Van Zeeuws gehucht naar miljoenenstad in VS 7 Dader van vernielingen route Wolphaartsdijk op heterdaad betrapt Op het parcours, in het kleine bos bij recreatiegebied De Schelphoek, zijn de laatste tijd al een aantal keer vernielingen aangericht. Zo wer den routepaaltjes uit de grond ge trokken en (grote) takken op de pa den gelegd. Volgens bestuurslid Martin Boer van de Stichting Wie lersport Wolphaartsdijk kan dat niet los worden gezien van de weerstand die er bij sommige men sen is tegen de aanleg van het mountainbikeparcours. Rechtspersoon Het wrange is dat de mountain bike-liefhebbers zelf helemaal niet zaten te wachten op de aanleg van een officieel parcours. Ze hielden twee keer per jaar een wedstrijd in het bosje en dat ging prima. Maar Staatsbosbeheer gaf daar ineens geen toestemming meer voor, ten zij er een parcours zou komen met daaraan gekoppeld een rechtsper soon. Daarom is de genoemde stichting opgericht. ,,Voor ons had dat allemaal niet gehoeven, maar we hadden geen keus'', benadrukt Boer. Grofweg gezegd houdt de aanleg van het parcours in dat er een infor matiebord wordt geplaatst en dat de route wordt aangegeven met kleine perkoenpalen. ,,Wij steken daar heel veel tijd in, dan maakt het me boos als anderen dat moedwillig gaan lopen verzieken. Als mensen problemen hebben met de aanleg was, de hoofddader is als het om de vernielingen gaat, want het is al een wat ouder persoon. Maar we heb ben hem wel aangesproken: waarom doe je dit? Hij was duide lijk erg geschrokken." Volgens Boer is met de man afgesproken dat hij wat hand- en spandiensten voor de van het parcours, laat ze dan naar ons toekomen, dan kunnen we er over praten.'' Samen met een kompaan be trapte Boer dinsdag op heterdaad een dorpsbewoner die een pad aan het versperren was met takken. ,,Ik heb niet direct het idee dat deze man, die z'n hond aan het uitlaten Voor ons had een officieel parcours niet gehoeven, maar we hadden geen keus stichting gaat verrichten. De stich ting heeft dinsdag voor de tweede keer aangifte gedaan bij de politie betreffende de vernielingen. Boer zegt dat de stichting de na tuur op geen enkele wijze geweld wil aandoen bij de aanleg van het parcours. Wandel- en ruiterpaden worden zoveel mogelijk gemeden. „Natuurlijk moeten we wel eens een wandelpad oversteken, maar dat voorkom je niet.'' De stichting is van plan op het parcours ook in de toekomst twee keer per jaar een wedstrijd te houden. Het is nogal een stap die dominee Johan Pronk (56) in juni met zijn gezin gaat zetten. Van het dorpje Sirjansland (333 inwoners) naar miljoenenstad Grand Rapids, in de Amerikaanse staat Michigan. De voorganger ging niet over één nacht ijs. „Van de Zeeuwen heb ik rust en stabiliteit geleerd." Een week kon hij er niet van slapen. De beslissing op zijn beroep van the Providence Reformed Church bleef in zijn hoofd malen. ,,Ik laat heel wat ach ter. Een moeder in Goes, drie ge trouwde kinderen, twee kleinkin deren, een kerkgemeenschap van driehonderd zielen. Het is nog maar de vraag of mijn thuiswo nende zoon Jotam (21) mee kan op een visum. Hij werkt bij Omoda, wil graag mee en ziet dit als een kans. Mijn zoon Matthias (15) gaat straks naar de highschool." Voor vier jaar Via de vorige Nederlandse voor ganger in Grand Rapids, Jan-Arie van den Berg, kwam Pronk in con tact met de kerkgemeenschap. Van den Berg liet een lijstje be schikbare dominees