WERK Spijt van keuzes die je niet maakte Radiologisch laborant Zo krijg je de taken gedaan 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Nieuw jaar, nieuwe kansen. Journalist Marloe van der Schrier probeert zo efficiënt mogelijk te werken en daar kan ze best wat (digitale) hulp bij gebruiken. Daarom probeert ze verschillende hulpmiddelen. Een stappenplan door de werkdag heen. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Afgelopen kerst kreeg ik een cadeautje dat ik wel moest houden. Met familie deed ik zo'n dobbelspel. Ik won vetbollen, een oesterzwamkweekset, maar ook 1/5de staatslot. Hoe wel dit een klein cadeau was - het kost 3 euro - wilde ik het onder geen beding ruilen voor huissokken ter waarde van 12 euro. Zelfs niet voor 12 euro contant, waarmee ik vier nieuwe loten had kunnen ko pen. Vreemd toch? Logisch gezien zou ik het grotere cadeau moeten kiezen. Dat lot wordt waarschijnlijk niet meer waard. De kans dat je de hoofdprijs wint, is schijnbaar een op zes miljoen. Miniem dus. Nog kleiner zelfs dan geraakt worden door de bliksem. Maar het zou wel heel dom zijn als ik het zou ruilen en het bleek tóch een winnend lot. Dat zou ik mezelf nooit vergeven. Regret avoidance noemen economen dit. Ik hou met mijn beslissingen nu al reke ning met spijt en emotionele pijn die ik later misschien ervaar. Hoe heftiger en emoti- oneler de uitkomst is die ik vrees, hoe groter de kans dat ik mijn beslissingen erop aanpas. In ons werk is dat niet anders. Je wilt wel voor jezelf begin nen, maar wat als je geen klus sen krijgt, je huis verliest en onder de brug moet slapen? In sommige situaties voelen we meer spijt. Bijvoorbeeld als je afwijkt van 'normale' keu zes. Je nam de auto terwijl je altijd de trein neemt, kwam in een file terecht en miste daar door een belangrijke afspraak. Je sloot de winkel een half uur later af en werd toen overval len. Of als je een ongeluk over komt door je eigen handelen: je verkocht aandelen die daarna veel meer waard wer den. Had je maar niks gedaan. Geen wonder dat velen van ons liever geen keuzes maken, geen risico's nemen. Ze zitten vast in een uitzichtloze baan, houden krampachtig vast aan protocollen en doen wat ze altijd deden. Toch krijgen zy later waarschijnlijk spijt. Aan het einde van hun leven hebben de meeste mensen immers geen spijt van de dingen die ze gedtón hebben, maar vooral van alles wat ze met gedaan hebben. 1 Geen afleiding Vaak bedenk ik al voordat ik iets doe, hoe lang ik daarvoor ongeveer moet uitrekken. Een half uur, een uur. Meestal duurt het langer dan ik van tevoren had ingecalculeerd. Niet om dat de taak zelf veel langer duurt, wel omdat ik tussendoor afgeleid raak. Ik wil iets opzoeken op internet of be denk me dat ik even snel een mail moet sturen en doe dat direct. Voor dat ik het weet, raak ik verzeild in duffe, nergens toe leidende door- kliksessies. Ik ben op zoek gegaan naar een app die me daartegen kan beschermen en kwam uit bij Freedom. Deze applicatie blokkeert gedurende een zelf te bepalen periode het openen van programma's, ze voorkomt dat ik kan browsen op internet en als ik stiekem WhatsApp op mijn compu ter wil openen, steekt Freedom daar een stokje voor. Het enige nadeel: je kunt dus écht niet even iets opzoe ken op internet. En bij sommige taken heb ik dat nodig om door te kunnen. Je moet dus van tevoren maatregelen treffen. Freedom biedt een gratis proefperiode aan, waarbij je zeven keer kunt testen. Daarna werkt de app met een abonne mentsmodel: vanaf ongeveer 6 euro per maand, minder als je een jaarabonne ment neemt. Je kunt het programma ook aanschaffen voor ruim 100 euro, dan mag je er onbeperkt gebruik van maken. Het geeft me voldoening om met een markeerstift dingen af te vinken Weg met de telefoon Handig: alle afleiding op mijn com puter is uitgeschakeld. Maar hoe werkt dat met mijn telefoon? Ik kan ook hiervoor Freedom gebruiken, maar een van mijn favoriete apps die ik al langer heb, is Forest. Het con cept: je selecteert een periode waarin je gefocust wilt werken - van tien minuten tot maximaal twee uur - en op je scherm groeit een boom. Zodra je je telefoon pakt en iets anders doet, protesteert de app. Click here to get back to Forest immediately to prevent the tree from dying. Doe je dat niet? Dan heb je een dode boom. Nu kun je denken: jammer dan, maar zodra de melding komt, voel ik een bewijsdrang. Ik kan toch zeker wel even zonder telefoon? En boven dien besef ik: wat wilde ik nu eigen lijk doen op mijn telefoon? Negen van de tien keer is het gewoonte of verveling en is een kleine waarschu wing voldoende om dat ding weg te leggen. Het voordeel voor mensen die bereikbaar willen blijven: ik kan niet zelf bellen - dat kost te veel tijd en levert een dode boom op - maar wel gebeld worden. Afgelopen jaar heb ik 584 digitale bomen geplant, bij elkaar is dat goed voor 17.965 minuten geconcentreerd werken. Dat is bijna driehonderd uur, bij elkaar 37 werkdagen van acht uur. Best aardig toch? Per geplante boom krijg je munten (hoe langer concen treren, hoe meer munten) en als je genoeg bomen hebt geplant, kun je met die munten een échte boom laten planten, de app heeft een samenwerking met ontwikkelings organisatie Trees for the Future. donderdag 9 januari 2020 GO SIMLA GOSENS-BADAL (39) is radiologisch laborant in een ziekenhuis. Wat komt er kijken bij jouw werk? ,,We maken röntgenfoto's van breuken, maar houden ons ook bezig met het in beeld brengen van verstoppingen in bloedvaten." Wat vind je het leukst aan je werk? „Door begrip te tonen, help ik mensen extra. Fijn, in een maatschappij die zo snel gaat." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Hulp bij het efficiënt indelen van je werkdag Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18