mm A In Turijn opgepakte Schot wordt gelinkt aan moord op Martin Kok Ga 2020 gezond van start! - NIEUWS 13 Oekraïens vliegtuig met 176 passagiers crasht in Iran, geen overlevenden l!V. I M donderdag 9 januari 2020 Het vliegtuig stortte kort na het op stijgen neer nabij Teheran nadat het in de lucht al vlam had gevat. De oorzaak van de crash is vooralsnog onduidelijk. In het vliegtuig zaten volgens het Oekraïense ministerie van Buiten landse Zaken 82 Iraniërs, 63 Cana dezen, 11 Oekraïners, 10 Zweden, 4 Afghanen, 3 Duitsers en 3 Britten. Er waren, afgaand op de beschik bare informatie, geen Nederlanders aan boord van het gecrashte toestel, aldus het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. Ukraine International Airlines zegt dat Kiev niet de eindbestem ming was voor de meeste passa giers. Die hadden daar moeten overstappen op vluchten naar an dere bestemmingen. De lucht vaartmaatschappij heeft laten we ten alle vluchten naar Teheran voorlopig op te schorten. De zwarte dozen van de Boeing 737-800 zijn gisteren al gevonden. Die vondst kan licht werpen op de oorzaak van de crash. Of Iran de zwarte dozen zal overhandigen aan Oekraïne, is nog onduidelijk. De luchtvaartautoriteiten in Teheran zouden nog geen land hebben ge noemd dat de vluchtgegevens gaat >-• 1 I W M f. 1 analyseren. De Oekraïense ambas sade in Teheran zei kort na de crash dat het kwam door een technische oorzaak, maar later kwam de am bassade daarop terug. President Zelenski zegt dat de luchtwaardigheid zal worden ge controleerd van alle toestellen die worden gebruikt in de Oekraïense burgerluchtvaart. Ook gaf hij op dracht een strafrechtelijk onder zoek te openen, zonder daarover in detail te treden. ,,Onze prioriteit ligt bij het vinden van de waarheid en de verantwoordelijken voor deze afschuwelijke catastrofe", aldus Ze- lenski. Het ongeluk lijkt geen verband te houden met de spanning tussen Iran en de Verenigde Staten. Iran vuurde eerder in de nacht van dins dag op woensdag tussen de tien en vijftien raketten af op Amerikaanse militaire doelen in Irak. Autoritei ten in Teheran melden dat door hen wordt ontkend dat de crash van vannacht iets te maken heeft met de raketaanvallen. Oekraïne heeft al aangegeven niet van terrorisme uit te gaan. Voorloper 737 MAX Het nog maar drie jaar oude vlieg tuig van Ukraine International Air lines was een Boeing 737-800. Dit toestel, dat onderdeel is van de NG- familie van Boeing (Next Genera tion), is de voorloper van de ge wraakte Boeing 737 MAX. Tot de commerciële introductie van de 737 MAX in 2016 gold de 737 NG als een van de belangrijkste toe stellen voor de Amerikaanse vlieg tuigmaker. Het allerlaatste vlieg tuig van dit type werd pas eind vo rig jaar geleverd. Volgens website planefinder.net was de vannacht gecrashte 737-800 pas in juli 2016 afgeleverd bij UIA. De Boeing 737, waarvan de eerste generatie in 1967 in gebruik werd genomen, geldt als het bestver kochte commerciële vliegtuig we reldwijd. De eerste vlucht met de NG werd in 1997 uitgevoerd. Van alle straalvliegtuigen kunnen de 737 NG-toestellen een van de beste vei ligheidsrapporten overleggen. Van de ruim zevenduizend toestellen die in ruim twintig jaar zijn afgele verd, zijn er zeven betrokken ge weest bij dodelijke ongelukken, al dus gegevens van Boeing. De 737-800 biedt plaats aan 189 personen, terwijl zijn opvolger, de 737-MAX, goed is voor maximaal 230 stoelen. De eerste vlucht van de 737 MAX werd door het Indonesi sche Lion Air uitgevoerd. Ook de eerste ramp met de MAX in oktober 2018 was met een toestel van die In donesische prijsvechter. Vijf maan den later