Voor een koopje, een praatje of een tripel naar Van Hattumhuis IN DE REGIO 18 BEVELANDEN EN THOLEN »'Rijk vertoont verward gedrag' MIJN DORP, MIJN STAD Willem Adriaansens Kapelle Het is weer een noodkreet van een burgemeester die ziet dat zijn ge meente verplicht iets moet uitvoe ren van het Rijk, maar vindt dat daar (veel) te weinig geld voor los komt. Want na de problemen met vooral de kosten van de jeugdzorg, krijgen de gemeenten er nu nieuwe problemen bij, zo zegt Hieltjes. ,,Per 1 januari zijn de Wet ver plichte ggz en de Wet zorg en dwang in werking getreden", aldus Per 1 januari zijn de Wet verplichte ggz en de Wet zorg en dwang in werking getreden Hieltjes. ,,De uitvoeringskosten voor die wetten lijken een veelvoud te zijn van het bedrag dat de rijks overheid daarvoor berekend heeft. De werkelijke kosten kunnen wel eens drie tot vier keer zo hoog zijn. Dat is onacceptabel." De toespeling op het verwarde gedrag van de Rijksoverheid maakt Hieltjes naar aanleiding van een verhaal uit de praktijk. ,,Over een hoogbejaarde man die zich door een psychische stoornis zo verward gedroeg, dat zijn echtgenote eraan onderdoor dreigde te gaan. Als bur gemeester heb ik moeten besluiten hem te laten behandelen; tegen zijn wil." Consequenties Als voordeel van de dit jaar ingetre den wetten noemt Hieltjes dat de verplichte zorg voor die verwarde man sinds 1 januari ook buiten een instelling wordt verleend. ,,Er is ook meer inspraak mogelijk", meldt Hieltjes. ,,En familie en naasten kunnen een melding doen bij onze gemeente of het zorg- en veilig heidshuis. Dat is goed. Niet goed is dat het rijk daarvoor veel te weinig geld geeft. Dan is het misschien wat flauw om te zeggen, maar dat lijkt op verward gedrag. Het Rijk wil wat, maar wil de financiële conse quenties niet onder ogen zien." Veel, misschien wel alle, gemeen ten worstelen al met de oplopende kosten voor de uitvoering van jeugdhulp. Sommige gemeenten komen er zelfs al door in de finan ciële problemen. Ook die jeugdzorg is een aantal jaren geleden van het Rijk overgeheveld naar de gemeen ten. Met ook al te weinig geld daar voor, vinden de burgemeesters. Hieltjes: ,,De kosten van de Jeugdwet stijgen, terwijl het geld van het rijk steeds minder wordt. Wij werken als gemeente hard aan een actieplan jeugdhulp, maar het is voor de j eugd van onze gemeente - en die van andere gemeenten - echt noodzakelijk dat de Rijksover heid structureel over de brug komt met extra geld voor jeugdhulp." ,,Vorig jaar hebben we de markt nog in Driewegen moeten hou den", vertelt exploitant Rianne van Dalen. ,,In verband met de ver bouwing hier. We zijn nu een half jaartje geleden heropend en dus konden we weer gewoon hierbin nen onze rommelmarkt houden." De markt werd verplaatst van de ochtend naar de middag. ,,Veel mensen willen 's morgens eerst boodschappen doen en hebben dan 's middags tijd voor wat leuks", denkt Van Dalen. ,,Maar we zullen achteraf evalueren of het een verbetering is. Ik hoor van de Zelf woon ik hier vlak achter, dat scheelt met sjouwen standhouders zowel positieve als negatieve geluiden." René van Weele is één van de ver kopers in het Van Hattumhuis. ,,Ik heb eigenlijk al best aardig wat verkocht", laat hij weten. ,,Vooral in het begin, toen was het best druk. Ik vind de verplaatsing naar de middag wel prettig." Van Weele is zo'n beetje de enige verkoper uit Ellewoutsdijk zelf. ,,Verder zie ik veel mensen van buiten het dorp. Zelf woon ik hier vlak achter, dat scheelt met sjouwen." Daarbij helpt zijn zoon tje Finn. Net als met de