Nu ook schoon tanken op de Westerschelde 5 DE PAjGTER INT 15% KORTING OP DE HELE VOORRAAD!! www.depagterinterieurs.nl CORONAKAPJES EERSTE SLACHTOFFER IS EEN ZILVERMEEUW Naast lege blikjes, zakken chips en plastic flesjes duiken ook gedragen mondkapjes steeds vaker op in het straatbeeld. Deze week maakte een weggegooid mondkapje een eerste slachtoffer. Het was een 'mondkap- meeuw' die dinsdag landelijk nieuws werd. De vogel kreeg zijn laatste rustplaats in het Natuur historisch Museum van Rotter dam waar hij symbool staat voor de tijd waarin we leven. De zilver meeuw, die werd gevonden met het elastiek van een mondkapje om zijn pootjes, krijgt een promi nente plek in de tentoonstelling 'Dode dieren met een verhaal'. Het zal vast niet bij deze ene mondkapmeeuw blijven is de vrees. Wereldwijd worden dage lijks tienduizenden mondkapjes weggegooid op straat of in de na tuur. Een ramp voor vogels en zoogdieren dreigt, waarschuwen deskundigen. Wordt Zeeland ook overspoeld met zwerfkapjes? Zo erg is het gelukkig niet, maar wie er op let komt er geheid eentje te gen. In het bos, op straat, of op het strand. Vraatzuchtige vogel Ankerplaatsen een merel is de kans een stuk klei ner. Het aantal weggegooide mond kapjes in de Zeeuwse natuur valt nog mee, zegt Leeftink. ,,Je komt er weleens tegen maar in het bos ben je buiten dus dan doe je hem juist af en laat 'm in de auto achter. In de stad is het wel veel erger en zie je er een stuk meer op straat." Dat klopt helemaal. Wie een wandeling door Middelburg maakt komt er regelmatig een te gen. Bij een boom, voor een riool- put, maar de meesten liggen in de bosjes bij supermarkten en scho len. Op de bolwerken valt het dan weer mee, zegt medewerker Jan van Orionis die er het onderhoud doet. ,,Ik hoorde vanochtend op de radio inderdaad dat er veel mond- kapjes op straat wor den weggegooid, maar ik moet zeggen dat het hier meevalt. Af en toe prik ik er een tje op." Rooster In de stad is het wel veel erger en zie je er een stuk meer op straat zorgt ervoor dat het grote afval uit het riool niet mee het proces van zuiveren in gaat." In de Randstad en in het buiten land zijn de zwerfkapjes een gro ter probleem. Een golf van oceaan vervuiling komt op ons af, zo meldden verschillende buiten landse media. Als er niks aan het gedrag van de mens verandert, drijven er over niet al te lange tijd meer mondkapjes en wegwerp- handschoentjes in de Middel landse Zee dan kwallen, waar schuwt de de Franse non-profitor- ganisatie Opération Mer Propre in de Britse krant The Guardian. Om dat soort toestanden hier te voorkomen is Nederland Schoon en de Plastic Soup Foundation de campagne #MONDKAPJEGEEN- ZWERFKAPJE begonnen. Naast dat mondkapjes op straat vervui lend zijn voor de omgeving, is er ook een mogelijk risico dat het mondkapje geïnfecteerd is met het BESTEL ONLINE OP: vrijdag 8 januari 2021 Overal weggegooide mondkapjes Maurice Steketee Middelburg Boswachter Karel Leeftink van Staatsbosbeheer had nog niet van de mondkapmeeuw gehoord, maar hij kijkt er niet van op dat het juist een meeuw is die in een mondkapje verstrikt is geraakt. ,,Het is een vraatzuchtige vogel, bij Jeffrey Kutterink Borssele Zeeschepen kunnen voortaan 'schoon' vloeibaar aardgas tanken op de Westerschelde zonder dat ze een haven in hoeven te varen. Dat scheelt niet alleen tijd, maar ook geld. Het gaat vooralsnog om een proef en gebeurt nog nergens in Europa op deze schaal. Steeds meer schepen gaan over van vervuilende fossiele brand stoffen op schoon vloeibaar aard gas (LNG). Maar om LNG te kun nen tanken, moesten de schepen tot nog toe aanmeren in een ha ven. Ook als ze op doorvaart zijn en niets te zoeken hebben op de Westerschelde. ,,Dat kost niet al leen tijd, maar ook geld. Denk bij voorbeeld aan havengeld en het inhuren van sleepboten", zegt Eric Adan van de Gemeenschap pelijke Nautische Autoriteit. Sinds kort kunnen zeeschepen LNG tanken bij twee ankerplaat sen op de Westerschelde, tussen Borssele en Ellewoutsdijk. Het gaat om een proef van een jaar om ervaring op te doen. „Overslag van vloeibaar aardgas van een binnen schip naar een zeeschip wordt - voorzover wij weten - in heel Eu ropa nog niet op deze schaal ge daan. Ook in Rotterdam niet." Zwerfkapjes in Middelburg. fotos theo giele De mond kap meeuw is te zien in Het Natuur historisch Mu seum in Rotter dam. FOTO NATUURHIS TORISCH MUSEUM Bij waterschap Scheldestromen krijgen ze af en toe ook meldingen binnen over rondzwervende mondkapjes, vooral in het buiten gebied. ,,Ook worden ze weleens gevonden in het rooster van de zuivering (van het rioolwater), sa men met ander afval. Het rooster - Karel Leeftink, boswachter coronavirus, zeggen zij. Wanneer kinderen dit nietsvermoedend op pakken, zou dit tot besmetting kunnen leiden. ,,Gooi een gebruikt mondkapje daarom altijd in de af valbak of draag een herbruikbaar mondkapje", is de boodschap van Helene van Zutphen, directeur van Nederland Schoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33