stortte een MAX van Ethiopian Airlines neer, waarna alle toestellen van dit type wereldwijd aan de grond werden gehouden. De problemen met de 737 MAX, waarvoor nog bijna 4700 bestellin gen uitstaan bij meer dan 100 maat schappijen, betekent dat lucht vaartondernemingen oudere toe stellen, waaronder Boeing 737 NG's, langer in de lucht houden. Hughes zou in de buurt van Turijn zijn opgepakt, waar hij in een hotel verbleef. De Schotse autoriteiten willen dat Hughes wordt uitgele verd, omdat hij deel zou uitmaken van een groep 'levensgevaarlijke' Schotse criminelen. Zij worden gezocht voor het lidmaatschap van een criminele organisatie, ontvoe ringen, martelingen en moorden. De leiders van de groep, James (46) en Barry Gillespie (42), alias 'James Gardener' en 'Eamon Fitzpatrick', verbleven de laatste jaren veel in Amsterdam en deden zich hier voor als vastgoedontwik kelaars. 'Scotty' Hughes had op de dag van de moord eerst een ontmoeting met Martin Kok in hotel Citizen M in de Prinses Irenestraat in Zuid. Toen ze naar buiten liepen, kwam een man op het duo aflopen die een vuurwapen op Koks hoofd richtte. Het wapen leek te 'klik ken', maar weigerde. Kok had niets door en de man vluchtte. Hughes droeg een muts, mogelijk om zich van Kok te onderscheiden. De liquidatie van Martin Kok is aan het onderzoek Marengo toegevoegd De twee gingen naar Koks favo riete bordeel Boccaccio in Laren. Toen ze daar 's nachts vertrokken en Kok in de van zijn vader ge leende auto was gestapt, schoot waarschijnlijk dezelfde schutter hem door het hoofd. Hughes werd na de liquidatie wel verhoord, maar vrijgelaten bij gebrek aan bewijs dat hij iets met de moord (en de moordpoging) van doen had. Gaandeweg groeide bij de recherche de overtuiging dat hij als lokker had gefungeerd, en dat de voortvluchtige, beruchte Ridouan Taghi opdracht had gege ven voor de liquidatie. De groep Schotten zou voor onder anderen Taghi geweldsklussen hebben op geknapt. Kok had als eerste uitgebreid over Taghi en diens getrouwen ge publiceerd. Daarna had hij al een aanslag met een zware autobom overleefd, voor café-restaurant 't Klein Kalfje aan de Amstel, door dat de bom tijdig was opgemerkt. Ook bij die aanslag waren veron derstelde handlangers van Taghi betrokken, onder wie de Utrechtse criminelen Anouar 'Zwartkat' B. en Zakaria A. De Schotten zullen Hughes eerst willen vervolgen. Of hij daarna naar Nederland zal komen om in de megazaak Marengo tegen de groep van Ridouan Taghi te recht te staan, is nog onduide lijk. De liquidatie van Martin Kok is aan het onderzoek Marengo toe gevoegd. Doe mee met de 7 dagen challenge via ah.nl/lekkerbezig. Dat is het van Albert Heijn GO Toestel vatte vlam in de lucht Een Boeing 737-800 van Ukraine International Airlines is gisterochtend enkele minuten na vertrek vanaf de luchthaven van de Iraanse hoofdstad Tehe ran neergestort. Geen van de 176 inzittenden heeft de crash overleefd. De Oekraïense presi dent Volodimir Zelenski stuurt een onderzoeksteam. Elisa Heisen Rotterdam/Teheran 1 W' Een wiel is een van de wrakstukken op de plek waar het toestel crashte. foto ap Teheran Khomeini International Airport 090120 BRON: ANP FLIGHTRADAR24 Bekijk op de site bij /video de zoektocht naar lichamen van de passagiers De internationaal gezochte Christopher 'Scotty' Hughes is in Italië gearresteerd, melden de Schotse autoriteiten. Hug hes was bij ex-crimineel en mis- daadblogger Martin Kok toen die op 8 december 2016 werd geliquideerd, en wordt gelinkt aan Ridouan Taghi. Paul Vugts Amsterdam Pittige groenteroerbak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13