V .,-^Sg ZEELAND 3 ggK Mi 4L.J aanse drugsbendes, zoals het Me- dellmkartel van Pablo Escobar, zien dat de markt in de Verenigde Staten verzadigd raakt. Ze zoeken onont gonnen gebieden en vinden die in Europa. De oversteek valt samen met populaire series en films als Miami Vice en Scarface, die de mis daad en het grote geld achter de co caïnehandel laten zien. Langzaam komt een stroom bol letjesslikkers op gang richting luchthaven Schiphol. De Neder landse Antillen en Suriname vor men de perfecte springplank rich ting Nederland. Militair leider Desi Bouterse wordt in 1986 al in ver band gebracht met cokesmokkel. Van hem wordt gezegd dat hij Pablo Escobar meermaals ontvangt in Su riname. In hetzelfde jaar wordt profvoetballer Diego Maradona be trapt op cocaïnegebruik na een wedstrijd in Napels. De opmars van coke in Europa is begonnen. In opkomst Ook de Bijleveldhaven is in op komst. Het wordt in een jaar tijd de belangrijkste haven van Nederland voor koel- en diepvriesproducten. In 1989 wordt de kade met nog eens 600 meter verlengd. Het aantal schepen verdrievoudigt in die tijd. Daarom wordt er in 1992 nog eens 400 meter kade bijgebouwd. Er worden terminals gebouwd voor vers fruit. De aanwezige bedrijven willen de concurrentie aangaan met Rotterdam en Antwerpen. En dat lukt. Steeds meer fruitlij- nen verkiezen Zeeland boven Rot terdam en Antwerpen. De Bijle- veldhaven heeft een aantal voorde len. Het ligt aan open zee, dus sche pen moeten niet nog eens een halve dag doorvaren naar Rotterdam of Antwerpen. De koel-vrieshuizen liggen direct aan de kade. En de in- frastructuur voor de doorvoer van producten is uitstekend. Ook zijn de kosten voor beloodsing, haven rechten en aanmeren lager in Vlis- singen-Oost. Intussen heeft Vlissingen zijn grootste cocaïnevangst ooit te pak ken. In 1993 wordt er 32 kilo gevon den, een record. Het schip Iceb- reeze, geladen met bananen, is on derweg naar de Duitse haven Ros tock en wil proviand inslaan in Vlissingen. Bij een routinecontrole vindt de douane 32 kilo, verstopt op het achterdek. Ook in Rotterdam wordt met een totale vangst van 2000 kilo cocaïne dat jaar een record gevestigd. Van 1993 tot 2013 is in Zeeland nauwelijks een rode draad aan co caïnevangsten te ontwaren. De ge tallen wijken sterk af van elkaar. Het ene jaar wordt 57 kilo gevon den, het jaar erop 0 kilo, vervolgens weer 255 kilo, dan weer slechts 3 kilo. Twee vangsten springen eruit. In 1997 wordt aan boord van het schip Fogo Isle in Hansweert 1250 kilo cocaïne gevonden. Het is lan delijk nieuws. En in 2003 vaart een PU gammel schip uit Panama naar Antwerpen, maar krijgt motorpech en wijkt noodgedwongen uit naar Vlissingen. Daar wordt in de brand stoftank 4050 kilo cocaïne gevon den. Het is dan nog de grootste vangst in Nederland ooit. Toch zijn beide onderscheppingen eerder toevalstreffers dan het gevolg van een gerichte aanpak. In het nieuwe millennium wor den de kaarten in de Bijleveldhaven flink geschud. Van Bon Vrieshuizen gaat in 2005 failliet. De fruit- terminal wordt gekocht door uien- handelaar Jansen uit Kruiningen. De fruiterminal zal uitgroeien tot Zoomweg Zeeland Coldstores, kortweg ZZC. De rest van de grond en gebouwen gaat naar opslagbe- drijf Daalimpex. Dat