24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Na een podiumstop van een jaar keert William Spaaij eind deze maand terug. De rol van Valentine, in de musical Lazarus, moet hij delen. ,,Ik ben niet eerste keus, ik hoor niet bij de eerste cast. Dat deert me niet.'' Veel commercials doen, was nooit de bedoeling. Maar ik moest de huur betalen Nog los van de kijkcijfers won Opi het gister avond ook op een ander vlak van Jinek: Tijs van den Brink en Giovanca Osti- ana hadden met Sinan Can de meest opvallende gast van de avond. Al moet gezegd dat Humberto Tan die voor het eerst een van zijn late night-opvol- gers op RTL 4 bezocht natuurlijk ook uiterst pikant was. Bij Sinan lag het niet zozeer aan zijn aanwezig heid, want hij schuift wel vaker aan bij talkshows, maar wel aan de reden dat hij er zat. Hij promootte zijn nieuwe programma De Lokroep dat op het zelfde moment al werd uitgezonden op NPO 2. Een bijzondere timing, op z'n zachtst gezegd. Uit ser viceoogpunt naar de kijker toe was een plekje in de maandageditie logischer geweest. Maar als op dit moment zelfs reclameblokken worden geschrapt alsof minister Arie Slob zelf aan het roer staat van de NPO, is dat wellicht ook een hopeloos ouder wetse gedachte van mij. Dikke kans dat Sinan zelf al van te voren had ingecalculeerd dat hij het van wege de talkshowstrijd toch moet hebben van de terugkijkers. Wat ik u ook bij deze aanraad, want het is een stap voor stap reconstructie van de op komst van het jihadisme in Nederland begin deze eeuw, dat helaas nog steeds actueel is. Terug naar slag twee in de talkshowoorlog: Tijs en Giovanca. Ik was van tevoren bang dat het een ouderwets beeld zou opleveren van de ervaren witte man en een bevallige, donkere assistente er naast. Maar daar hadden ze in de voorbereiding op geanticipeerd. Er was duidelijk afgesproken dat Giovanca in alle gesprekken de leiding zou hebben en Tijs de dienende rol had. Daar hield hij zich keurig aan. Al maakte hij in de paar vragen die hij stelde, onmiskenbaar duidelijk dat hij een talk show makkelijk in zijn eentje kan dragen en dat Giovanca vooralsnog een maatje of drie te licht is. Haar vragen hadden een heel stuk scherper ge kund én gemoeten. Het was te Tijd voor Max- en Beau-achtig, gezellig en lief, maar bedaagd en te onbeduidend voor de NPO 1 op de late avond. Ik zie met de beste wil niet voor me hoe zij een las tige politicus stevig aan de tand voelt. Zelf vroegen ze in een recent interview om een beetje genade van de kijker. Bij deze. Temeer omdat het verhaal van Selma van de Perre bij DWDD nog nadreunt in mijn hoofd. De joodse verzetsheldin en concen- tratiekampoverlevende kreeg een uur lang alle aandacht. Krachtige vrouw, wijze woorden, prach tig interview. Een must voor iedereen die in de waan van de dag denkt dat de talkshowoorlog het belangrijkste in het leven is, mezelf voorop. Quote van de dag et huis van Wil liam Spaaij (36) staat vol met Da vid Bowie-para- fernalia. Boeken, een Ziggy Star dust-poster boven zijn piano. Zijn voorliefde voor de overleden muzikant is pas een vrij recente. ,,Mijn ouders waren niet echt Bowie-fans. Er kwam wel eens wat muziek voorbij, maar daar bleef het bij", zegt de musicalacteur. Een jaar of vier geleden deed hij met de voorstelling De Tweeling Groningen aan, en pakte de Bowie-tentoonstel- ling in het Groninger Museum mee. ,,Ik werd zo gegrepen door hem als performer, als artiest, als mens. Zo interessant. Het was mindblowing hoe geïnspireerd ik terugkwam." Dus dat juist deze rol op zijn pad komt, daar kan Spaaij alleen maar su perlatieven aan wijden. Al lange tijd weet hij dat hij slechterik Valentine gaat spelen in Lazarus, de psychedeli sche rockshow rond het oeuvre van David Bowie. Een rol die hij gaat de len met de Vlaamse acteur Pieter Embrechts. Die maakte de afgelopen maanden al indruk: hij is favoriet voor een Musical Award vanwege zijn rauwe en beklemmende vertol king. ,,Ik wist al dat dit eraan zat te komen toen ik aankondigde een jaar van het podium te verdwijnen", zegt Ik kén niet anders dan dat ik het een succes maak. Dat een keer iets niet lukte, was een leerschool Spaaij. ,,Een mooi vooruitzicht." Na vijftien jaar en achttien musi cals - als Was getekend, Annie M.G. Schmidt, De Kleine Blonde Dood en Shrek - hield de acteur het even voor gezien met spelen. Niet dat hij niet meer met plezier op het podium stond. ,,Ik was het niet kwijt, maar ik was wel nieuwsgierig wat het met me zou doen." Hij nam plaats in de regisseursstoel, met wisselend suc ces. Stil in mij ging goed en krijgt een vervolg, bij Annie de Musical vertrok hij wegens 'verschil in artistiek in zicht'. Wat de precieze oorzaak van zijn plotselinge vertrek was, wil hij niet zeggen. ,,Het is een veel inge wikkelder verhaal dan naar buiten is gekomen en ik vind het niet eerlijk om daar verder op in te gaan. Maar er zijn geen vervelende dingen gebeurd en we kunnen allemaal nog heel goed door een deur." Verliefd Een jaar uit de spotlights en zijn er varingen op de regisseursstoel brach ten Spaaij wel belangrijke lessen. ,,Ik ben nog meer verliefd op wat ik doe. En op het toneel was het een opeen stapeling van succes. Ik kén niet an ders dan dat ik het een succes maak, dus dat het hiermee niet lukte, was een goede leerschool." En hij heeft nu 'honderdduizend keer' meer respect gekregen voor die regisseursstoel. ,,Ik heb geleerd hoe vervelend ik zelf kan zijn als acteur, Top 40 awards Nicolai blijft bij RTL donderdag 9 januari 2020 Genade Marlies van Leeuwen 44 Lazarus is t/m 5 april te zien in DeLaMar Theater in Amsterdam en gaat daarna op een korte tournee langs theaters in Heerlen, Groningen en Rotter dam. MUZIEK Duncan Lau rence, Marco Borsato en Suzan Freek maken morgen kans op meer dere Top 40 Awards. De ar tiesten zijn ge nomineerd in twee catego rieën, maakte radiozender Qmusic bekend. Ruben Nicolai (44) blijft de ko mende jaren bij RTL. Hij werkt voor program ma's als RTL Boulevard en Wie ben ik. Er komen nieuwe titels bij, zoals De erfgenaam. Daarin spoort hij mensen op die nog recht hebben op een flinke erfenis. TELEVISIE —Ze wordt nog altijd gezien als 'het Plus-meisje', zegt actrice Esmée van Kampen in Veronica Magazine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24