint met vol bordje HBT •s» andere auto, andere verzekering j independer experts ECONOMIE 17 markt z'n werk moet doen. Maar als het niet lukt heeft de overheid een rol.'' „Enerzijds moeten huizen steeds duurzamer worden en dat is na tuurlijk goed. Maar bouwkosten liggen dan wel zo'n 30.000 euro hoger, en bij energieneutrale wo ningen kan je daar nog eens 15.000 euro bij optellen. Gemeenten, die bepalen hoe de nieuwe woning voorraad eruit ziet, moeten goed kijken wat realistisch is. Even be langrijk zijn de kosten die oplopen doordat gemeenten en projectont wikkelaars allerlei faciliteiten in nieuwbouwwijken bedenken: parkeerplaatsen, speeltoestellen, groen, enzovoorts. Dat kan alle maal best soberder. De nood is ge woonweg te hoog.'' Het rijk moet steviger ingrijpen en met onorthodoxe, structurele maatregelen komen. Zo zou het kabinet nog iets kunnen doen aan de hypotheekmogelijkheden. Mensen die een hoge huur kun nen betalen van 1100 euro, kun nen misschien best hypotheeklas- CIJFERS 2019 daalt, zo blijkt uit een enquête van de NVM. ten van meer dan 800 euro per maand dragen. Dat valt nog wel op te rekken. Ook denk ik dat je iets kan doen met de termijn van het afbetalen van een hypotheek.'' ,,Ik snap dat de nood hoog is bij gemeenten. Ze zijn meer geld kwijt aan ouderenzorg en jeugd zorg bijvoorbeeld. Maar zorgen voor betaalbare koopwoningen is ook onderdeel van sociaal beleid. Een nieuwe groene wijk met aller lei voorzieningen is mooi, maar als de huizen daarmee te duur worden, span je het paard achter de wagen.'' ,,Met name aan appartementen. Als ik het heb over meer sobere wijken, dan geldt dat ook voor de woningen zelf. De consument doet op die manier ook een stapje terug. In plaats van in een huis wonen van 120 vierkante meter, is misschien 100 vierkante meter wel genoeg. Liever een klein dak boven het hoofd, dan helemaal geen dak.'' De benoeming van de voormalige topman van ad vies- en accountantsorganisatie PwC viel goed bij beleggers. Het aandeel ABN Amro was de bijna grootste stijger op de beurs nadat het nieuws van de benoeming bekend werd gemaakt. Swaak volgt Kees van Dijkhuizen op die de afgelo pen drie jaar de baas was. Hij kan direct aan de bak. ABN Amro was afgelopen jaar het slechtst preste rende aandeel op de beurs. De bank had last van de dalende rente en de aankondiging van het Openbaar Ministerie dat er een onderzoek loopt naar mogelijke witwaspraktijken via ABN Amro. Swaak heeft veel ervaring met de aanpak van wit- wasproblematiek. Dat was een van de redenen om hem aan te nemen, aldus Tom de Swaan, voorzitter van de raad van commissarissen tegen persbureau ANP. ,,En hij is een ervaren bestuurder.'' Paul Koster, de voorman van de VEB, spreekt van een 'verrassende keuze'. De belangenclub voor be Benoeming Swaak Skhtig s viel goed op de beurs. p°sitief. ,,Het Het aandeel ABN ie^t™ Amro steeg flink die voortva rend aan de slag gaat met de witwas- problematiek. Daar heeft de i bank in het - verleden niet alert op gerea- heeft nog een ^nC'ere wens' strategie en de groeimogelijkheden die de nieuwe topman ziet.'' De staat is nog steeds meerderheidsaandeelhouder bij ABN Amro. Een eis die de overheid stelt, is dat de bankiers een goede maatschappelijke antenne heb ben. Een rel over bijvoorbeeld salarisverhogingen of bonussen is het laatste wat de bank kan gebruiken. Ook op dat vlak zit het wel snor met Swaak, aldus De Swaan. Als er iets veranderd is aan jou, je adres, je leeftijd of je auto kan je verzekering opeens duurder uitvallen. Daarom is het altijd slim om te checken of hij beter en voordeliger kan. Dus kijk meteen even en sluit 'm zelf af op independer.nl. Dan krijg je er gratis extra dekking bij. in financieel inzicht vrijdag 10 januari 2020 Hoe komt het dat die huizen te duur zijn? Wat zou het kabinet moeten doen? In het vierde kwar taal van 2019 zijn er door NVM-makelaars ruim 40.000 woningen verkocht. Over heel 2019 zijn er 149.000 woningen verkocht, vergelijkbaar met 2018. Ongeveer de helft van de makelaars denkt dat het aantal transacties in 2020 De vierkantemeter- prijs van een gemid deld verkochte woning is in een jaar tijd met 6,5 procent gestegen. De looptijd van ver kochte woningen be draagt nu 37 dagen, vergelijkbaar met een jaar geleden. Toen be droeg de verkooptijd 38 dagen. Er zijn in het vierde kwartaal 2019 ruim 4 procent minder wo ningen te koop gezet dan een jaar geleden in hetzelfde kwartaal. Halverwege het vierde kwartaal 2019 stonden er bij NVM- makelaars 37.997 wo ningen in aanbod (to tale bestaande koop woningmarkt 55.000). Dit is een stevige da ling van 18 procent in een jaar tijd. In kwartaal vier zijn 12 procent minder nieuwbouwwoningen in de verkoop gegaan dan een jaar eerder. De verkoopkans van woningen is licht toe genomen. 74 procent van de nieuw in aan bod gekomen wonin gen (derde kwartaal 2019) is binnen 90 dagen verkocht. Gemeenten hebben het geld van grondverkoop en een bij drage voor voorzieningen nodig voor gezonde financiën. Aan wat voor soort huizen is be hoefte? Met Robert Swaak krijgt ABN Amro opnieuw een topman die niet uit de eigen gelederen komt. Maar wel iemand die veel van de strijd tegen witwassen weet. Dat heeft de bank nodig. Peet Vogels Amsterdam j Robert Swaak. foto abn amro nieuwd naar de nieuwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17