II 14 ZEELAND FOTOBOEK VOETBALSTADIONS Oud-Bredanaar Marco Magielse heeft het fotoboek Final Whistle uitgebracht, een fraai boekwerk met honderden foto's van voetbalstadions in Groot-Brittannië. met een houten staantribune, of met karakteristieke knikdaken. Veel van dat soort stadions hebben de tand des tijds niet doorstaan en zijn ge sloopt, maar er zijn er nog genoeg te vinden. In mijn ogen vind je daar de echte voetbalsfeer die je in een mo dern stadion niet tegenkomt." Magielse noemt zichzelf geen ac tiefotograaf. ,,De mensen in het sta dion, daar gaat het mij om. Ik wil niet vastleggen hoe een doelpunt wordt Ookzonder toeschouwers kan een stadion iets magisch hebben gemaakt, ik wil de vreugde op de ge zichten van de supporters vangen als er in de laatste minuut wordt ge scoord. Maar ook de spanning als het even tegenzit. Uiteindelijk gaat het om beleving, om emoties. Nergens anders dan in Groot-Brittannië is dat zo authentiek, heb ik gemerkt." De stadions die Marco Magielse op de gevoelige plaat vastlegde, spreken tot de verbeelding, om dat ze niet acteren op het hoogste niveau. ,,Ik wil dit vast leggen voordat het ooit verdwijnt." Een ode aan de voetbalsport, een zoektocht naar het ultieme voetbal gevoel, zo kan het fotoboek van Ma- gielse ook worden omschreven. Lange rijen met supporters in een woonwijk op weg naar de wedstrijd, kleedkamers, lichtmasten, stadion daken, gammele tribunes: gevoel voor detail kan de fotograaf die te genwoordig in Geldrop woont, niet worden ontzegd. Bij enkele foto's van Cathkin Park in Glasgow, ooit thuisbasis van Queen's Park en Third Lanark, laten be moste staanplaatsen ver gane glorie zien. Op een foto van Glentoran FC in Belfast zijn op de achtergrond nog de scheepskranen te zien op de werf, waar de Titanic werd gebouwd. Maar boven alles is er voor Magielse het stadion, de plek waar zich alles afspeelt. Hij zegt: ,,Niet al leen de wedstrijd. Een goed stadion heeft een bepaald karakter, ook zon der toeschouwers kan het iets ma gisch hebben. Met publiek erin komt het tot leven." Magielse heeft in binnen- en buiten land veel voetbalstadi ons van binnen gezien en gefotografeerd en was ooit huisfotograaf van zijn eerste voetballiefde, NAC Breda. Waarom nu Engeland, Schotland en Ierland? ,,De beleving van de supporters daar is puur, fanatiek en soms met een rauw randje. Daar kan ik van genie ten. Daar zijn nog stadions te vinden donderdag 9 januari 2020 GO Puur, fanatiek met rauw randje RIVERSIDE HOME Turnstiles 14 -17 PUTNEY - Marco Magielse Een man loopt voorbij de smalle deurtjes die vanaf de stoep direct toegang geven tot de tribunes van Craven Cottage, het stadion in West-Londen dat de thuishaven is van Fulham FC. Deze voetbalclub werd opgericht in 1879 en is een van de oudste clubs van Engeland. Het oude en vervallen stadion ademt nog de sfeer van het voetbal in lang vervlogen tijden. Voor voor dit soort stadions heeft Marco Ma- gielse een fasci natie. FOTO MARCO MAGIELSE Final Whistle is te verkrijgen bij staantribune.nl. Het boek, 304 pa gina's, kost 34,95 euro. Rob Weekers Geldrop/Breda Turnstiles 1 -13 iiiKirj sé.McLeart Foto's uit het boek van Marco Magielse: links Glentoran in Belfast, met op de achtergrond de scheepskranen op de werf, waar de Titanic werd gebouwd en rechts een een zame supporter op de tribune van Ayr United FC uit Schotland. fotos marco magielse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42