Treintjesbeurs Heinkenszand trekt weer veel liefhebbers II BEVELANDEN EN THOLEN 19 PROMOTIEDAG PAARDENSPORT GEHANDICAPTEN ,,Hier hebben ze een jaar plezier van", zegt Joyce Delfos van de Promotiedag Paardensport Gehandicapten. ,,De ruiters leven er een half jaar naartoe en genieten nog een half jaar na." Het is zondag alweer de 25e keer dat de pro motiedag wordt ge houden. ,,De eerste twaalf waren nog in de Zeelandhallen", vertelt coördi natrice Delfos. „Daarna zijn ze al lemaal hier bij De Kroo gehouden. Het is het enige evenement in zuidwest-Nederland waarbij men sen met een beperking buiten hun eigen manege een wedstrijd kun nen rijden en zich kunnen meten met anderen." De paardendag is een initiatief van de Lionsclub Borsele en wordt ondersteund door sponsoren en een leger aan vrijwilligers. Ook de Dirk Kuyt Foundation heeft dit jaar geld gegeven. Een afvaardiging daarvan is zelfs aanwezig om te kijken of hun geld goed besteed wordt. Dat wordt het zeker. In Nieuw- land rijden zondag tussen de ze- ventig en negentig ruiters met een geestelijke of lichamelijke beper king rond in de bak. ,,Daarbij moet je ook denken aan mensen die blind zijn, een beroerte hebben gehad of in een rolstoel zitten, bij voorbeeld", vertelt Delfos. Ik heb naar de jury geknipoogd. Misschien dat ik daar meer punten door haal „Daarom hebben we ook een op- stapplek in de rijbak. Zodat ieder een fatsoenlijk op zijn paard of pony kan komen." Bij het opstappen en het rijden van de proef worden de meeste ruiters ondersteund door één of meer vrijwilligers. ,,De paarden komen van de drie deelnemende maneges. Wijzelf, ik sta hier ook een beetje met de pet op van Paar- does, hebben bijvoorbeeld negen paarden meegenomen." De paarden worden speciaal op geleid voor de doelgroep. ,,Ze moeten heel mensvriendelijk zijn en heel meegaand. Want je ziet dat een aantal ruiters niet mee kan gaan op het ritme van het paard. Daar kan niet ieder paard tegen. Op de manege doen we ook altijd om de paar lessen weer een ruiter op het paard die het dier weer lek ker los kan rijden." Zoals het hoort bij een officiële wedstrijd zitten aan de twee rin gen ook twee echte jury's. Koen Grool uit Vlissingen heeft ze tij dens zijn proef wel in de gaten. ,,Ik heb er naar geknipoogd", zegt hij na de wedstrijd tegen een vrien din. „Misschien dat ik daar meer punten door haal." Koen rijdt normaal bij Paardoes zijn rondjes. ,,Bijna elke dag." Op de promotiedag mag hij zijn proef volbrengen op de fjord Lucio. Met nummer vijf op zijn rug zwaait hij vrolijk en uitgebreid naar het pu bliek. Het lijkt één grote zegetocht. Hij is er zelf ook heel tevreden over. ,,Het was top! Ik denk dat ik eerste word." Het wordt uiteindelijk een vierde plek, blijkt later bij de prijs- uitreiking. Ook hartstikke mooi! 'Goed aangedreven en goed ge stuurd', vermeldt het juryrapport. Bij het podium krijgt Koen een hand en de felicitaties van gedepu teerde Jo-Annes de Bat. En natuur lijk wordt hem een mooie groene rozet opgespeld. Al met al genoeg om weer een half jaar van te kun nen genieten. ben met de modelspoorbouw. ,,En kopers kunnen hun treinen testen op de testbaan." Die testbaan heeft Van 't Veen zelf ooit gemaakt na zijn allereerste beurs, vele jaren geleden. Na een miskoop. ,,Want in de doos kan je niet zien of een loc het ook doet. Dus daarvoor heb ik een testbaan gemaakt met vijf sporen. Daarop kunnen dan weer zes verschillende systemen worden getest." Jong en oud maakt gebruik van de testbaan, is snel duidelijk. Een oudere man (het zijn toch voor 95 procent mannen die naar de beurs komen) wordt bij het baantje afge lost door een jonge bezoeker. Die wil kijken of de propeller-trein die hij heeft zien staan wel echt rijdt. En ja hoor, eenmaal op het spoor komt de trein in beweging. we houden", vertelt Jan van 't Veen. De ervaren organisator ziet de be langstelling nog niet teruglopen. ,,Vandaag verwacht ik toch ook wel weer een bezoeker of 350. Het is per slot van rekening mooi weer, dan komen er toch altijd meer kijkers." Testbaan Die kijkers kunnen zich in De Stenge vergapen aan treinen, rails, huisjes, transformators, autootjes, puzzels, boeken, dvd's en allerlei andere artikelen die te maken heb- Het is alweer de 103e beurs die we houden Als je niet ziet dat de beurs loopt als een trein, dan spoor je niet hele maal. Zo, de flauwe woordspelin gen zijn er weer uit. Maar het klopt allemaal wel. Want de beurs in de Stenge trekt nog steeds heel veel bezoekers. Tegen elf uur in de mor gen staat de grote parkeerplaats al zo goed als vol. En ook binnen is het schuifelen langs de tafels. ,,Het is alweer de 103e beurs die maandag 6 januari 2020 Vandaag is iedereen een winnaar M Koen Grool krijgt zijn rozet van gedepu teerde Jo Annes de Bat. Willem Adriaansens Nieuw- en Sint Joosland - Koen Grool, deelnemer John Eeftens rijdt voorop tijdens de C-proef bij manege De Kroo. Lewis de Jonge (2 jaar) heeft wat meer belangstelling voor de aanwezige autootjes. Opa André vindt het allemaal prima. foto johan VAN DER HEIJDEN - Jan van 't Veen, organisator De treinmodelbeurs lokte zater dag weer veel liefhebbers van modelspoorbanen naar Hein kenszand. In De Stenge konden zij allerlei soorten treinen en aanverwante artikelen bekijken en kopen. Willem Adriaansens Heinkenszand Jolande Oosterling uit West-Souburg doet haar uiterste best tijdens de proef met paard Ymea en vrijwilliger Jan. Het levert Jolande een tweede plaats op. fotos johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48