Vaker boven de 10 dan onder 0 OM blijft bij celstraf veroorzaker fataal ongeluk fcfe ZEELAND 3 donderdag 9 januari 2020 Kijk op de site bij /video y Zeven jaar oude ijsbaan nog nooit gebruikt Voorzitter Ron van Hese van korfbalvereniging Atlas in Ritthem bij de ijsbaan waarop nog nooit is geschaatst. foto lex de meester keertje op de kop getikt bij een vei ling. 'Dat is wel wat voor Atlas', dacht ik. Voor als we op de ijsbaan kunnen. Ze liggen nog steeds in mijn opslag." Het tekent zijn optimisme. ,,Ik ga het zeker nog een keer meemaken", zegt Van Hese. ,,Daar ben ik van overtuigd. We hebben maar drie of vier dagen stevige vorst nodig. Als het een tijdje oostenwind wordt, Ik ga het zeker nog een keer meemaken. Daar ben ik van overtuigd -Ron van Hese kan het zomaar. Het ligt er hier niet voor niks zo bij, hè." Daar is de laatste jaren af en toe wel discussie over, geeft hij toe. Het is ook mogelijk de baan pas onder water te zetten zodra er vorst wordt voorspeld. ,,In een halve dag staat- ie vol." Maar dat moet dan met lei dingwater, want de omringende sloten zijn brak, en dat is toch niet de bedoeling. De Ritthemse ijsbaan toont aan dat het klimaat zachter wordt, aldus Van Hese. ,,Het zal misschien niet helemaal kloppen, maar ik heb toch de indruk dat we vroeger, toen ik kind was, elk jaar konden schaat sen. Nu heb ik een kleinkind van zeven. Die heeft nog nooit ge schaatst. Die vindt het al bijzonder als het een beetje sneeuwt." Theo Giele Westdorpe Hoewel we bij winter denken aan sneeuw en vorst zijn tempe raturen van boven de tien graden niet uitzonderlijk. Sterker, sinds 2000 zijn er op de 8e januari op weerstations in Zeeland vaker temperaturen van 10-plus geme ten dan onder nul. Bij het KNMI-station in West dorpe vroor het tussen 2000 en 2020 drie keer overdag op 8 ja nuari: in 2003 (max. -3,1), in 2009 (-1,7) en in 2010 (-2,7). Vijf keer kwam het kwik boven de 10 gra den. In 2005 (11,7), in 2007 (12,9, het record voor 8 januari), in 2011 (12,0), in 2014 (10,7) en dit jaar (12,2). De gemiddelde maximum temperatuur op 8 januari in Westdorpe is deze eeuw 7,0 gra den. Vlissingen kende deze eeuw op 8 januari twee keer een vorst- dag: in 2003 (-1,9) en 2010 (-1,8). Vier keer kwam de de tempera tuur boven de 10 graden. In 2005 (10,9), in 2007 (12,1 graden), in 2011 (10,4) en dit jaar 11,0 graden. Het gemiddelde op deze dag voor Vlissingen is deze eeuw 6,9 graden. Voor de schaatsliefhebbers zijn de vooruitzichten niet best, ze ker niet eerstkomende weken. De weermodellen laten zien dat er geen lange periode van vorst aankomt, zegt Jaco van Wezel van Weeronline. ,,Wat ook mee speelt, is dat de temperatuur van het buitenwater hoog is", zegt Van Wezel. ,,De omstandighe den zijn totaal niet gunstig." Maar zeg nooit, nooit. In 1985 en 1986 werd de Elfstedentocht in de tweede helft van februari verreden. Weeronline voorziet echter een zachte februari met waarschijnlijk meer neerslag dan gebruikelijk. ,,Een westelijke stroming voert regengebieden en zachte lucht aan vanaf de oce aan. Zachte en natte dagen zul len dus domineren en de kans op winterweer is klein." Het Openbaar Ministerie houdt vast aan zes jaar gevangenis straf en tien jaar rijontzegging voor de toen 44-jarige man, die in 2016 bij Schuddebeurs onder invloed van alcohol een dodelijk ongeluk veroorzaakte. De ver dachte was in beroep gegaan tegen de strafmaat. Marcel Modde Den Bosch De man erkent schuld, maar vindt niet dat hij iemand met opzet heeft doodgereden, voerde zijn advocaat gisteren voor het gerechtshof in Den Bosch aan. Het was de derde keer dat de zaak voor de rechtbank kwam. De Hoge Raad vond dat de behandeling over moest, omdat het Hof bij een eer dere uitspraak onvoldoende had ge motiveerd dat er inderdaad sprake zou zijn van opzet. De rechtbank in Middelburg had de verdachte eind 2016 schuldig aan doodslag en poging tot doodslag verklaard. Bewezen was dat hij zwaar gedronken had toen hij na een avond in de kroeg in Zierikzee de auto naar zijn huis in Dreischor pakte. Voor de rechtbank woog bo vendien zwaar mee dat de man vier keer eerder was veroordeeld voor rij den onder invloed en dat hij op het moment van het ongeluk geen gel dig rijbewijs had. Hij kreeg zes jaar gevangenisstraf, waarvan hij twee jaar en zeven maanden uitzat. Ook werd zijn rijbewijs voor tien jaar in getrokken. Bij de botsing kwam de 29-jarige motorrijdster Kirsten van den Oever om het leven. Haar partner, die ach- Mijn vrouw is vermoord door iemand die zijn auto als moordwapen heeft gebruikt -Partner van slachtoffer dodelijk ongeval terop zat, raakte zwaar gewond. Tij dens de zitting deed hij samen met de broer en ouders van Kirsten, in een emotionele verklaring een be roep op het Hof, om de eerder opge legde straf in stand te houden. ,,Mijn vrouw is vermoord, zo voelt het. Vermoord door iemand die zijn auto als moordwapen heeft gebruikt." De lange nasleep van de rechts zaak vreet aan de nabestaanden. Ze nemen het hem ook kwalijk dat hij tegenover hen nooit persoonlijk spijt heeft betuigd voor zijn daad. „Inmiddels zijn we drie jaar verder. Voor ons was het een donderslag bij niet zo'n heldere hemel dat de rechtszaak over moest. Pak je straf!", aldus Kirstens moeder. Het Openbaar Ministerie (OM) vindt dat de verdachte 'in aanzien lijke mate onvoorzichtig reed', om dat hij stevig had gedronken en bo vendien geen geldig rijbewijs meer had. Daarom kan de man volgens het OM nog steeds veroordeeld wor- den voor doodslag en poging tot doodslag. Neemt het Hof die eis over, dan moet de verdachte terug naar de gevangenis, om zijn reste rende tijd uit te zitten. De advocaat van de man wees het Hof op vergelijkbare zaken, waarin veel lichter is gestraft. Hij verweet het OM 'voor de bühne' te spreken, verwijzend naar de volle publieke tribune met vrienden en bekenden van Kirsten en haar partner. Het OM kaatste de bal terug door de verdedi ging voor de voeten te werpen dat in al die gevallen die de advocaat er bij sleepte, niemand het zó bont had gemaakt dat hij al vier keer eerder was veroordeeld voor het rijden on der invloed. Het Hof doet over twee weken uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31