Dronken automobilist in Zuid-Tirol rijdt in op toeristen: zes doden O O O c •O Wereldkerstcircus ging door ondanks dramatische val 8 NIEUWS INTERVIEW SYBRAND BUMA Nog steeds zijn er mensen die Sybrand Buma vragen waarom nou voor 'provinciestad' Leeuwarden koos. Wonderlijk, vindt de vertrokken CDA-leider. Het is zalig om niet altijd en overal wat van te moeten vinden. Het drama vond omstreeks 01.15 uur plaats in Luttach im Ahrntal, een dorp in een wintersportgebied in Noord-Italië, op enkele kilome ters van de Oostenrijkse grens. Vol gens de brandweer raakten alle ze ventien jongeren gewond, van wie tien ernstig. Zes van hen, drie man nen en drie vrouwen, bezweken ter plekke aan hun verwondingen. De overige slachtoffers, negen Duitsers en twee Italianen, zijn naar zieken huizen vervoerd. De eerste dodelijke slachtoffers zijn al geïdentificeerd. Twee van hen komen volgens de politie in Bolzano uit de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen. Alle slachtof fers zijn tussen de 20 en 25 jaar oud. Ze bevonden zich naast een tou ringcar langs de kant van de weg, zo maakte de politie bekend. Volgens de eigenaar van het vakantieverblijf waar de groep verbleef, zo'n 50 me ter van het plek van het drama, wa ren de jongeren net uit de nachtbus gestapt na een avondje stappen in de Hexenkessel Almpub in het na bijgelegen Steinhaus. ,,Op het mo ment dat ze wilden oversteken om naar ons vakantiehuis te lopen, reed de Audi TT in op de groep'', ver klaarde de man tegenover Italiaanse media. De buschauffeur die de wagen met hoge snelheid dichterbij zag komen, verklaarde tegenover een regionale krant dat hij met de lich ten van zijn voertuig knipperde om de automobilist te waarschuwen voor de net uitgestapte passagiers. De bestuurder, een 27-jarige man uit Kiens, meldde zich na het drama bij de politie. Die nam een blaastest af en bracht hem over naar een ziekenhuis voor een bloedproef en algeheel medisch onderzoek. W De bestuurder had een 'sterk verhoogd' alcoholpromilage Volgens de carabinieri was sprake van een 'sterk verhoogd' alcohol promillage. De Italiaanse publieke omroep Rai meldt dat hij een alco holpromillage van 1,97 in zijn bloed had. Dat komt neer op zo'n acht tot tien glazen bier en is vier keer zo veel als toegestaan. De man is aangehouden op ver denking van doodslag in het ver keer. Voor het rijden met zo'n hoog alcoholpromillage alleen al hangt hem volgens de omroep een gevan genisstraf van minstens acht jaar en maximaal twaalf jaar boven het hoofd. De twintiger zou ook veel te hard hebben gereden. AMSTERDAM Het Wereld kerstcircus in Carré is afgelopen weekend met een nagenoeg on gewijzigd programma doorge gaan. Alleen de act van de Sky Angels, die vrijdag van tien me ter hoog van de trapeze vielen, werd logischerwijs geschrapt. De acrobaten, de Russische Kristina Vorobeva en Rustem Osmanov, lagen enkele minu ten roerloos op de grond. Ter wijl het publiek de zaal uit werd begeleid, werd een ambulance opgeroepen. Vorobeva is aan haar nek geopereerd; ze had een verschoven wervel. Osmanov heeft een hersenschudding. De Sky Angels werken zonder vangnet. Ze staan erom bekend hun act uit te voeren door de trapeze onder meer alleen met hun tanden beet te houden. ,,Wij zijn zeer geschokt door wat er gebeurd is'', reageerde producent Henk van der Meij- den. ,,Het is triest dat de show op zo'n manier is geëindigd.'' Carré meldt dat er geen afzeg gingen waren naar aanleiding van de valpartij. ,,Wel bellen veel mensen op met de vraag of de voorstellingen wel door gaan.'' De laatste voorstelling van het Wereldkerstcircus in Carré was gistermiddag. Elke week eet Sybrand Buma met zijn vader Bernhard. Eindelijk kan dat. Hij gaat 'op het fietsje' naar hem toe - het is maar een paar honderd meter - in de stad waar hij elke steeg, elke steen kent. Het is er mooier geworden, in Leeuwarden. 'Minder morsig' dan toen hij decennia geleden vertrok om in Den Haag te gaan werken. Behalve gegeten wordt er ook veel gesproken, als burgemeesters onder elkaar. Want ook al loopt vader inmiddels tegen de negentig en is hij allang gepensioneerd, burgemeester blijf je in zekere zin altijd. Buma senior scant de krant, op zoek naar de naam van zijn zoon. En dan hebben ze het erover. Sparren wil hij het niet noemen. ,,Maar mijn vader weet wel hoe je de krant moet lezen.'' Wat zoveel betekent als dat je een beetje moet kunnen relativeren wat je leest. Niet te snel schrikken. In de politiek wordt nu eenmaal snel moord en brand geschreeuwd, dat leer je vanzelf in het vak dat al door zovelen uit het geslacht-Buma werd uitgeoefend. Moeder is er niet meer. Op 28 mei van dit jaar werd ze door een hersen infarct getroffen. Buma weet de da tum nog precies, hij was kort ervoor door de raad van Leeuwarden voor gedragen als burgemeester. Ze heeft gelukkig nog net meegekregen dat haar zoon 'thuis' zou komen in de Friese hoofdstad. In juli overleed ze. Het voelt nog altijd als een voor recht dat hij haar tot het einde bij heeft kunnen staan, precies in die periode van drie maanden waarin hij voor het eerst in zijn leven hele maal geen verantwoordelijkheden had. Als hij nog politiek leider van het CDA was geweest, had dat nooit zo gekund. In die functie moet je altijd 'aan' staan. Hij kijkt met nog meer compassie naar Jesse Klaver, die in 2017 midden in de formatie zijn moeder verloor. Ook na een hersenbloeding. Hem was amper tijd gegund. Buma denkt weleens: het is bijzonder dat hij die maal stroom van het politieke bedrijf zolang heeft volgehouden. Lijstjes met functies Er zijn nog steeds mensen die het niet begrijpen. Leeuwarden? Wat moet je nou in zo'n provinciestad? Maar dat vindt hij een wonderlijke vraag. Voor Buma is Leeuwarden nog altijd die grote hoofdstad in Friesland, waar hij vroeger vanuit Sneek naartoe ging om te winkelen. Waar de geschiedenis van de gevels spat. Waar nog de saamhorigheid is die hij elders in het land soms mist. Al kort na de verkiezingen was de vraag opgekomen: wat nu, Buma? De vijftig inmiddels gepasseerd, nooit buiten Den Haag gewerkt. Nog een keer lijsttrekker? Nee. Doorgaan tot 2021? Dan toch liever eerder weg. En gaandeweg vormde zich in het hoofd een lijstje met functies. Com missaris van de Koning in Friesland stond daarop, net als het burgemees terschap van Leeuwarden. maandag 6 januari 2020 GO In het Italiaans-Oostenrijkse grensgebied is een automobilist in de nacht van zaterdag op zon dag ingereden op een groep van zeventien vakantiegangers. Zes van hen kwamen om het leven. Caspar Naber Luttach im Ahrntal Sheriff Buma is thuis in Leeuwarden 8 LAURENS KOK In Luttach im Ahrntal kwamen 160 hulpverleners in actie. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8