Yara wil het schoonste bedrijfsterrein 6 Bewoners Nina Simonestraat boos om drukke weg vlak voor hun deur Het was november 2018 toen Lana Ohlenroth een nieuwsbrief van het Mortiere bouwconsortium kreeg. ,,Er stond iets in over het gereedma ken van de straten. Plus en passant nog iets over de bouw van de flat en woningen aan de Kruytkade, waar voor een bouwweg in de Nina Si monestraat zou komen." Precies de straat waar zij en haar gezin een jaar eerder waren neerge streken. Waar toch al zo weinig ruimte is tussen het water en de woningen. ,,Ik vroeg waar die weg dan moest komen. Nou, gedeelte lijk op de rijweg dus. Op drie meter afstand van onze erfafscheiding." Ohlenroth dacht aan alle kinde ren die daar altijd zwabberen met hun fietsjes, aan de grote machines die ze jarenlang langs het slaapka merraam zou krijgen en de scheu ren die die kunnen veroorzaken in de pas gezette muren. ,,En de stik stof die dat allemaal met zich mee brengt. Maar vooral: waarom zijn wij hier van tevoren niet over inge licht?" Alternatieven mogelijk Ze bleek niet de enige bewoner die zich druk maakte. Samen haar bu ren stapte Ohlenroth naar de ge meente Middelburg. ,,We hoorden dat het eigenlijk de bedoeling was geweest eerst de flat te bouwen en daarna pas onze huizen. En dat voor andere straten bouwwegen in een clausule waren opgenomen, maar voor ons niet." Bovendien was er een alternatief, over braakliggende grond van boer Verhoeven. ,,Maar ja, die wilde daar compensatie voor en een oplossing voor zijn problemen met afwate- Gemeente is nog niet verantwoordelijk en het consortium kan doen wat die wil ring. Terecht natuurlijk. Zijn terrein staat regelmatig helemaal blank, dat ziet iedereen." En een bouwweg door een woonstraat, dat kost geen geld. ,,Er staan nog steeds tijdelijke lantaarn palen", zegt Ohlenroth. ,,Dat bete- kent dat de gemeente nog niet ver antwoordelijk is en het consortium kan doen wat die wil." Om te spetteren Na de laatste buurtbijeenkomst, waarin bewoners naar verluidt 'om te spetteren' waren, hebben de mensen niets meer over de bouw- weg vernomen. Alleen via de krant, dat de flat eraan zit te komen. Ed win Prince van het Mortiere-con- sortium ziet dat anders. ,,Op de laatste dag van vorig jaar hebben we de actuele status nog besproken met de woordvoerder van de straat." Mortiere is een langjarig project waar overlast kan plaatsvinden Maar inderdaad, tijdens de ver koop van de woningen zijn kopers niet ingelicht over de komst van de bouwweg. ,,Omdat we nog geen concrete informatie hadden", ver telt Prince. ,,Wel hebben we aangegeven dat de Mortiere een langjarig bouw project is waarin van tijd tot tijd overlast kan plaatsvinden. En dat we ons best doen dat tot een mini mum te beperken." De bouwweg over terrein van Verhoeven is voor het consortium onbespreekbaar. ,,Die heeft tiental len procedures tegen de gemeente en het consortium aangespannen en vooralsnog is er geen minnelijke oplossing in zicht. Er zijn wel meer alternatieven en die onderzoeken we ook. De Nina Simonestraat is daar een van, en dat is een veilige route gebleken, maar het besluit ligt nog niet vast." ,,Niet dat het hier op het terrein nou smerig is", verzekert Michèle Koch, woordvoerder van Yara. ,,Maar het kan wel beter. We hebben het dan over stellingen of pallets die blijven liggen en niet opgeruimd worden. Veiligheid heeft bij ons altijd de al lereerste prioriteit en we willen echt niet hebben dat er iemand struikelt over een pallet die iemand heeft laten liggen." De boel opgeruimd houden, niks laten slingeren, Yara noemt het Good Housekeeping. Het bedrijf is al langer bezig met het op orde krij gen van de locatie. ,,Twee keer per jaar hebben we een Housekeeping- dag. Dan halen we echt vuilniszak ken vol rommel op het terrein op. De vraag is nu hoe we dat er echt in krijgen." Yara in Sluiskil is een terrein van het formaat dorp met evenveel volk. Iedere dag lopen er zo'n twaalfhon derd mensen op de site. Het is een mix van de zeshonderd vaste werk nemers van Yara, ingehuurde krachten (contractors), leveran ciers, scholieren en andere bezoe kers. Het maakt het een lastige klus al die mensen goed in te prenten geen rommel te maken. Challenge ,,Er lopen hier iedere dag zo'n twee honderd contractors rond. Als er geen eigenaarschap is, is het toch anders. Thuis zorg je ervoor dat het aanrecht schoon blijft en ruim je de Thuis zorg je dat het aanrecht schoon blijft en ruim je de vaatwasser in vaatwasser in. Als het niet van j ezelf is gaat dat toch anders. Hoe voor zichtig zijn mensen niet met hun eigen mobieltje. Dat is anders dan hoe ze met de tablet van het werk omgaan." Yara heeft van de zoektocht naar een goede aanpak een challenge ge- maakt. Samen met Dockwize gaat het bedrijf met aangeleverde ideeën aan de slag. Ongeveer op de manier zoals een nieuw bedrijf op poten wordt gezet. ,,We kunnen zorgen voor ondersteuning, een netwerk, financiën desnoods. Als blijkt dat we een aanpak hebben die werkt, zijn daar ook andere industrieën mee geholpen." Want Yara is niet uniek, dat er kent ook Koch. „Rondslingerende rommel kan voor onveilige situaties zorgen. Dat is bij ons maar ook bij veel andere bedrijven." Schaap over de dam Het is een beetje net als met graffiti. ,,We zien dat ook op de publieke wc's hier. Als er al van alles op de muur staat wordt er gemakkelijker iets bijgeschreven. Als er al een kof- fiebekertj e ligt, is het wat makkelij- ker ook een tweede te laten slinge ren. We willen bereiken dat men sen elkaar daar op aanspreken. Als Als er al een koff iebekertje ligt is het makkelijker om ook een tweede te laten slingeren - Michèle Koch er een schaap over de dam is volgen er meer." Ze maakt een herkenbare verge lijking met de mondkapjes. ,,Toen we die voor het eerst op straat zagen keken we er raar van op. Nu kijken we op als iemand géén mondkapje draagt." Lana Ohlenroth - met haar zoontje Eli - maakt zich zorgen om de verkeersveiligheid in de Nina Simonestraat. foto lex de meester vrijdag 8 januari 2021 Mortiere baalt van bouwweg Ben je net een beetje gesetteld in je dure nieuwbouwwoning, komt er een bouwweg voor de deur. En dan niet voor een paar maanden, maar een paar jaar. Bewoners van de Nina Simone straat in Middelburg zijn ge schrokken en boos. Wendy Wagenmakers Middelburg - Lana Ohlenroth - Edwin Prince Het doel: binnen een jaar van Yara het best opgeruimde fa- briekterrein te maken van alle Zeeuwse industrieën. Yara zoekt naar goeie ideeën om dat te rea liseren. Guido van der Heijden Sluiskil - Michèle Koch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49