Opvoeden en verbieden svp Cursus Amerikaanse politiek bij de ZVU Record aan cocaïne in Antwerpse haven Duurzaamheid 2 RITTHEM IJSBAAN Sr-^ Op de ijsbaan van Ritthem is nog nooit geschaatst. Niets illustreert de klimaatverandering beter dan het ondergelopen bijveld van korfbalvereniging Atlas. „Kijk", zegt voorzitter Ron van Hese. ,,Het gras groeit zelfs boven het water uit." Commentaar Ioet de burger het regeren weer eens overnemen van het kabinet en het parlement? Daar gaat het wel naar toe nu artsen, verzekeraars en dierenbeschermers een vuurwerkverbod desnoods willen afdwingen via een rechts zaak. Als het zover komt, is het na het Urgenda-arrest en de stikstofkwestie een nieuw bewijs van Haagse onwil. Kwaadwil lenden zullen het uitleggen als onmacht. Dat moeten we niet hebben. Zeker niet nu het gaat om openbare orde en veiligheid. De belangenbehartigers vinden dat de regering nalatig is bij de bescherming van burgers en dieren. Daar is weinig tegen in te brengen. Alleen dat een strikte handhaving van de huidige vuurwerkregels ook al flink zou helpen. Die lijn volgen de rege ringspartijen VVD en CDA tot nu toe. Het is de vraag of zij dat volhouden nu de druk van alle kanten toeneemt. Een totaalverbod op vuurwerk is het beste. Want dat is over zichtelijk voor de politie. Maar daarmee is het kabinet er niet. Raddraaiers zullen andere middelen vinden om ellende te ver oorzaken. Een vuurwerkverbod heeft alleen zin als het past in een veel bredere harde aanpak van geweld tegen hulpverle ners, van andere mishandelingen en van vandalisme. Dat zal waarschijnlijk een aantal jaren massale politie-inzet vergen. Bo vendien moeten alle ouders hun kinderen inpeperen wat fat soen is en hen zo nodig stevig corrigeren. Alleen in die combi natie is er een kans dat Nederland ooit weer onbekommerd kan feesten. Totaalverbod op vuurwerk is het beste, want dat is overzichtelijk voor de politie MIDDELBURG Welke democrati sche presidentskandidaat neemt het in november op tegen de Ame rikaanse president Donald Trump? Het is één van de vele onderwerpen die aan bod komen tijdens de cur sus 'Amerikaanse politiek' van de Zeeuwse Volksuniversiteit. De eer ste lesavond is volgende week dins dag 14 januari. Hij is deze dagen vrijwel dagelijks in het nieuws, de Amerikaanse pre sident Trump. Hij is dé machtigste man van de westerse wereld. Op dinsdag 3 november kiezen de Ver enigde Staten weer een president. Wordt het de republikein Trump of Joe Biden, de kandidaat van de de mocraten? Eerder organiseerde de Zeeuwse Volksuniversiteit een cursus over de Amerikaanse geschiedenis. Veel Nederlanders hebben interesse in wat in de Verenigde Staten gebeurt, ALMANAK omdat besluiten daar direct gevol gen hebben voor Nederland. De nieuwe cursus behandelt di verse onderdelen van de Ameri kaanse politiek, maar de nadruk ligt op de voorverkiezingen die in de eerste helft van dit jaar worden ge- De cursus behandelt diverse onderdelen van de Amerikaanse politiek, maar de nadruk ligt op de voorverkiezingen houden. De cursus bestaat uit tien lesavonden. Aanmelden is ver plicht via www.volksuniversiteit- zeeland.nl/algemeen/amerika-po- litiek Laaiend enthousiast kwam de Middelburger terug van vakan tie. Wat hij nou toch gezien had. Een terras waar de drankjes en cocktails werden geserveerd in glazen met metalen rietjes. Niks geen plastic troep die na een keer gebruiken wordt wegge gooid, maar materiaal dat kan worden afgewassen en keurig wordt hergebruikt. Een school voorbeeld van duurzaamheid. Kom daar bij ons eens om. Een nieuwsgierig geworden collega vroeg hem waar hij dat eigenlijk gezien had. In Thailand, op ruim 9000 kilometer vliegen van Nederland. Wijkcentrum De Burgerij krijgt 17 mille subsidie Plan voor parkoers pumptrack Arnemuiden Boete hardrijders in Spoorstraat Sinds november staat het veld, dat buiten de wintermaanden vooral wordt gebruikt voor hondentrai ningen, onder water. Zo gaat het