Smeltkroes van muziekstijlen 66 5 De stem als leidraad Tineke Schouten gaat door Antwerp Gipsy Ska Orkestra aan komt en waar je hem 'altijd voor kan bellen'. „Sinterklaas heeft geen leeftijdsgrens, dat scheelt." Overi gens laat Van der Vlugt zich niet ver leiden ook maar iets te zeggen over de zwartepietendiscussie. „Alles wat ik daarover zeg, komt in chocolade- De naam van het orkest alleen al belooft een culturele smeltkroes. Dat is ook niet zo verwonderlijk voor een band met zijn roots in Antwerpen, een havenstad waar tal van culturen samenkomen. ,,Ja, wij hebben hier wel 165 nationali teiten en muziek kan vaak verbin ding leggen", vertelt zanger/front man Gregor Engelen van AGSO. ,,We hebben met illegale muzi kanten uit veel verschillende lan den gespeeld. Mensen die vanuit Wij gebruiken de ritmes van de reggae en de ska en daar gooien we de gipsy melodieën overheen. Dat marcheert wonderwel een oorlog of om economische re denen moesten vluchten en hier bij ons zijn beland. Zij hebben al lerlei verschillende dingen meege maakt en daar zit een pak aan ver halen achter.'' Engelen hecht belang aan verha len achter de muziek. De liedtek sten bij AGSO getuigen daarvan. Hij richtte het orkest in 2004 op met het idee om traditionele mu ziek van de Roma zigeuners en an dere Oost-Europese zigeunermu- ziek te combineren met dansbare ska. Volgens de frontman verte genwoordigen ska en gipsy twee werelden en hebben ze in feite niet veel met elkaar te maken. ,,Maar wij gebruiken de ritmes van de reggae en de ska en daar gooien we de gipsy melodieën overheen. Dat marcheert wonderwel." Met die cross-over lanceerde AGSO een re pertoire met een specifiek eigen signatuur, die bij veel bevolkings groepen blijkt aan te slaan. Het orkest heeft inmiddels vijf albums op zijn naam staan: Tuttile- gal (2007), I lumia mo kher (2011), Kilo Gipsyska (2015), Black Panther (2017) en nu dus Duivelsblauw, dat onder een nieuw label, van de Ne derlandse producent Dox Records, is uitgebracht. Het titelnummer, dat half december werd gelan ceerd, maakt nieuwsgierig naar de rest van het album. In Duivelsblauw bezingt Gregor Engelen dat 'de kracht van de komeet verwikkeld zit in z'n baan' en constateert hij: 'Na alle jaren smaakt alle bier zo lauw'. De zanger laat weten: ,,Ook op dit album gebruiken we ons vaste recept, waarbij we traditio nele melodieën gebruiken en daar vervolgens een Jamaicaanse groove bij zoeken.'' In vergelijking met de voor gaande albums is het repertoire nu wel wat breder getrokken. ,,Van- wege ons nieuwe label moesten we nu ook snel met een nieuwe plaat komen, dus hebben we ook ge zocht in Griekse, Turkse en Arabi sche melodieën. Wel met teksten in een taal die je kunt uitspreken. Grieks en Turks zijn heel moeilijk om te zingen, dus doen we het in het Antwerps of in het Engels'', al dus de frontman. Duivelsblauw biedt een aantal ei gen liedteksten, maar ook wat co vers. ,,Er staat bijvoorbeeld een nummer op van de Libanese com ponist Ihsan Al Munzer, dat hij in 1981 schreef over het begin van de zuiveringen in de Arabische we reld. Hij speelt dat heel strak, maar wij hebben het in ska gezet en dat klinkt heel goed'', zegt Engelen. Naast zanger is hij ook trompettist, maar dat instrument bespeelt hij alleen in Den Ambrasband, waar hij ook deel van uitmaakt, evenals van The Calypso Gigolos. Maar met het Antwerp Gipsy Ska Or chestra, dat naast hem bestaat uit Filip Vandebril (bass), Suhamet Latifi (keyboard), Frederik van den Berghe (drums), Eduardo Vega (eerste gitaar), Stefan Diskus (alt sax), Divo Rojas (alt sax) en Rama dan Sali (tweede gitaar), speelt hij zaterdag in 't Beest. letters in de