10 NIEUWS INTERVIEW JOHAN EN MARIEKE DERKSEN Johan Derksen kwam in 2019 niet alleen in het nieuws met controversiële televisieoptredens, maar ook met een akelige val van de trap. Dochter Marieke dacht even dat ze weer een ouder had verloren. Een dubbelinterview. Het ongemak druipt ervan af als de fotograaf, daar aan de Utrechtse gracht, Johan Derksen (70) en dochter Marieke (40) vraagt of ze 'even wat dichter tegen elkaar aan willen kruipen'. Senior blijft stoï cijns vooruit kijken, dochter moet erg lachen. ,,Dit is zo ongemakke lijk", zegt ze. Later, als ze samen staan te ro ken - de een zijn onafscheidelijke sigaar, de ander een sigaret -, stelt Johan: ,,In dat televisiewereldje heerst ook zo'n kussfeertje. Nou, daar doe ik ook nooit aan mee.'' Marieke: ,,We zijn gewoon niet zo knuffelig. Johan en ik geven elkaar bij verjaardagen ook alleen een hand. Dat is altijd zo geweest." Ongemak en knuffel of niet, de band tussen vader en dochter Derksen is stevig, gezien de soe pele een-tweetjes tijdens het ge sprek en het vele gelach. Dus niet voor niets sloeg de schrik Marieke Derksen om het hart toen zij vorig jaar op de vroege ochtend van 3 april werd gebeld door Isabelle, de vrouw van Johan Derksen. ,,'J o- han is van de trap gevallen', zei ze. Ik dacht: die man is dood.'' De bekendste analyticus van Nederland heeft 's nachts na toi- letbezoek een misstap gemaakt. Loopt breuken op in zijn gezicht, in de arm en een zware hersen schudding. ,,Isabelle zei aan de telefoon: 'Dit gebroken, dat ge broken. En daarna: wat reageer je koeltjes?' Nou, zei ik, de vorige keer dat ik te horen kreeg dat er iemand van de trap gevallen was, dacht ik aan een gebroken arm, maar was mijn moeder dood. Dus ik vind dit wel mee vallen." Het is het eerste én, benadruk ken ze, ook het laatste interview dat Johan en Marieke Derksen sa men geven. Senior is al jaren een publiek figuur, eerst als hoofdre dacteur van Voetbal International, de laatste twintig jaar alweer als voetbalanalyticus op televisie met collega's René van der Gijp en Wilfred Genee. Marieke Derksen is sportboe kenuitgever, de laatste jaren bij uitgeverij Overamstel, samen met Michel van Egmond, die bestsel lers als Gijp, Kieft en Topshow op zijn naam heeft. ,,Het is mij aange raden om mij meer te profileren. Ik heb jarenlang tegen alles nee ge zegd. Maar ja, als je al die mensen in hun boekjes hun hart laat bloot leggen, is het niet helemaal eerlijk als mevrouw alleen maar achter haar bureautje zit. Maar ik probeer het wel met een beetje spot en luchtigheid te doen, hoor." JOHAN: ,,Dat is in ieder geval één goede karaktereigenschap die wij delen, zelfspot. We vinden niet dat we het allemaal uitgevonden heb ben.'' We zijn gewoon niet zo knuffelig. Johan en ik geven elkaar bij verjaardagen ook alleen een hand een interview, dat doen we één keer. Het moet niet te klef wor den.'' Klef, het past totaal niet bij de voetbalanalyticus Derksen die geen blad voor de mond neemt in welk programma dan ook. Vorig jaar stroomden de bedreigingen binnen toen hij zich uitsprak over Feyenoordspeler Orkun Kökcü, die als international voor Turkije koos. JOHAN: ,,In Nederland geboren, hier zijn opleiding gehad en ge profiteerd van de sociale omstan digheden. Dan tóch kiezen voor Turkije. Ik vond dat gek. De vol gende dag ben ik al gebeld door ie mand van Talpa dat er bedreigin gen binnenkwamen. Sindsdien heb ik bewaking. Word ik keurig opgewacht en na elke uitzending naar de snelweg gebracht. Dat is lief van Talpa, maar in Grolloo laat ik gewoon elke dag de hond uit. Dus als die Turken willen, kunnen ze me liquideren wanneer ze wil len.'' MARIEKE: „Vrienden en vriendin nen kwamen graag bij ons. Veel vaders waren die saaie mannen die de hele dag de krant zaten te lezen. Jij maakte altijd lol met ons. De clown, de entertainer. Alles kon, alles mocht.'' marieke: ,,En een hele voorraad Theo en Thea-tandjes in de keu kenla. Wij hebben jarenlang tot treurens toe met Theo en Thea- tandjes tegen elkaar zitten praten." JOHAN: ,,Omdat zij enig kind was, vonden wij het wel belangrijk dat iedereen welkom was. Het was bij ons de zoete inval.'' JOHAN: „Jazeker. Ik werd vroeger zelf zo kort gehouden. Mijn vader bepaalde alles voor mij. Ik mocht geen drummer worden, geen lang haar. Ik moest naar de kerk. Toen ik op mijn 16de naar dat jeugd internaat van Go Ahead Eagles kon, was ik weg. En ik nam me voor: als ik zelf ooit vader word, geef ik mijn kinderen alle vrijheid. Op een gegeven moment wilde zij theater-, film- en televisieweten schappen gaan studeren. Bij stu dies als rechten of economie lagen de banen voor het oprapen, maar zij wilde dat. Dan mag dat. Toen ik in militaire dienst ging, was het weer raak. Dat een jongen van je eigen leeftijd tegen je zegt: 'Ga eens in de houding staan als je tegen me praat.' Op basis van een streep op zijn mouw. Ik dacht: als ik hieruit ben, pik ik nooit meer autoritair gezag, van niemand. Ik ben allergisch voor dat verkeerde toontje.'' MARIEKE: ,,Ik ben door jou heel antiautoritair geworden. Ik kan heel slecht tegen mensen die op hun functie staan. Dan word ik heel zenuwachtig en tegen draads.'' johan: ,,Zij heeft haar moeder en mij van kinds af aan bij onze voor naam genoemd. Heel normaal, want ik heet Johan en haar moeder heette Linda. Vonden mensen gek.'' MARIEKE: ,,Vinden nog steeds veel mensen. Ik kan nog steeds niet te gen de woorden mama en papa. Om te kotsen. Het is ook meer een functie, vind ik.'' MARIEKE: ,,Een heel normale. Nu hoor je vaak dat vaders niet thuis zijn. Dat dat een trauma is. Nou, Johan was sportjournalist en die waren altijd aan het werk. Als dat jouw kader is, is er niets aan de hand. We gingen heus op vakan tie, maar niet heel veel. En af en toe naar een pretpark.'' MARIEKE: ,,Nooit ging ik mee naar sportwedstrijden. Vitesse-RBC, nooit geweest." johan: ,,Dat is werk, dat doe je niet." MARIEKE: ,,Als kind rommelde ik graag in zijn platenkast. Bob Dy lan, Otis Redding en The Band, dat waren favorieten. Ik was bij elke show in Nederland waar een jaren donderdag 9 januari 2020 GO 'Alles kon bij ons thuis, het was nooit saai' DENNIS JANSEN MARIEKE: ,,Maar met z'n tweeën De voetbalanalyticus kennen we al jaren. Hoe was Johan als vader? johan: ,,We hadden een ver kleedkist.'' Had dat met je eigen opvoeding te maken? Wat voor jeugd beleefde je? Wat kreeg je mee van zijn werk in de sport en zijn interesse voor muziek?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10