Kassakorting ÈDt 30or 2 rP 5 OOIEVAAR ONTHEEMD De ooievaar die al jaren in het Middelburgse Park Toorenvliedt woont, is in een decemberstorm haar nest kwijtgeraakt. Sindsdien zwerft ze doelloos rond. I en paar weken geleden ging het mis. Tij dens een storm brak de top van de boom af en waaide het nest van de ooievaar in Park Toorenvliedt kapot. Coby Lou- I werse van vogel- en zoogdierenopvang De Mikke in Park Toorenvliedt was er al een tijdje bang voor. ,,Elke keer dat het hard waaide, zeiden we: 'O, als die boom het maar houdt'. Het nest werd ook elk jaar een beetje groter. Ooievaars nesten kunnen wel 25 kilo of meer wegen. En we wisten dat de boom waarin het nest zat, er heel slecht aan toe was." Dat wist de gemeente Middelburg ook. Die wilde de boom voor de veiligheid daarom omza gen. ,,Maar dat mag niet als er een nest in zit, want ooievaars zijn beschermd", waarschuwde Lou- werse. De boom zomaar omzagen was ook niet de bedoeling. ,,We waren voornemens eerst een nieuwe paal met een wiel neer te zetten waarop de ooievaar een nest kon maken. Daarna zouden we de boom pas kappen", legt Jeroen Sakko van de ge meente Middelburg uit. ,,Maar ja, we zijn inge haald door het weer." Nu ze haar vaste plek in Park Toorenvliedt kwijt is, zwerft de ooievaar rond in de buurt. Soms zien de vrijwilligers van de vogel- en zoogdierenop- We hebben een nieuw nest besteld en dat zullen we in de komende weken plaatsen vang haar dagen achter elkaar niet en dan ineens is ze er weer wel en komt ze dagelijks op bezoek bij De Mikke. ,,Dan geven we haar altijd wat te eten", vertelt Louwerse. De ooievaar is een vrouwtje en is ongeveer tien jaar geleden geboren in Oldenzaal. In 2013 heeft ze voor het eerst een nest gemaakt in Middelburg. Haar leven is in beeld gebracht door Zeeuwse Pix- sels, een platform dat op Facebook foto's plaatst en verhalen vertelt over Zeeuwse natuur. Dankzij de ringnummers van de ooievaars die in het park ver- blijven, weet Zeeuwse Pixsels meer over haar te vertellen. Dat eerste nest maakte ze met een Franse part ner, maar die relatie hield maar een jaar stand. Het jaar erna had ze een Belgisch mannetje ge strikt dat was overgevlogen vanuit het Zwin. Daarmee heeft ze meerdere nesten gehad en jonge ooievaars grootgebracht. Vorig jaar zat er ineens een Haagse ooievaar bij haar op het nest die is geboren in 2016. Hulp Dit mannetje is met de vogeltrek tijdelijk wegge gaan uit Middelburg. Het vrouwtje is achtergeble ven, maar zit dus nu al weken zonder nest. Lang hoeft ze niet meer te wachten, want hulp is gere geld. ,,We hebben een nieuw nest besteld en dat zullen we in de komende weken plaatsen", kon digt Jeroen Sakko van de gemeente aan. Dat is een voorgebouwde basis voor een echt nest dat de ooi evaar naar eigen wens kan opbouwen. ,,Waar we dat precies gaan plaatsen, weet ik nog niet. Maar het komt in ieder geval zo dicht mogelijk bij de boom waar haar nest in zat." Bij De Mikke staat ook al jaren een paal met een wiel erop waar ooievaars een nest op kunnen ma ken. ,,Daar heeft dit vrouwtje ook één keer een nest op gemaakt, het eerste jaar dat ze in Park Toorenvliedt zat", herinnert Lou- werse zich. ,,Maar het jaar daarna was ze weg. Toen heeft ze een boom uitgezocht waar ze hoger zat; de boom die nu is gesneuveld." Louwerse sluit niet uit dat De Mikke opnieuw gaat proberen een be gin van een nest te ma ken op dat wiel, zodat er meer ooievaars kun nen broeden in Park Toorenvliedt. Bekijk op nrv. donderdag 9 januari 2020 GO Maurits Sep Middelburg - Jeroen Sakko, gemeente Middelburg Help, waar is mijn nest gebleven? M De boom waarin de ooievaar nes telde sneuvelde tij dens een decem berstorm. FOTO CAROLINE MOELKER Het ooievaars vrouwtje met haar Haagse partner. FOTO ZEEUWSE PIXSELS Prijs incl. korting, exd. reservert 'ijk voor de voorwaarden Authentiek Vietnam incl. Sapa Van het paradijselijke Sapa tot Halong Bay, maak tijdens deze groepsreis kennis met het 'echte' Vietnam Groepsreis/21 dagen Hoogtepunten van Peru Koloniale steden, de majestueuze Andes, de Heilige Vallei, Titicaca en ultiem hoogtepunt Machu Picchu Groepsreis/16dagen/8,8 Q Magisch Marokko Bezoek de bijzondere koningssteden, doorkruis het woeste Atlasgebergte en ervaar de eindeloze Sahara-woestijn Groepsreis 11 dagen 8,3 Authentiek Ceylon Wonderschone natuur met wildparken, tropische stranden en traditionele steden: Beleef Sri Lanka! Privéreis 17 dagen 8,7 mimi Het Panoramische Westen Van duizelingwekkende wereldsteden tot fabelachtige nationale parken, zo mooi is West-Amerika Privéreis/10 dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33