9 maandag 6 januari 2020 'brand Buma pe 'eer. In april verl w naar Leeuwaï als politiek leider. De partij kijkt al lang verder. En dat is vooral heel fijn. Nee, ze staan niet het Wilhelmus te zingen als burgemeester Buma binnenkomt. Meteen verschijnen die bekende pretogen in het verder uitgestreken gelaat. ,,Hier zingen ze het Friese volkslied.'' Zijn perspectief is veranderd, en dat ligt niet alleen aan het nieuwe uitzicht op de Wilhelminaboom aan het Raadhuisplein. Als Haags poli ticus spreek je wel met gewone mensen, maar vaak zijn die ontmoe tingen eenmalig. Voor je het weet, ben je weer terug in Den Haag. Hier in Leeuwarden kom je de zelfde mensen de volgende dag weer tegen. En als hun probleem niet is opgelost, staan ze er de week erop opnieuw. Ver weg van de Haagse tekentafels stuit je bovendien op de soms ontluisterende praktijk. Neem de nieuwe Wet Verplichte Geestelijke Gezondheidszorg, die burgemees ters de extra bevoegdheid geeft bur gers die psychisch doordraaien ver plicht op te laten nemen. Het was zo'n wetsvoorstel dat niet eens door zijn handen was gegaan toen hij nog fractievoorzitter was. zich daar niet mee moet bemoeien. Maar als de actiegroep Kick Out Zwarte Piet zich bij de burgemeester meldt met het verzoek te proteste ren, moet zij die kans krijgen. Als man van het recht verdedigt hij dat. En toen kondigde in 2018 PvdA'er Ferd Crone opeens aan te stoppen. In zijn hoofd klonk die stem: als ik nu niet schrijf, heb ik mijn hele leven spijt. Maar o wat was het ingewik keld, met twee campagnes voor de boeg. En dan dat haast aangeboren verantwoordelijkheidsbesef. Kon hij de partij nu wel met een vertrek opzadelen? Natuurlijk zou de pers vragen gaan stellen. Haagse journalisten weten ook dat 1 1 nog altijd 2 is. In heel kleine kring werd een strategie bedacht: zeggen dat hij gesolliciteerd had, kon niet. En nee zeggen was niet waar. En dus zei hij maar ge woon niks, onder het mom dat hij ook bij andere functies nooit wat had gezegd. Friesevolkslied Dat had ook mis kunnen gaan. Me dia ruiken natuurlijk dat iets staat te gebeuren. Maar het ging heel goed. Ze zeggen weleens dat het makkelij ker is de politiek in te gaan dan eruit. Maar dit vertrek was uit het boekje. Hij is niet bezorgd om zijn politieke erfenis. Het zijn vragen waar hij lie ver weg van blijft. Leeuwarden heeft hem gekozen als burgervader, niet Gebiedsverbod Maar Buma toonde zich streng: de demonstranten moesten in een aan gewezen vak blijven en moesten stil zijn als Sinterklaas passeerde. Aan die afspraak hielden zij zich. Tegelij kertijd werden zij door een harde kern Cambuur-supporters belaagd en geïntimideerd. Dat kon niet. De politie heeft charges moeten uit voeren. Zeven relschoppers zijn op came rabeelden herkend en krijgen nu, als eerste in Nederland, een gebiedsver bod tijdens evenementen opgelegd. Zij zijn niet langer welkom bij wed strijden van Cambuur, én mogen zich volgend jaar tijdens de sinter klaasintocht niet in de stad ver tonen. Daarmee haal je de directe oorzaak en de gelegenheid weg en kan een kinderfeest een kinderfeest blijven, stelt de burgemeester. Zo'n maatregel is waarschijnlijk effectie ver dan afdoening via het strafrecht. Dan was je op een boete of taakstraf uitgekomen. Het is niet dat hij nu als burge meester tijd over heeft. De nieuwe woning die hij met zijn vrouw heeft gekocht, is pas in april klaar, dus hij pendelt nog veel heen en weer tus sen Leeuwarden en Voorburg. Maar de druk is anders, en als straks de verhuizing achter de rug is, zullen vooral ook de weekenden meer vrije tijd geven. Moest hij vroeger altijd en overal onmiddellijk wat van vinden, of anders voor het einde van de dag wel, nu zijn de mensen meestal vrolijk als hij binnenkomt. En dat is zo gek niet. Politiek was het zo onomstreden, dat de portefeuillehouder in de fractie het wel af kon en het dus niet op het bordje van de fractievoorzitter kwam. Maar nu is de wet daar en blijkt die alles ingewikkelder te maken. Be langengroepen hebben door hun gelobby tijdens de parlementaire behandeling de wet enorm weten op te tuigen. Allemaal heel begrijpelijk, want daar hadden zij vast goede redenen voor. Maar het einde van het liedje is wel zo dat Buma een ingewikkelde bureaucratie door moet als hij als burgemeester in een spoedsituatie moet besluiten iemand op te laten nemen. Er zal nu wel reparatiewetgeving komen, denkt Buma. Maar toch, de wet is dan al wel in werking getreden. Natuurlijk pakt Haags beleid ook weleens goed uit. De burgemeester heeft meer bevoegdheden gekregen, is meer sheriff geworden. En dat bevalt hem wel. Buma neemt een lange aanloop voor hij concreet wordt - ook in het Noorden ligt de kwestie buiten gewoon gevoelig. Kijk, zegt hij, in Friesland zijn nog veel pieten zwart. De mensen vinden dat 'de Randstad'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9