5 Massale steun is verdampt Het begin van een lange reeks aanslagen 1300 gewonden doorvuurwerk redactie onder een tafel kunnen verstoppen en had de aanslag over leefd. ,,Het spijt me, het spijt me'', bleef ze maar herhalen tegen Chloé. ,,ïk heb de deur opengedaan. ïk heb de code ingetikt.'' Chloé hoorde zichzelf zeggen: als ik in jouw schoenen had ge staan, had ik hetzelfde gedaan. ,,Maar tot op de dag van vandaag kan ik haar niet vergeven wat ze heeft gedaan. Is dat terecht? Ik heb geen idee.'' In totaal werden die ochtend twaalf mensen gedood, onder wie ook een politieman op straat. Nog eens elf anderen raakten gewond. In de dagen erna doodde een derde terrorist niet ver van Parijs een po litieagente en later ook vier men sen in een joodse supermarkt. De broers Chérif en Saïd Kouachi die de aanslag op Charlie Hebdo pleegden, konden vluchten maar werden twee dagen later door agenten doodgeschoten in de drukkerij waar ze zich hadden ver schanst. Tranen Coco en Chloé zijn allebei voor het leven getekend. Coco deed haar verhaal in een documentaire, tra nen rolden over haar wangen. Ze zei in een interview: ,,Ik ben blij ven werken, blijven tekenen. Dat houdt je bezig. Dat verjaagt de beelden die nog steeds op mijn netvlies staan.'' Chloé schreef een boek over de aanslag. ,,Ik heb die dag helemaal niet beleefd als 'de aanslag op Charlie Hebdo'. 7 januari 2015 was voor mij de dag dat mijn man werd gedood, het was een per soonlijk drama'', vertelt ze, thuis in Montreuil, een voorstad van Parijs. ,,Pas héél veel later drong tot me door dat het ook een ge beurtenis was met landelijke en internationale betekenis.'' Het duurde drie jaar voordat ze er een beetje bovenop kwam. Tot die tijd leefde ze in angst. Overal waar ze kwam, was ze bang. ,,Ik durfde heel lang niet met het openbaar vervoer te reizen. Ik durfde niet alleen de straat op. Ik durfde niet met mijn rug naar een deur of een raam te zitten. Als ik ergens binnenkwam, keek ik altijd eerst waar de uitgangen waren.'' Ze wandelt nu door haar huis, zet koffie, aait de katten en is goedlachs. Achterin de tuin laat ze de oude werkkamer van Tignous zien. „Twintigduizend tekeningen van hem lagen hier opgestapeld!'' Maar de angst is niet weg. De angst is er nog bijna elke dag. ,,Ik heb een metalen rolluik laten installeren. Ik heb een alarmin stallatie aangelegd met bewe gingsdetectoren in de tuin. En ik heb onder mijn bed een kapmes liggen.'' Ze loopt de slaapkamer in, buigt zich naast het bed en haalt de ma chete van zo'n 40 centimeter te voorschijn. Vreedzame wraak ,,Ik heb drie jaar niet geleefd. Ik heb onze vier kinderen in die tijd niet zien opgroeien, ik zag niks om me heen. Het enige wat ik deed, was werken: ik heb de tekeningen van Tignous uitgegeven, in boe ken en op exposities. Zodat ze overal te zien waren. Dat was mijn wraak op de terroristen. Mijn vreedzame wraak.'' De verwerking heeft ze groten deels zelf moeten doen. In haar boek (Si tu meurs, je te tue - 'Als je doodgaat, vermoord ik je' - uitgeve rij Plon) beschrijft ze hoe toenma lig president Hollande, ministers en organisaties allemaal beloofden te helpen. ,,Maar niemand heeft geholpen. Niemand hield z'n be lofte.'' Wat haar op de been hield - naast bezoeken aan artsen, psy chologen en psychiaters - waren hun vier kinderen, haar vrienden en de liefde voor Tignous. In 'hun' stad Montreuil is een museum voor moderne kunst omgedoopt in Kunstcentrum Tignous. Zijn naam staat op de gevel, zijn ge zicht is op een deur geschilderd. ,,Daar ben ik ontzettend trots op. Ze hebben mijn geliefde van me afgenomen. Maar de kunstenaar blijft bestaan.'' Terugkeerders Rond de jaarwisseling zijn 385 vuurwerkslachtoffers naar de spoedeisende hulp van een zie kenhuis gegaan. Zo'n 900 slacht offers met lichtere verwondingen werden bij een huisartsenpost geholpen. Het totale aantal ge wonden ligt daarmee 7 procent hoger dan vorig jaar. In eerdere jaren was juist sprake van een daling. Net als voorgaande jaren raakten meer mannen (79 procent) dan vrouwen gewond. Ongeveer de helft van hen waren jongens