Telegraaf en dat laat ik niet gebeuren." Begin dit jaar komt de film Wachterjachter uit van het Rundfunkduo Tom van Kalmthout en Yannick van der Velde. Hierin speelt Van der Vlugt een kleine rol en ook Pierre Bokma (bekend als leraar Duits) laat weer van zich horen, al is het in een andere rol. Van der Vlugt houdt wel van absurd theater en was blij met het Rundfunkduo. ,,Het gaat alle grenzen van normaliteit te bui ten." Van alle rollen en genres die Van der Vlugt speelde, blijft komedie zo als in deze thrillerkomedie toch het lastigst, vertelt hij. ,,Het is een kwes tie van accenten leggen in een tekst, pauzes laten vallen en dingen terug pakken van een half uur daarvoor. Hopende dat het publiek het onthou den heeft. Ik vind het zelf het leukst als de humor pijnlijk is en schuurt. Vreselijke dingen zeggen waar een zaal om schatert. Dat is mooi." Van der Vlugt treedt op met Trudy Labij (76) en Wieteke van Dort (76). Van Dort is enigszins in de vergetel heid geraakt na haar lange Tante Lien-carrière. Labij is als Amster damse schoonmaakster met hart op de tong te zien in de populaire RTL- serie Familie Kruys met onder an dere Linda de Mol. Van der Vlugt: ,,Het was bij Wieteke alweer even ge leden dat ze op het toneel stond, maar verdomd, ze kan het nog. In het publiek wordt veel om haar gela chen." Het acteerwerk van Labij in Familie Kruys heeft Van der Vlugt overigens gemist: ,,Dat heb ik per on geluk nog nooit bekeken", zegt hij ondeugend. ,,Ik ken haar als perfecte comédienne die zeer onderkoeld de meest verschrikkelijke dingen kan zeggen. Fantastisch." Wie Van der Vlugt live wil zien, krijgt nog voldoende kansen de ko mende jaren. De acteur is volgeboekt tot het voorjaar 2022. Na Enkele Reis pakt hij de reprise op van Vasalis, Al tijd Vandaag en komt hij met een op volger van een eerder stuk Op bezoek bij meneer Green, met de toepasselijke titel: Meneer Green. Folklore en klassiek Cabaret donderdag 9 januari 2020 GO M Enkele Reis met Trudy Labij, Bram van der Vlugt en Wieteke van Dort (vlnr). foto piek fotografie Duivelsblauw is de titel van het gloednieuwe album van het Ant werp Gipsy Ska Orkestra (AGSO). Een mix van Libanese, Griekse en Turkse psychedelica, gecombineerd met Jamaïcaanse sounds. Zaterdag, een dag na de release in Leeuwarden, speelt de band zijn nieuwe album in 't Beest in Goes. Ali Pankow Gregor Engelen Antwerp Gipsy Ska Orkestra: zaterdag, Podium 't Beest Goes, aanvang 21.00 uur. Het Antwerp Gipsy Ska Orkestra (AGSO). Met hoed: frontman/zanger Gregor Engelen. foto gerd simons Enkele Reis. zaterdag, Schelde- theater Terneuzen, aanvang 20.00 uur. Renée Bekkers (accordeon) en Jaco- bien Rozemond (viool en zang) bren gen in de reeks Concerten Vlissingen 2020 het programma Vox. Het pro gramma is geïnspireerd op de 'voca lise', ofwel de stem wordt letterlijk in gezet, of de composities hebben een link met de menselijk stem. Met werken van Piazzolla, Pod- gaits, Rachmaninov, Stravinsky en Ravel zorgt het duo voor een perfecte balans tussen folklore en klassiek. Zondag, De Pak huizen, MuZEEum Vlissingen, 11.30 uur Highlights is de 24ste show van Ti neke Schouten. Vierentwintig! Col lega-cabaretiers met meer testoste ron zouden zich op de borst roffelen. Ti neke Schouten gaat gewoon rustig voort, met haar be kende mix van type tjes, liedjes en paro dieën: de 'artiesten parade'. Alles altijd zelf geschreven en bedacht. Dan wordt het na bijna veertig jaar wel eens wat flauwer. Maar dit zijn de highlights, de hoogtepunten uit al het voorgaande. Soms in een nieuw jasje, nog altijd schitterend. Morgen, Schelde- theater Terneuzen, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49