Fusie havens werpt zijn vruchten af 9 Dax Hovius eert rock 'n roll-legende op wat z'n 85ste verjaardag zou zijn geweest Het Zeeuwse en Gentse havenbe drijf huwden elkaar twee jaar gele den. Op papier logisch, want hun schaal zat tussen servet en tafella ken. De fusie maakte North Sea Port meteen de tiende haven van Europa en de derde als het gaat om toege voegde waarde, zoals de verwerking van producten in het havengebied en het aantal banen dat daarmee ge paard gaat. Verduurzaming Nu de wittebroodsweken van de grensoverschrijdende verbintenis ruimschoots voorbij zijn, durven de algemeen directeuren Jan Lagasse en Daan Schalck te zeggen dat de fusie een succes is. Niet alleen voor de overslag, maar ook voor het aan tal banen en het milieu ofwel de noodzakelijke verduurzaming van bedrijven in het 60 kilometer lange en 9100 hectare tellende havenge bied. Tonnages Allereerst is de overslag sterk ge groeid. North Sea Port boekte in 2019 opnieuw een record met een totaaloverslag van 131,4 miljoen ton goederen. De zeeoverslag is sinds 2016 met ruim 11 miljoen ton geste gen naar 71,4 miljoen ton. Nu zeg gen tonnages niet alles. Succes wordt ook afgemeten aan het aantal banen en vergroening van bedrij ven, waar ook het toeleverende midden- en kleinbedrijf van profi teert. Grond Lagasse en Schalck verwachten dat ondanks enkele onzekerheden zo als de brexit, de afkoelende econo mie en handelsoorlogen het aantal arbeidsplaatsen in het havengebied zal groeien van 97.000 nu naar 100.000 binnenkort. Doordat North Sea Port met 525 bedrijven in het havengebied een grotere speler is, zijn de drie havens Vlissingen, Ter- neuzen en Gent vaker in beeld als vestigingsplaats van grote bedrij ven. Weliswaar gaf North Sea Port in 2019 iets minder grond (44 hec tare) uit dan een jaar eerder, de ver- De schaal van het havenbedrijf opent bestuurlijke deuren die voorheen gesloten bleven wachtingen zijn hoog. Lagasse: ,,We zijn in gespek met 200 gega digden." Groei is ook goed voor de aandeelhouders van North Sea Port omdat daarmee de risico's afne men. De fusie leidt ook tot duurzamere productie en een betere infrastruc tuur. De schaal van het havenbedrijf opent bestuurlijke deuren die voor heen gesloten bleven. Een ontbre kend stuk spoor aan de oostkant van het kanaal Gent-Terneuzen staat plots hoog op de agenda. Plannen voor de productie van groene wa terstof voor de industrie worden breed gesteund. Verder ligt er een plan voor een reusachtig pijpleidin gennetwerk. Via dat netwerk kun nen het broeikasgas C02, waterstof, synthethische nafta en restwarmte worden getransporteerd. De vraag is of North Sea Port en Gent dat af zonderlijk voor elkaar hadden ge kregen. Waarschijnlijk niet. Theo Giele Kapelle In de zomer van 2014 zag de toen nog kleine Dax, op de camping in Frankrijk, een man Elvis imiteren. Deze Elvis-tribute-artiest, en vooral de muziek, maakte diepe in druk op de kleine Dax. ,,De mu ziek, de stijl, ik werd erdoor gegre pen", vertelde hij vier jaar geleden in de PZC. Hij zat toen in groep 7 van basisschool 't Honk. Nu zit hij in de derde klas van de mavo op het Ostrea Lyceum in Goes. Het bleef niet bij een artikel in de krant. De jonge 'Elvis van Kapelle' viel op en De leukste tijd was toen Elvis nog jong was en pure rock 'n roll zong trok zelfs de aandacht van het Jeugdjournaal. Was tienjarige Dax nog vooral bezig met luisteren naar Elvis, nu speelt en zingt hij, met band en vet- kuif, zelf nummers van the King of rock 'n roll. ,,We treden op in kleine zaaltjes en op feestjes", zegt Dax. Hij houdt vooral van het werk van de jonge Elvis. ,,Blue suede shoes en Burning Love", noemt hij spontaan als hem gevraagd wordt naar zijn favoriete Elvis-nummers. ,,Ik heb altijd de tijd dat Elvis nog jong was en pure rock and roll zong, het leukst gevonden." Dax heeft meer muzikale helden. Hijnoemt de Stray Cats, Bruce Springsteen en, uit eigen provincie, Het is mijn droom om naar Amerika te gaan, naar Memphis Danny Vera, als muzikale voorbeel den. Ook van deze artiesten speelt hij nummers tijdens de optredens met de band. Met Danny Vera trad Dax vorig jaar in Vlissingen op tij dens een Elvis Memorial. ,,Ik vind vooral Americana, blues en rock 'n roll heel tof, maar ook sommige nummers van nu en disco." Dax wil maar zeggen dat hij een brede mu zikale smaak heeft. Amerikaanse muziek is bij hem dus favoriet, maar Dax is zelf nog nooit in de Verenigde Staten ge weest, laat staan in Memphis, waar Elvis als tiener opgroeide, zijn eer ste platen opnam en zijn landgoed Graceland had. Dax: ,,Nee, nee, was het maar waar zo'n feest. Het is mijn droom om naar Amerika te gaan." Andere smaak Elvis en zijn muziek zijn van alle tijden en alle leeftijden. Dax is daarvan het levende bewijs. Hij hoeft zijn leeftijdgenoten echt niet meer uit te leggen wie Elvis Presley was. Mede dankzij Dax zelf. ,,Ze kennen hem echt wel. Mensen op school weten dat ik die muziek su- perleuk vind." En hij voelt zich, met zijn eigen muziekkeuze, geen uit zondering. ,,Iedereen heeft een an dere muzieksmaak. De een houdt wat meer van oudere nummers en vinden dat ook heel tof, anderen luisteren vooral naar muziek van deze tijd." donderdag 9 januari 2020 GO Opnieuw boeken de bedrijven in de havens van North Sea Port een overslagrecord. Het haven bedrijf voorspelt dit jaar verdere groei. Die is niet in de laatste plaats te danken aan de fusie van de Zeeuwse havens en de haven van Gent. Frank Balkenende Sas van Gent 14 jaar en idolaat van 'opa' Elvis 8 januari is een speciale dag voor de jonge Kapelse muzikant Dax Hovius. Zijn idool Elvis Pre sley (1935-1977) zou gisteren 85 jaar zijn geworden. Dax viert dit jaar zijn 15e verjaardag. Zeven tig jaar verschil in geboortejaar maakt Dax niks uit. ,,De muziek van Elvis is tijdloos", zegt de jonge muzikant uit Kapelle. -Dax Hovius, de Elvis van Kapelle Dax Hovius: „Iedereen heeft een andere muzieksmaak. Ik vind vooral wat oudere nummers heel tof.'' foto pzc -Dax Hovius ®Kijk op de site bij /video Dax (14): ,,De muziek van Elvis is tijdloos.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37