al zeven jaar. In 2013 werd er bijna 6000 euro uitgetrokken voor de ijs baan. Folie onder het gras, drainage, een opstaande rand en een systeem om de afwatering naar de sloot af te sluiten. Daardoor blijft regenwater vanzelf staan. Daarna was het ei genlijk alleen maar wachten op een flinke vorstperiode en dan zou het dorp een ideale schaatsbaan heb ben gehad, met lichtmasten en al. Het eerste jaar was het bijna raak. Tijdens de herfstvakantie, in okto ber, werd de baan aangelegd en op 14 december was hij dichtgevroren. Van Hese weet het nog goed. Vlak bij, op de slootjes van Rammekens, werd al geschaatst. De koek en zo- pie waren geregeld, net als de ag gregaten voor de lichtversiering, en toen begon het te dooien. ,,Daarna zijn we er nog één keer dichtbij geweest", weet Van Hese. Maar tot op heden is het er niet van gekomen. Nu is het bijna twaalf graden en voorlopig is er weinig zicht op vorst. De kans dat de ijzers deze winter nog uit het vet gaan acht hij niet zo groot. Van de schaatsen in de kast van de korfbal vereniging hebben tot dusver al leen de muizen lol gehad. ,,Die zijn inmiddels overleden", merkt hij droogjes op. ,,Maar ik heb zelf ook nog vierhonderd paar staan. Een Volgens het Belgische ministerie van Financiën, verantwoordelijk voor de douane, werden in de Ant werpse haven vorig jaar 119 ladin gen onderschept met in totaal 61,8 ton cocaïne. Dat is een stijging van bijna een kwart ten opzichte van 2018 en meer dan zes keer de hoe veelheid die vijf jaar geleden werd gevonden. De cocaïne kwam vooral uit Bra zilië, Ecuador en Colombia. Vol gens de Belgische douane is de toe name van drugsvangsten het ge volg van zowel een verhoogd aantal controles als van productiestijging. In Antwerpen werd ook 1878 kilo gram heroïne, 504 kilogram mari huana en 1129 kilogram andere ver boden middelen in beslag geno men. De Belgische minister van Fi nanciën Alexander De Croo hoopt dat binnen vijf jaar containers 100 procent gescreend worden dankzij nieuwe technologie. donderdag 9 januari 2020 II Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Wijkcentrum De Burgerij in de Vlissingse wijk Paauwenburg krijgt 17.400 euro subsidie van de gemeente Vlissingen. Het centrum krijgt het geld verdeeld over twee jaar, 2019 en 2020. Het wijkcentrum krijgt als op dracht mee te zorgen voor activiteiten die alle wijkbewoners aangaan, met name ouderen, men sen met beperkingen maar bovenal voor alle leeftijden en van elke af komst. De Burgerij maakte in 2017 een door start met vrijwilligers na het faillissement van voorganger Marjoraat. Onlangs werd het interi eur aanzienlijk vernieuwd. HULST Het park tussen de wij ken Groote Kreek en Wit- tebrug in Hulst zou een mooie locatie zijn voor een pumptrack-parkoers. Dat vindt wijkraad Hulst Zuid. Een pumptrackbaan is een golvend verhard fietsparkoers dat kan worden aangelegd met vlonders en houten dwarsbalken. Jong en oud kunnen hun behen digheid met de fiets hierop uitproberen. De baan zou kunnen worden aangelegd met geld in het kader van het Hulster 'boost' project. Hiermee worden ideeën bekostigd die bijdragen aan de leef baarheid in de wijk. Naar aanleiding van klachten van omwonen den van de Spoorstraat in Arnemuiden, heeft de politie gisteren een snelheidscontrole uitge voerd. Er zijn tien be keuringen uitgedeeld. In de Spoorstraat is bin nen de bebouwde kom 30 kilometer per uur toegestaan. De politie controleerde binnen een half uur vijftig automo bilisten, tien van hen reden harder dan 40 ki lometer per uur. Zij kre gen een bekeuring. 400paar ijzers wachten op vorst Ernst Jan Rozendaal Vlissingen In de Antwerpse haven is vorig jaar een recordhoeveelheid co caïne onderschept: 61.800 kilo, ruim 10.000 kilo meer dan in 2018. In de haven van Vlissingen werd, voor zover bekend, zo'n 3400 kilo cocaïne in beslag ge nomen. Dat is evenveel als in 2018. Theo Giele Antwerpen/Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30