Latijnse ritmes met een portie jazz en pop TI -rr IJ X Van Strauss tot levenslied RAlCES CUBANAS MJ 2 swingende looft Raices Cuba- Interview Harry Sacksioni werd onlangs voor het negende jaar op rij uitgeroepen tot de beste akoestische gitarist van de Benelux. Dat hij ook een boeiend verteller is, blijkt in zijn soloprogramma Smoky Strings. Een gitaar en een goed verhaal: meer heeft hij niet nodig. Wereldtournee André Rieu Uitgelicht Raices Cubanas gaat terug naar het Cuba van vroeger en in de ogen van Cuba nen wordt de groep als één van de be ste vertolkers van de traditionele Cubaanse muziek beschouwd. bolero, guaracha en tumbao hoort. Je ziet met een een waaier van felle kleuren en hoort de hakken klakken en klepperen op de houten vloer. Handgeklap en stomende ritmes. Een werveling van klank en kleur. Bij de bolero en guaracha horen Spaanse dansen, die dan wel worden gebracht met een Cubaans tintje. De Tumbao is van Afrikaans-Cubaanse oor sprong. Het ritme wordt verzorgd door de bas en de het slagwerk (drumritme van de conga). Niemand zit dan nog stil op zijn stoel. toe uit vijf musici bestond, naar Nederland en toert langs de theaters. Dit jaar verzorgt de groep een wervelende show met wereldbe roemde Cubaanse nummers maar ook nieuw repertoire in een mix van hedendaagse pop, rock en jazz. Voor het komende theatersei zoen is de band uit gebreid met twee extra muzikanten en een zangeres bij wie Raices ook het Cubaanse Ciihanas bloed door de ade- Cubanas ren stroomt. belooft een nas. De traditie staat Cubaanse hoog in het vaandel, muziek maar de groep kleurt ook met plezier bui ten de muzikale lijntjes. Enthousiasme is troef. Raices Cubanas staat garant voor een avondje afwisseling met dansante muziek, recht uit het hart. een swingende toegift van een kwartier. The ABC Soundmachine presenteert dan een Fu sion act met nummers van traditionele Cu baanse muziekstijlen en hedendaagse pop muziek. V MUZIEK TOP 3 en instrumentaal con cert, geen zang, enkel één man met een gi taar. Is dat de moeite waard voor een I avondvullende show? Het antwoord is ja. „Mensen zijn vooraf soms sceptisch, maar na de voorstelling altijd vol be wondering", vertelt Harry Sacksioni. ,,Na afloop zie ik verbaasde gezichten van mensen die zijn overrompeld door de show. Ik krijg reacties als, 'Hoe krijg je zoveel geluiden en me lodieën allemaal uit één gitaar, dat is onmogelijk'." Sacksioni is dan ook niet zomaar een gitarist. Hij bezit het technisch vermogen om een hele band uit zijn gitaar te toveren. Tijdens de voorstel ling speelt hij op vijf verschillende gitaren: steelstring, nylonstring, elektrische Fender, 12 string en Zuid- Amerikaanse tiple. Sacksioni speelt composities die, naar eigen zeggen, de snaren van zijn gitaren doen Over mijn seksleven vertel ik niet, maar voor de rest speel ik open kaart smeulen. Naast bekende werken ko men ook recent geschreven composi ties voorbij. ,,Mijn kinderen zijn in middels de deur uit en daarover gaat het nummer Empty Nest. Ik ben een familieman en toen mijn zoon van 20 en dochter van 24 jaar op zichzelf gingen wonen, voelde ik in een enorme leegte. Alles wat we jaren lang met elkaar deelden is plots ver leden tijd. Daar heb ik een intens en integer stuk over geschreven, wat ie dere keer ongelofelijk aanslaat in de zaal. De gitaar vertelt het verhaal." Verlegen Hij is niet alleen meestergitarist, Sacksioni heeft ook een ontwape nende manier van verhalen vertellen. ,,Het wordt een persoonlijke en open avond. Over mijn seksleven vertel ik niet, maar voor de rest speel ik open kaart. Vroeger was ik op het podium een verlegen jongen. Inmiddels blijf ik dicht bij mezelf en vertel over hu moristische gebeurtenissen, maar ook de verdrietige kanten van het le ven komen voorbij." 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... 0 Weense wals donderdag 9 januari 2020 Jeanette Vergouwen houdt van cultuur en vooral van klassieke muziek. Zij is mu- ziekrecensente. Wat: Cubaanse avond met Raices Cubanas Waar: Ledeltheater Oostburg Wanneer: woensdag, 20.00 uur Je krijgt al een warm gevoel als je de namen Ieder jaar komt Raices Cubanas, dat tot nu - Een swingende Cu- aV°nd vo1 baanse avond, be- In het Ledeltheater in Oostburg is er nog De keuze van onze redactie: Alex Roeka - Rauwe genade De 'zanger van leven, liefde en dood' deed voor dit album inspira tie op in Zeeland. Zoals Zeeuwse wind: 'hij giert en jammert door de kieren, wordt koppig zwijgend gevreesd'. Stone Sour - Hello you bastards Nog meer rauwe muziek. Alle pu blieksfavorieten staan erop, van het stampende Absolute zero tot het kwetsbare en daardoor zo sterke Bother. Burial - Tunes 2011-2019 In 17 nummers blikt de Brit Wil liam Emmanuel Bevan terug op wat hij in de jaren '10 produceerde. Weinig dansbare dance, veel sfeervolle com posities die zich vanuit ambient doorontwikkelen tot soundscapes. GO B Raices Cubanas brengt het Ledeltheater in Latijns-Amerikaanse sferen. foto martin hogeboom Sacksioni tovert een heel orkest uit zijn gitaar Hans Puik 44 Harry Sacksioni Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het aanbod van muziek, theater en meer voor komende week een selectie gemaakt. Hiernaast vier tips, op de volgende pagina's nog eens vier. André Rieu staat aan het begin van een we reldtournee en bijna aan de vooravond van zijn ze ventigste verjaardag. Met zijn nieuwjaarsconcert onthaalt hij zijn fans op een romantische avond vol verrassingen en melo dieën uit films, musicals en opera's. Daarnaast krijgen natuurlijk ook de favoriete walsen van Rieu volop aandacht. Het publiek mag meewal- sen op bijvoorbeeld An der schönen blauen Donau. Op het podium wordt André Rieu verge zeld door zijn geliefde Johan Strauss Orkest, in ternationale solisten, 200 dansers en zijn eigen koor. Zondag, Sportpaleis Antwerpen, 19.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46