bedrijf gaat in 2009 ook failliet gaat en wordt over genomen door Kloosterboer. Serieuzer In de jaren erna komen steeds meer fruitlijnen richting Zeeland, vooral bananen. Kloosterboer richt daar naast bedrijven Labojuice (vruch tensappen) en C-Port (dienstverle ner) op. In 2012 komt ook de Spaanse sapfabrikant AMC nog naar de Bijleveldhaven. Pas vanaf 2013 worden de vang sten in Vlissingen-Oost serieuzer. Het gaat niet langer om tientallen kilo's, maar om honderden en in sommige gevallen zelfs duizenden kilo's per jaar. In Nederland woedt inmiddels de 'mocro-oorlog' over een verloren partij cocaïne van 200 kilo in de haven van Antwerpen. In hetzelfde jaar wordt Vlissinger Vic tor van den B. vermoord in de Do minicaanse Republiek. De 'Mocro- maffia' van Ridouan Taghi zou ach ter de moord op hem zitten, ver klaart kroongetuige Nabil B. later. De 28-jarige Vlissinger zou firma's en loodsen geregeld hebben voor cocaïnesmokkel in de haven van Antwerpen. Sinds 2015 is de pro ductie van cocaïne in Colombia, Bolivia en Peru drastisch gegroeid. In 2017 werd zo'n 2.000.000 kilo verbouwd. Dat komt mede doordat het vernietigen van cocavelden met bestrijdingsmiddelen in Colombia sinds 2015 verboden is vanuit mi lieuoverwegingen. Daarnaast viel guerrillabeweging FARC er uiteen, waardoor splintergroeperingen zich massaal op de productie stort ten. Het leidt tot een wildgroei aan cocavelden. Nieuw record Die groei is in het klein terug te zien in Vlissingen-Oost. Sinds 2018 lijkt er een vast patroon te komen in het aantal Zeeuwse cocaïnevang sten. In dat jaar wordt 3400 kilo co caïne gevonden, het jaar daarop weer zo'n zelfde hoeveelheid. In 2020 is er een nieuw record: 6800 kilo, waarbij in april 4500 kilo wordt gevonden tussen bananen. Het is de grootste vangst aller tijden in Zeeland. Ook in de Belgische haven wordt, net zoals in Rotterdam, elk jaar meer cocaïne onderschept. In 2020 zijn beide havens goed voor 100.000 kilo. Ter vergelijking, in heel Europa werd in 2017 zo'n 140.000 kilo cocaïne onderschept. De vraag naar cocaïne blijft toene men, niet alleen onder jongeren in West-Europa, maar vooral ook in Oost-Europese landen. Daarnaast neemt ook het gebruik toe in Aus tralië, Rusland en Aziatische lan den. En al die cocaïne wordt vooral via Europa naar daar getranspor teerd. Toegangspoort In de zomer van 2020 worden zeven havenarbeiders in Vlissingen-Oost opgepakt voor cokesmokkel. Wie dacht dat daarmee het lek in de ha ven boven is, heeft het mis. Nog geen twee weken later wordt op nieuw 200 kilo tussen bananen ge vonden. En in september, novem ber en december zijn er weer vang sten van honderden kilo's. Het einde van de cocaïnesmokkel via de Bijleveldhaven lijkt dan ook nog niet in zicht. Het blijft de belang rijkste toegangspoort voor cocaïne in Zeeland. Laad- en loswerkzaamheden in de Bijleveldhaven in 1994. foto ruben oreel M In november 2020 werd 500 kilo co caïne onder schept in Vlis- singen. foto DOUANE De Bijleveldhaven in Vlissingen-Oost. foto pzc Aanleg van een extra kade in de Bijleveldhaven in 1992. FoTo RUBEN OREEL Zie ook: pzc.nl/smokkel Morgen in deel 6: Het slot van deze serie met een verslag van de zitting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31