NIEUWS 15 VMBO TECHNIEK rtm mooK laorlinnon nooc kat ta/>hnie/>ka nmkn door worden ook de technische Een leerling metaal- Met design in het opleidingsprof Om meer leerlingen naar het technische vmbo te krijgen, pompte minister Slob al miljoenen in het techniekonderwijs. Ondanks die kapitaalinjectie loopt het aantal leerlingen terug. en 3D-printer, auto matische staalsnijder, designstudio. Op de vmbo-afdeling van het Mondial College in Nijmegen is dit schooljaar flink geïn vesteerd in apparatuur. De nieuwste technologie moet helpen om meer leerlingen over de streep te trekken voor een technische studie. De snufjes zijn te vinden op de af deling Bouwen, Wonen en Interieur (BWI), én bij het profiel Produceren, Installeren en Energie (PIE). Tech niek bestaat al lang niet meer uit tim meren, metselen en schilderen, aldus directeur Thomas Klein. Ook teke nen, ontwerpen en stofferen behoren tot basisvaardigheden. ,,Bovendien is de verzuiling verdwenen. Bouwers zoeken een manusje van alles.'' De roep om technische werkne mers is enorm. Bouwbedrijven heb ben in de economische crisis 200.000 vakmensen ontslagen, maar komen nu vele handen tekort. Het is een van de redenen dat de bouw van huizen zo moeilijk op gang komt. Huizen worden bovendien vaker in de fa briek gemaakt (prefab), voorzien van slimme technologie en dat alles met behulp van robotica. „Alleen een muurtje metselen is onvoldoende'', zegt Klein. ,,Door de investering van 300.000 euro in apparatuur, hebben we de stap kunnen zetten naar tech- niekles die aansluit op de huidige tijd en de vraag van bedrijven." Toch blijkt uit de nieuwste cijfers van het aantal leerlingen op middel bare scholen dat de krimp op de tech nische vmbo's in heel Nederland nog niet is geëindigd. Het profiel Bou wen, Wonen en Interieur verloor in tien jaar tijd 19 procent van zijn leer lingen. Het aantal vmbo'ers dat voor Op een open dag hoorde ik zeggen: dit is geen school, het lijkt wel een pretpark Produceren, Installeren en Energie koos, daalde zelfs met 42,3 procent. Daarbij horen twee kanttekeningen. Het aantal middelbare scholieren neemt de laatste jaren af. Dit school jaar zijn er ruim zesduizend minder. Bovendien is in de afgelopen tien jaar een tendens zichtbaar dat meer scho lieren naar havo en vwo gaan. Daar- door worden ook de technische vmbo's geraakt. Tegelijkertijd kiezen leerlingen vaker voor bredere vmbo- profielen, zoals Dienstverlening en Producten. Die vmbo'ers kunnen uit eindelijk alsnog voor een technische mbo-opleiding kiezen. Minister Arie Slob van basis- en middelbaar onderwijs investeerde in 2018 1500 euro per leerling in de bo venbouw op het technische vmbo. Afgelopen jaar kregen de scholen er 3000 euro per leerling bij. En dit jaar staat weer een pot met geld klaar. Ook de minister ziet dat het aantal leerlingen op technische vmbo-op- leidingen daalt, terwijl de vraag naar deze mensen groot is. Het extra geld is onder meer bedoeld om de techni sche lokalen te moderniseren en aan trekkelijker te maken voor leerlingen. Ontwerpen Bij het Mondial College is de aantrek kingskracht op leerlingen al wél ge groeid. De school verwelkomde juist twaalf leerlingen méér bij BWI, een verdubbeling voor dit profiel. ,,Op een open dag hoorde ik iemand zeg gen: 'Dit is geen school, het lijkt wel een pretpark.' Een mooi compli ment'', vindt Klein. Het is in de loka len slalommen tussen een 3D-prin- ter, een menselijke robot, een laser en een automatische staalsnijder, naast de ouderwetse staalsnijder. „Leerlingen moeten het allebei kun nen: ze moeten weten hoe je zelf aan de gang gaat met het gereedschap én hoe je de automaat bedient. Dan is ontwerpen essentieel. Je moet een ontwerp in de computer stoppen voordat er iets uitkomt.'' Met design in het opleidingsprofiel probeert het vmbo ook meer meiden te interesseren voor techniek. Zoals Amber Christ (16): ,,Het zit al lang in me. Toen ik jong was deed ik mee aan het bouwdorp en ik vond knutselen altijd leuk. Nu komt er wel meer bij kijken dan alleen een hutje bouwen: funderingen, isoleringendaar had ik in het bouwdorp nog niet mee te maken.'' Over de investeringen in ap paratuur op haar school is Amber po sitief. ,,Het werkt best fijn en sluit aan op wat bedrijven in huis hebben. School is er interessanter door ge worden. Als ik klaar ben met mijn opleiding zou ik graag iets met deco ratie doen. Nu ik in de vierde zit, krijg ik meer vrijheid waardoor ik zelf dingen moet bedenken en ont werpen. Die opdrachten vind ik het leukste.'' Hybride Het is een uitdaging voor de school om de hybride leervorm aan te bie den, zegt Thomas Klein. ,,Traditio- neel en hypermodern lopen door el kaar, maar bij het bouwen van en klussen in een huis is dat momenteel gewoon de praktijk.'' Bovendien denkt hij dat ze met de investeringen op de goede weg zijn. ,,We hebben al twee jaar geld gekregen en denken dat we de juiste keuzes hebben ge maakt om meer leerlingen te interes seren voor techniek. Maar dat was pas de aanloopfase van het hele plan van minister Slob. We zijn nu in fase twee waarbij we samen met andere techniekscholen samenwerken in projecten. Het effect daarvan kennen we pas over vijf of tien jaar.'' donderdag 9 januari 2020 Lokken leerlingen voor techniek op vmbo wil nog niet echt vlotten Stefan ten Teije Nijmegen -Thomas Klein, directeur Mondial Een leerling metaal techniek aan het werk. Slechts weinig jongeren kiezen voor een carrière in de techniek. FOTO HANS VAN RHOON/HH Het aantal vmbo'ers dat voor Produceren, Installeren en Energie koos, daalde in tien jaar tijd met 42,3 pro cent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15