- EUWS 11 Omstreden ayahuasca werd al voor sterfgeval gebruikt Al vóór een sterfgeval op een healingfarm in IJzendijke kreeg de politie een tip, maar kwam niet in actie. Is er wel genoeg toezicht op sessies met kruidenpreparaten zoals ayahuasca? Bijeen driedaagse sessie op de Iboga Farm in IJzendijke kwam op 25 september een 34-jarige man uit Oudewater om het leven. Justitie stelt dat de man is overleden als ge volg van grof fysiek geweld, in com binatie met het gebruik van DMT, een grondstof voor ayahuasca. Dat is een hallucinogene drank op basis van plantenextracten. Mogelijk is de man door het gebruik geflipt en daarna tegen de grond gewerkt. Twee therapeuten en een bezoeker van de Iboga Farm zijn verdachte in de zaak. Vandaag is in Middelburg een eerste pro-formazitting. De politie Zeeland-West-Bra bant kreeg op 2 augustus een tip binnen over de Iboga Farm, via Meld Misdaad Anoniem. Volgens een woordvoerder werden alleen de namen van de ondernemers ge noemd, plus het feit dat in IJzen- dijke 'speciale ceremonies' gehou den werden. ,,De informatie in deze melding was terug te vinden op de website van het bedrijf. Ook is op internet veel informatie te vinden over dit soort bijeenkomsten. Tot slot bleek dat rechters in andere za ken in Nederland nog niemand hadden veroordeeld. Derhalve is verder geen actie ondernomen.'' Toch zijn ayahuasca- en verge lijkbare rituelen bepaald niet on omstreden. Toen de tip kwam, was al bekend dat na een sessie in Eersel een 31-jarige Hongaar het leven had gelaten. Hij zou zelfmoord gepleegd hebben nadat hij iboga gebruikte. Dat is een ander plantenextract. In 2017 stierf in Kockengen een Zweedse vrouw, eveneens na een behandeling met iboga. Ook bij Sektesignaal, het inmid dels opgeheven meldpunt voor mo gelijke slachtoffers van sektes, is vo rig jaar melding gedaan over de farm in IJzendijke. Eén melding was dermate zorgelijk dat Sektesig naal een poging waagde de instan ties, zoals de politie en de gezond heidsinspectie, in te schakelen. Dat had geen resultaat, omdat de priva cywetgeving in de weg stond. Wetenschappelijk gezien is er geen bewijs. Het is wildwest Op de Iboga Farm namen men sen deel aan ceremonies met aller hande kruidenpreparaten. Het drama met de man uit Oudewater gebeurde tijdens een Warrior Re treat. Daarbij worden in drie dagen een flink aantal stoffen aangebo den, met exotische namen als rapé, sananga, kambo en bufo alvarius. Ook ayahuasca stond op de lijst. Gevaarlijker Het is niet duidelijk of er meerdere stoffen aan dezelfde persoon zijn aangeboden. Dat is een risicofactor. ,,De mate waarin ayahuasca en ver gelijkbare stoffen gevaarlijk zijn, hangt van een aantal dingen af', zegt Catherine de Jong, voorzitter van de Vereniging tegen Kwakzal verij. ,,Hoe meer je neemt, hoe ge vaarlijker het is. Daarnaast dus de combinatie met andere producten. Als iemand bijvoorbeeld cannabis of antidepressiva neemt, is dat erg gevaarlijk, omdat stoffen op elkaar inwerken. Tenslotte kun je er beter niet aan beginnen als je psychiatri sche klachten hebt of hebt gehad.'' Over de vraag of ayahuasca en aanverwante stoffen, die van oor sprong veelal uit Zuid-Amerika ko men, echt werken, zijn de menin gen verdeeld. De Jong is sceptisch. ,,Wetenschappelijk gezien is er geen bewijs van klinisch relevante, positieve behandelresultaten. Het is wildwest.'' Kim van Oorsouw, on- derzoeker aan de universiteit van Maastricht, is wat enthousiaster. ,,Uit eigen onderzoek onder gebrui kers komen positieve uitkomsten. We zien op lange termijn afname in stress en depressieklachten bij