'Vergunning komt heel binnenkort' Quiz is uitdaging voor niet-Axelaren Hieltjes wil meer geld zorgwetten ZEEUWS-VLAANDEREN 19 Wethouder hoopt op voortgang na tegenvallers Westkade ,,De stand van zaken nu is dat op enig moment de vergunning aan gevraagd kan worden. Ik verwacht heel binnenkort. Dat we echt kun nen beginnen. We doen veel maar dat is allemaal nog niet zichtbaar. Ik zag er ook liever al een graafma chine staan." Vervaet had te kampen met een onverwachte tegenvaller. ,,Wat de Ik weet ook niet meer hoe we het de mensen kunnen uitleggen Opnieuw oponthoud, nadat het al lang duurde voordat Rijkswater staat, kunstmestfabrikant Rosier en de gemeente Terneuzen het eens waren over de kosten. Gemaakte plannen moeten weer aangepast worden. Intussen is de doorgaande weg van Sas van Gent naar Zelzate al dik tien maanden afgesloten. Hart van Nederland De wethouder reageerde onlangs in Hart van N ederland van SBS6 op de zorgen bij met name de Sasse on dernemers. ,,Omdat ze niet begrij pen hoe complex de situatie is", zei hij in het programma. Het leverde hem flinke kritiek op ,,Dan pikken ze (SBS6 red.) net dat ene zinnetje eruit" verzucht Vervaet. ,,Maar het is ook een vreselijk ingewikkeld verhaal. Ik weet ook niet meer hoe we het de mensen kunnen uitleg gen. We hebben de tijd wel goed besteed, vind ik. Een klein voordeel is dat de nieuw gemaakte plannen wat minder tijd kosten dan eerder gedacht." „Welk kunstbeen werd er in het Axelse bos gestolen, het linker of het rechter?" Een enkeling grinnikte, de meesten keken peinzend voor zich uit. Echt makkelijk waren de vragen vrijdagavond tijdens de Nieuwjaarskwis in Axel niet. De Nieuwjaarskwis zag, net zoals zoveel andere activiteiten, het daglicht rond de viering van het 800-jarig bestaan van Axel. Sinds dien komt de quiz ieder jaar weer terug en blijft onverminderd po pulair. De inschrijving zat ook dit jaar weer vrij snel vol. Twee teams vie len vanwege ziekte op het laatst af. In de grote zaal van De Halle pij nigden 38 teams van drie deelne mers zich de hoofden over vragen als 'Heet de beiaardier Jan Hame link, Cees Hamelink of Piet Hame link?' Deelnemers werden getrakteerd op taaie vragen in vijf rubrieken: Axel, Sport, Bedrijven, Cultuur en Onderwijs en een algemene foto/puzzel-rubriek. Schamen Voor niet-Axelaren een bijna on doenlijke taak. ,,Daar hoef je je niet voor te schamen", suste ex-wet houder en Axelaar Frank Deij. ,,Dit is ook echt een quiz die bedoeld is voor echte Axelaren. Ik zit normaal in de organisatie en doe nu voor het eerst als deelnemer mee." Deij had er wel lol in: ,,Als je hier niet vandaan komt en die vragen ziet, dan denk je 'wat gebeurt er hier al lemaal in dat kleine dorpje?' Real Magrette De Flierenfluiters konden de kop positie van de tussenstand niet vasthouden en ook de goedpreste- rende Deegventers van Frank Deij moesten hun meerdere erkennen in het team van buiten de kern Axel. De winst ging dit jaar naar het team Real Magrette met Remko de Feyter, Giel Bentschap Knook en Mariska Sijs. Willem Adriaansens Kapelle Het is weer een noodkreet van een burgemeester die ziet dat zijn gemeente verplicht iets moet uitvoeren van het Rijk, maar vindt dat daar (veel) te wei nig geld voor loskomt. Want na de problemen met vooral de kos ten van de jeugdzorg, krijgen de gemeenten er nu nieuwe proble men bij, zo zegt Hieltjes. ,,Per 1 januari zijn de Wet ver plichte ggz en de Wet zorg en dwang in werking getreden", al dus Hieltjes. ,,De uitvoerings kosten voor die wetten lijken een veelvoud te zijn van het be drag dat de rijksoverheid daar voor berekend heeft. De werke lijke kosten kunnen wel eens drie tot vier keer zo hoog zijn. Dat is onacceptabel." De toespeling op het verwarde gedrag van de Rijksoverheid maakt Hieltjes naar aanleiding van een praktijkverhaal. ,,Over een hoogbejaarde man die zich door een psychische stoornis zo verward gedroeg, dat zijn echt genote eraan onderdoor dreigde te gaan. Als burgemeester heb ik moeten besluiten hem te laten behandelen; tegen zijn wil." Als voordeel van de dit jaar in getreden wetten noemt Hieltjes dat verplichte zorg voor die ver warde man sinds 1 januari ook buiten een instelling wordt ver leend. ,,Er is ook meer inspraak mogelijk", meldt Hieltjes. ,,En familie en naasten kunnen een melding doen bij onze gemeente of het zorg- en veiligheidshuis. Dat is goed." zaak opnieuw complexer maakte is dat het slopen van de huidige kade constructie niet kan zoals bedacht. De nutsleidingen die er lopen moe ten tij delijk afgekoppeld worden en daarvoor moeten we in overleg met organen als bijvoor beeld de Gasunie." maandag 6 januari 2020 VL Wethouder Jurgen Vervaet denkt dat er binnenkort een ver gunning aangevraagd wordt voor het werk aan de al lang af gesloten Westkade in Sas van Gent. Guido van der Heijden Sas van Gent - Jurgen Vervaet, wethouder De afgesloten Westkade. foto boaz timmermans Guido van der Heijden Axel „Soms lijkt de rijksoverheid een persoon met verward ge drag. Iemand die veel wil, maar de financiële conse quenties niet onder ogen wil zien." De woorden van burge meester van Kapelle, Huub Hieltjes, klinken hard, en zo zijn ze eigenlijk ook bedoeld. /"'"Mill*1 De vragen van de Nieuwjaarsquiz waren allesbehalve makkelijk. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50