verkoop, trouwens: ,,Ja, hij heeft daarnet al wat voor me verkocht. Een kerst stalletje." Het horecagedeelte in het Van Hattumhuis is goed gevuld. Veel bezoekers nemen even de tijd voor koffie met een zelfgebakken Van Hattumertje. En als ze daar geen zin in hebben, kan een biertje ook natuurlijk. Van Dalen: ,,We heb ben voor het eerst de Ellesdiekse Tripel op de tap. Een nieuw ge brouwen bier. Die valt goed in de smaak." Cursus over het geloof Kerstbomen gaan in brand Zeeuwse streken maandag 6 januari 2020 Hieltjes wil meer geld zorgwetten ,,Soms lijkt de rijksoverheid een persoon met verward gedrag. Ie mand die veel wil, maar de finan ciële consequenties niet onder ogen wil zien." De woorden van burgemeester van Kapelle, Huub Hieltjes, klinken hard, en zo zijn ze eigenlijk ook bedoeld. - Huub Hieltjes, burgemeester De eerste Van Hattummarkt- nieuwe stijl zit er alweer op voor Ellewoutsdijk. Voor het eerst werd deze rommelmarkt zaterdag gehouden in het ver bouwde Van Hattumhuis. Voor het eerst ook in de middag. En voor het eerst met de Elles- diekse Tripel op de tap. Willem Adriaansens Ellewoutsdijk - René van Weele, verkoper GOES Op donderdag 9 januari start er weer een Alpha- cursus in Goes. Alpha is een cursus voor ieder een die meer wil weten over het christelijk ge loof. De eerste avond is een introductie en ken nismaking met uitleg en informatie over Alpha. Deze avond begint don derdag om 19.30 uur met koffie en wat lek kers. De avonden daarna beginnen om 19.00 uur met een maal tijd. De cursus vindt plaats in gebouw De Le vensbron in Goes. Aan- melden kan via alphagoes@hotmail.com of via 0113- 344955. KORTGENE Op het sportveld aan de Galgendijk in Kortgene wordt op vrijdag 10 ja nuari een kerstboomver branding gehouden. Er wordt om 19.00 uur verzameld bij de molen. Hier start de lampion- nenoptocht richting het sportveld. Op vrijdag 10 januari staat er een con tainer bij de molen, waar de bomen tussen 11.00 en 17.00 uur ingeleverd kunnen worden. In Kortgene is vrijdag een kerstboomverbran ding. MIDDELBURG Collectief Vier start don derdag 9 januari met het project 'Zeeuwse stre ken en verhalen' in Gale rie T in Middelburg. Beeld- en woordkunste naars nemen de streek onder de loep. De gale rie is donderdag, vrijdag en zaterdag open van 11.00 tot 16.00 uur. GOES Stadskantoor 08.30 17.00 uur: Expositie Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Eras- muspark, 09.30-11.30 uur: Digitaal Café; vanaf 13.00 uur: Acti viteiten voor senio ren; Serviceflat de Horst, 13.30-15.30 uur: Digitaal Café HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, Schoolstraat 5, 13.00-17.00 uur: Kaarten en Biljarten voor senioren HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur: Gra tis sporten 'S-HEER ARENDS- KERKE Poelwijck, 10.00 12.00 uur: Digitaal café KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandel groep 'Elke stap telt'; Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30, 14.00-16.00 uur: Sjoelen en Biljarten KRUININGEN Hof Cruninghe, Lange- viele 41, 13.30-15.30 uur: Creatieve mid dag WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.30-10.30 uur: Allevo Lessen Yoga-gym voor 55+ WEMELDINGE 13.00-16.00 uur: In- loopsoos; 19.00 22.00 uur: Pilates WOLPHAARTSDIJK Meuleweie, 09.30 11.30 uur: Digitaal Café YERSEKE Moerzicht, 13.30-15.00 uur: Open middag Grand Café met wekelijks een leuke activiteit Tijdens de eerste rommelmarkt in het verbouwde Van Hattumhuis wordt veel bekeken, verkocht en gebabbeld. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47