achter. Pronk werd uitgenodigd en ging in no vember twee weken naar Amerika. Hij ging voor in vier kerkdiensten. Amper terug in Zeeland kreeg hij al mail van de scriba. Of hij voor minstens vier jaar naar de VS wilde komen? Minimaal 75 pro cent van de kerkgemeente had op een stemmingsavond aangegeven die Zeeuwse dominee wel als ei gen voorganger te willen. ,,Het was een moeilijke beslis sing die ik rond de kerstdagen moest nemen. Uiteraard in overleg met het gezin. Maar vooral heb ik het aan God gelaten. Het voelt als zijn roeping. Nu denk je mis schien: typisch des dominees." Pronk geeft een voorbeeld. ,,Ik sliep slecht. Het eerste wat ik 's ochtends om 7 uur deed, is mijn Ik wandel graag biddend met God hier over de Dillingsdijk Bijbels dagboek lezen. De eerste dag kreeg ik al het antwoord dat Maria gaf op de zendingsbood- schap van engel Gabriël. De vol gende dag werd het nog duidelij ker. In de tekst stond: Volg Mij." Burn-out Pronk is een gedreven man die twee jaar geleden een burn-out opliep. ,,Ik wil veel doen en dat al lemaal zelf. Ik heb geleerd om nu meer open te zijn en zaken met de kerkenraad te overleggen. De ba lans is nu beter." Pronk, avontuur lijk type, werd pas op latere leef tijd predikant. Eerder woonde de voormalige zakenman voor it-be- drijf Baan aan de rand van Tel Aviv. Daar liep het mis. Onder meer privézaken brachten hem te rug naar Nederland. Mede door een ernstig ongeluk in de familie op Schouwen Duiveland besloot hij theologie te gaan studeren. In 2012 kwam hij naar Sirjansland waar iedereen elkaar kent. Hij deed soms bewust anoniem bood schappen bij de Albert Heijn in Haamstede in plaats van tussen bekenden in de Jumbo in Nieu- werkerk. Terugblikkend zegt Pronk veel te hebben geleerd in Sirjansland. ,,Het was mijn eerste gemeente. In het zakenleven was ik leider, als dominee ben je dienaar, maar moet je jezelf ook weer niet te veel wegcijferen. Ik ben Zeeuwen gaan waarderen. Heb geleerd indirect te zijn. Eerst na te denken in plaats van snel te reageren." Trump ,,Ik wandel graag biddend met God hier over de Dillingsdijk. Tij dens mijn bezoek aan Amerika heb ik natuurparken en bossen gezien. Daar moet ik dan wel eerst met de auto naartoe. Ik kijk ernaar uit om mee te gaan in het leven van de mensen. Ons te verdiepen in hun cultuur. Ook heb ik de ge meenschap gevraagd naar presi dent Trump. Ze waren overwe gend positief. De economie loopt goed. Trump doet ook goede din gen en op ethisch gebied zijn er raakvlakken. Als behoudend christen, je mag refo zeggen, ben ik net als Trump tegen abortus en euthanasie. Beelden van een schietpartij in een kerk heb ik ook gezien. Amerika is groot. We moeten ons niet laten leiden door angst." donderdag 9 januari 2020 PM Mountainbikepad gesaboteerd Een oudere man is dinsdag op heterdaad betrapt toen hij ver nielingen aanrichtte aan het in aanleg zijnde mountainbikepar- cours bij Wolphaartsdijk. ,,Hij was de paden aan het versper ren met takken'', zegt een boze Martin Boer. ,,Je kunt je nek wel breken als je tegen een grote tak rijdt en over de kop slaat!'' Rob Paardekam Wolphaartsdijk Takken op één van de paden van de mountainbikeroute. FOTO MARTIN BOER -Martin Boer, bestuurslid Ds. Johan Pronk voor wat nu nog 'zijn' Hervormde kerk in Sirjansland is. foto ernesta verburg Gerrit van Loon Sirjansland -Ds. Johan Pronk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35