ge zonde deelnemers. Dat zouden we graag verder willen testen.'' Volgens Van Oorsouw hebben veel aanbieders goede bedoelingen. ,,Mensen die willen meedoen wor den wel gescreend. Maar de organi satoren moeten hen op hun blauwe ogen geloven. Ze kunnen geen bloedonderzoek doen en hartfilm- pjes maken.'' In plaats van een ver bod pleit ze voor betere regulering. Duidelijk is in elk geval dat de huidige regelgeving veel vragen op roept. DMT, een van de werkzame stoffen in ayahuasca, staat bijvoor beeld op de lijst van harddrugs. An dere producten, iboga bijvoorbeeld, vallen juist weer onder de genees middelenwet. Zelfs mensen in het veld weten niet wat nou precies wel en niet mag. De politie geeft de handhaving geen prioriteit. De gezondheidsinspectie, die toeziet op de geneesmiddelenwet, meldt dat het geen oordeel heeft over de inhoud of de werkzaam heid van een alternatieve therapie, tenzij deze evident gevaarlijk is. Experts stellen echter dat er veel te weinig toezicht is op healings met natuurgeneesmiddelen. ,,Als meneer A zegt: ik kan het, en me neer B zegt: ik wil het, dan mag je beginnen'', zegt De Jong. ,,Er zijn duizenden alternatieve behande laars. Weten die hoe ze moeten in grijpen als er iets misgaat? Er is nie mand die iemand een strobreed in de weg legt, ook de inspectie niet. Ik vind dat niet goed.'' Geen cassatie in martelzaak ,3 'Rechtstaat ondermijnd' Uitstel voor energielabel vrijdag 10 januari 2020 GO Politie kwam niet in actie tegen 'genezers' Sander van Mersbergen IJzendijke Een ceremonieruimte in Doetinchem, waar sessies met ayahuasca zijn gehou den. FOTO HOLLANDSE HOOGTE -Catherine de Jong, Vereniging tegen Kwakzalverij Het terrein van de Iboga Farm in IJzendijke werd af gezet door de politie, nadat er een man was overleden. FOTO ONDINE VAN DER VLEUTEN Kijk op de site bij /video Sander van Mersbergen vertelt over ayahuasca in De Ochtend Show to go. DEN HAAG De Neder landse staat legt zich neer bij het vonnis over de Indo nesische oud-strijder Yase- man, die in 1947 door Ne derlandse militairen is ge marteld. De rechtbank en het gerechtshof in Den Haag hadden eerder be paald dat de Staat aan sprakelijk en schadeplich- tig is. Yaseman - inmiddels overleden - ontving 5000 euro smartengeld. Ook oordeelde het hof dat de Staat zich niet kan beroe pen op verjaring, ondanks dat het meer dan zeventig jaar geleden is gebeurd. DEN HAAG De kritiek van politici op rechterlijke uit spraken ondermijnt de rechtstaat. Dat heeft de voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, Henk Naves (foto), in zijn nieuw jaarstoespraak gezegd. Volgens Naves moeten po litici hun verantwoordelijk heid nemen als wetten niet de gewenste uitkomst heb ben in de rechtszaal. ,,Stop met het verschuilen achter ónze toga en neem verant woordelijkheid voor wetge ving die kennelijk tekort schiet." Recent was er kri tiek op uitspraken over kli maat- en stikstofbeleid. DEN HAAG Het nieuwe energielabel voor huizen wordt een half jaar later in gevoerd. Software die voor de berekening van het label nodig is, is nog niet klaar. Marktpartijen hadden om het uitstel gevraagd. Het label wordt nu op 1 januari 2021 ingevoerd, heeft mi nister Knops (Wonen) de Tweede Kamer laten weten. Het nieuwe label geeft volgens het ministe rie een genuanceerder beeld van de energiepres tatie van een huis of ge bouw dan het huidige label. Vereniging Eigen Huis riep het ministerie eerder op het plan voor het nieuwe label te schrappen omdat het duurder en omslachti ger is dan het huidige label.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11