effeweg.nl 4 VVD in de Kamer beslist 'zelfstandig' over vuurwerk effeweg.nl oF bel 08810 30 800 ANVR VUURWERK OUDJAAR Weggehoond werd de Rotterdamse GroenLinkser Arno Bonte, toen hij het in zijn hoofd haalde om in 2008 te pleiten voor een vuurwerkverbod. En kijk nu eens. ,,De zwijgende meerderheid durft zich nu eindelijk uit te spreken.'' Boek zonder aanbetaling ken naar een speld in een hooiberg. Hij vond er een paar, onder meer in de Haagse GroenLinkser David Rietveld en in Tjeerd de Faber, oogarts bij het Oogziekenhuis in Rotterdam. ,,Arno vertelde me toen ik hem voor het eerst ontmoette, dat meer dan de helft van de vuurwerkslachtoffers omstander was'', blikt De Faber terug. ,,Dat was voor mij een belangrijke reden om mee te strijden voor een verbod.'' Een onderzoekje op Google laat zien hoe moeizaam die strijd van de anti- vuurwerklobby was. Zoektermen als 'vuurwerkverbod' of 'verbod op vuur werk' werden tussen 2008 en 2019 Wat een bijdehante wijsneus, die Arno Bonte, dacht de gemeenteraad van Rotterdam in 2008. Weggehoond werd de GroenLinkser, toen hij voorstelde om het afsteken van vuurwerk in de Maasstad te gaan verbieden. 'Makkelijk scoren' en 'een pr-stunt', vond het CDA. 'Flauwekul', aldus de PvdA. „Het hele leven is slecht voor het milieu", bitste SP-fractievoorzitter Theo Cor- nelissen. „Het beste is dat we allemaal meteen doodgaan." Twaalf jaar later is Arno Bonte (41) wethouder in Rotterdam. Dinsdag zag hij met een intens tevreden gevoel hoe 'zijn' gemeenteraad zich uitsprak vóór een vuurwerkverbod. Hoe de dingen kunnen veranderen. „Dit is een overwinning voor alle vuurwerk slachtoffers", reageert hij. Toen hij begon als raadslid, viel het hem op hoe groot het ver schil was in de vuurwerkbele ving. ,,Meestal kwam er op 1 ja nuari een persbericht waarin stond dat de jaarwisseling rela tief rustig was verlopen. Over tot de orde van de dag. Als je dan de mensen sprak die een oog hadden verloren of gehoor- schade hadden opgelopen door toedoen van een ander, dan be greep ik niet waarom we dat als land maar normaal vonden.'' Nederland zag het niet, of wilde het niet zien, of vond het niet ernstig ge noeg om er zich echt druk om te ma ken. ,,Dat de politie destijds zélfin persberichten zette dat oud en nieuw relatief rustig was verlopen, is veelzeg gend'', zegt Gerrit van de Kamp, voor man van Politievakbond ACP. ,,Want zo rustig verliepen die nachten niet. Ik heb niet het beeld dat het geweld en de overlast tien jaar geleden minder was. Maar de cultuur dat veel dingen maar moesten kunnen, die was toen nog wel een stuk sterker." Van de Kamps col lega Jan Struijs van de Nederlandse Po litiebond sluit zich daarbij aan. „Het is altijd zwaar geweest voor onze men sen. Maar toen werd er gewoon niet naar de verhalen geluisterd." Omstanders Dat merkte Bonte, toen hij met zijn radicale plan voor een verbod kwam. Hij kreeg een aantal 'vervelende, minder genuanceerde' reac ties, zoals hij het nu beschaafd ver woordt. Het waren doodsbedreigin gen, waarvan hij aangifte deed. Het speuren naar mede standers was als zoe- Hoogtepunten van Tirol, Q Niederau Gerlos in het Zillertal Krakau en omgeving Venetië en Toscane Istrië, Brjjuni en Rovinj donderdag 9 januari 2020 GO Dat Rotterdam heeft geko zen voor een algeheel vuur werkverbod wil niet zeggen dat dit ook landelijke prak tijk wordt, zegt de VVD. Tobias den Hartog Den Haag Toch lijkt het besluit de druk te verhogen op de VVD om te kiezen voor een verder, mis schien beperkt, vuurwerkver bod voor het hele land. Inmid dels is daarvoor in de Tweede Kamer een meerderheid, mede door de steun van D66 en ChristenUnie. Die partijen opteren voor het verbieden van knalvuurwerk en vuurpij len, niet een totaalverbod zoals in Rotterdam. Van de regeringspartijen zijn VVD en CDA nog tegen ver dere beperkingen, maar in de achterban roeren vuurwerk critici zich al dagen. VVD-bur- gemeesters Jan van Zanen en Johan Remkes braken ook al een lans voor een deelverbod. Fractieleider Dijkhoff wil 'grondig gaan nadenken'. Dinsdag komt de Kamerfrac tie weer bijeen, dan zal het heikele onderwerp op de agenda staan. Dat geldt ook voor het CDA. Vicepremier Hugo de Jonge noemde vuur werk 'een traditie die moet veranderen'. Toch zeggen in gewijden dat het kabinet niet zelf, als het morgen weer bij een komt, met een plan komt. Waarschijnlijk gaan Groen Links en de Partij voor de Die ren steun vergaren voor hun voorstel om knallers en pijlen te verbieden. Als dat in stem ming wordt gebracht moeten VVD en CDA kleur bekennen. Die partijen kunnen ook de vlucht naar voren nemen als de steun in hun fracties al blijkt te zijn verbrokkeld. vuurwerkverbod De lange weg naar het Chris van Mersbergen Wethouder Arno Bonte is trots op het vuurwerk- besluit van zijn stad. FOTO JAN DE GROEN Rotterdam/Den Haag Ontbijten diner Vertrek: mei.jun.jul, aug Ontbjjten diner Vertrek: mei,jun,juL, aug, sep Ontbijten diner Vertrek: apr, mei,jun,juf aug, sep Ontbijt en diner Vertrek: apr, mei,jun,jul, aug, sep, okt Ontbijten diner Vertrek: apr, mei,jun,juf aug, sep, okt ALLe fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4