on der de 20 jaar. Letsel ontstond meestal door legaal vuurwerk (81 procent), in iets meer dan de helft van de gevallen door sier vuurwerk. De helft van de slacht offers stak het vuurwerk niet zelf af. Brandwonden (39 procent) en oogletsel (27 procent) kwamen het meest voor. Weer terreur in Frankrijk Dode vrouwen in vakantiehuis Paleis Soestdijk sluit de deuren Japan weegt kansen keizerin Gijzeling maandag 6 januari 2020 GO De daders vluchten naar buiten. Een agent wordt neer geschoten en vervolgens van dichtbij gedood. Na een schietpartij met de politie beroven de daders iemand met geweld van zijn auto en ontkomen. Charlie Hebdo haalde na de aanslag zo'n 20 miljoen euro binnen, dankzij massale giften en heel veel nieuwe abonnees. Daarvan is weinig meer over. De beveiliging van de journalisten - al vijf jaar lang - slokte bijna de helft van de kas op. En abonnees ver trokken weer. Een maand na de aanslag werden er 380.000 exemplaren per week verkocht, nu ongeveer 60.000: evenveel als voor de aanslag. Op 4 mei begint bij de rechtbank in Parijs het pro ces. De twee daders zijn dood. Er staan veertien ande ren terecht, die logistieke steun zouden hebben ver leend aan de terroristen. De aanslag bij Charlie Hebdo bleek de voorbode van een ge welddadig jaar in heel Europa. Politieorganisatie Europol regis treerde 211 terroristische aanval len in 2015. Daarbij vielen 151 doden en 360 gewonden. Verrassend; de meeste aansla gen (103) waren in het Verenigd Koninkrijk. Daarbij kwam het meeste geweld van niet-jihadisti- sche terreur in Noord-Ierland. De meeste slacchtoffers vielen in Frankrijk. Er waren 73 aansla gen, waarvan 15 door jihadisten. Hun blinde terreur eiste 147 le vens, inclusief een onthoofding in Lyon. Na Charlie Hebdo (12 doden) volgde de slachting in het Parijse theater Bataclan (130 doden) in november. Verantwoordelijk voor de terreur waren meestal teruggekeerde Irak- en Syriëgangers. Volgens de Franse onderzoeker Jean- Pierre Filiu werden in die tijd strijders naar huis gestuurd om door aanslagen in Frankrijk een burgeroorlog uit te lokken. Er werden in 2015 in Europa 1077 terreurverdachten aange houden. Meer dan de helft waren aanhangers van islamiti sche organisaties, vaak IS. Van de verdachten werd later 94 procent veroordeeld wegens terrorisme, onder wie vrouwen. Niet alleen Europa had zwaar te lijden. In Afrika kwamen in dat zelfde jaar 2709 mensen om door jihadistische aanslagen, vooral door Boko Haram. AMSTERDAM Het Oogziekenhuis had een drukke jaarwisseling. foto anp METZ De Franse politie heeft gisteren in Metz een man overmees terd die met een mes stond te zwaaien en 'Allahoe akbar' riep. De messentrekker raakte gewond. Hij stond bekend als ge radicaliseerd en had persoonlijkheidsstoor nissen. Vrijdag stak een andere man een voorbijganger dood in een voorstad van Pa rijs. De politie, die de man doodschoot, ver moedt terrorisme. KIEV In de Oekraïense hoofdstad Kiev zijn de lichamen van twee vermiste tieners ge vonden in een kast in een vakantiehuisje. De vrouwen (16 en 19 jaar) zijn vermoedelijk doodgestoken. SOESTDIJK Paleis Soestdijk is gis teren voor het laatst open geweest voor het publiek. Er zit nog een flink gat in de begroting, maar de nieuwe eigenaar van de verwaarloosde voormalige woning van koningin Juliana en prins Bernhard hoopt snel te begin nen met de renovatie. Op de laatste dag was er nog een run op toegangskaarten, mensen stonden op de stoep in de rij. TOKIO Japan is begonnen met een onderzoek naar manieren om de troonopvolging van het keizerlijk huis vei lig te stellen. Aanlei ding is het gebrek aan mannelijke erfgena men. In 2005 werd ook al voorzichtig ge keken naar de kansen van een keizerin op de Chrysantentroon, maar dat stopte na de geboorte van prins Hisahito, in 2006. Op 19 april wordt eerst Akishino kroonprins. Aanslagplegers Chérif en Said Kouachi Twee dagen later beginnen ze een gijzeling in een drukkerij. Bij een politiebestorming worden ze gedood. Dammartin-en-Goële 9 jan. KA11K ms

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5