Vandaag is iedereen een winnaar SCHOUWEN-DUIVELAND 19 Hij kalkte lijnen, maaide en Yogastudio jongste loot in boom Cultuurhuis beheerde het materiaal. Rinus Berrevoets deed 53 jaar lang alles voor WIK'57, zijn cluppie in Kerkwerve. VRIJWILLIGER WIK'57 Al met al zijn er misschien wel 150 vrijwilligers bij de Kerkwerfse voetbalvereniging WIK actief. Maar zó lang en zó gedreven als Rinus Berrevoets (81)...dat is zeld zaam. Niet voor niets krijgt hij zijn eigen straatnaambord. Het par keerterrein voor de club draagt voortaan de naam Rinus Berre- voets Plein. Wat-ie er allemaal deed? ,,Wat deed hij niet?", reageert voorzitter Gérard van Wanrooij. Trainen, materiaalbeheer, zooi ruimen, maaien, lijnen trekken, hesjes wassen. ,,Hij is alleen geen voor zitter geweest." En geen penning meester, lacht Berrevoets zelf. Al ging zijn vrouw Gré nog een tijd lang jaarlijks langs de deuren om de contributie op te halen. ,,Zij hielp altijd. De ballen gingen mee naar huis en lagen in de keuken te drogen. Of ze waste en herstelde tenuetjes." Want zo warmpjes als het ver enigingsleven er tegenwoordig bij zit, zo was het toen Berrevoets be gon absoluut niet. Toen hij zich in 1966 als vrijwilliger ging inzetten voor de in 1957 opgerichte club, waren er twee ballen. Daar werd net zo lang mee gespeeld tot ze ei vormig waren en zich volledig vol zogen met water. ,,Je had toen een klein hokje waar je je kon verkle den. Geen warm water en geen kantine. De scheidsrechter had een ruimte niet groter dan een wc. Als je de weelde dan nu ziet. Dat verschil is enorm." Drieënvijftig jaar lang was Ber- revoets als vrijwilliger bij WIK ac tief. Hij begon er als voetballer in 1957, maar woonde tussendoor een paar jaar in Westdorpe. In die tijd voetbalde hij bij AZVV. Eenmaal terug in Kerkwerve kon hij door rugproblemen niet meer zelf het veld op, maar op alle andere terrei nen ging hij los. Als voetballer was Berrevoets (volgens eigen zeggen) maar matig, maar als manusje van-alles bleek hij goud. Muisjes Met hondje Nora achter zich aan huppelend, was hij tot een paar maanden geleden dag in-dag uit op het voetbalveld te vinden. Boe- renfox Nora jaagde op muisjes in de struiken, baasje Berrevoets haalde de bramen weg. Van Wan- Als Rinus zei: er moeten tien nieuwe ballen komen dan wist je: die zijn écht nodig rooij: ,,Lag er een vuiltje, dan haalde hij het direct weg. Je zag wel wat hij allemaal deed, maar je zag hém meestal niet. Maar buiten de wedstrijden en trainingen om was hij altijd bezig. Altijd zonder klagen. En heel erg zuinig. Als Ri- nus zei: er moeten tien nieuwe ballen komen dan wist je: die zijn écht nodig. Dan moest je niet treu zelen met de aanschaf ook." Met pijn in zijn hart moest Ber- revoets een paar maanden terug een punt achter zijn werk zetten. Door een oogaandoening ziet hij nog maar 15 procent met één oog. ,,Ik mis het heel erg. Anders was ik nooit gestopt." Voor zijn inzet kreeg hij al eens een koninklijke onderscheiding, werd tot erelid van de club uitgeroepen, kreeg een speciaal bord toen hij de 50 jaar volmaakte en kreeg ook een keer de eretitel 'vrijwilliger van Schou- wen-Duiveland' toegekend. Waardering zat, maar dat was niet de reden voor hem om zich voor de voetbalvereniging in Kerkwerve in te zetten. ,,Waarom dan wel? Tja, waarom ben je sup porter van een club? Ik deed het gewoon en ik hoefde geen be dankje. Dit zijn allemaal vrijwilli gers hè? Iedereen zet zich voor hetzelfde in." ZIERIKZEE Een jaar nadat een klein clubje mensen voor het eerst met elkaar sprak over het realiseren van Cultuurhuis Zie- rikC heeft yogastudio Yoga- mundo zondag de deuren ge opend in het pand aan het Janne- wekken in Zierikzee. Een beetje rebels waren we, zegt Nadine van der Hulle van de yogastudio terugblikkend op dat prille begin. ,,We waren lyrisch over de kansen en mogelijkhe den die we zagen om van het Cultuurhuis iets bijzonders te maken." Met haar eigen gloed nieuwe studio als jongste loot aan de boom begint het in het voormalige schoolgebouw aardig te bruisen. Zeeuwse Muziek school en kinderopvang verhui zen later dit jaar. Theater, mu ziek, dans, kunst en bezinning: het is er straks allemaal te vin den. ,,Een ruimte voor passie hebben we het toen genoemd. En een ruimte voor passie wordt het." Waanzinnig, zegt Pieter van der Hulle van het stichtingsbe stuur van Cultuurhuis ZierikC. Een ruimte huren in een verza melgebouw is niets nieuws. ,,Maar samen een eigen gebouw hebben, dat zijn we niet ge wend." Als hij van één ding zeker is, dan is dat wel dat deze opzet tot mooie kruisbestuivingen leidt. Dat verwacht ook Cees Möhlmann van Theatergroep Zierik én vrijwillig beheerder van het pand. Toen theatergroep Zierik noodgedwongen (en naar verwachting tijdelijk) in het pand neerstreek, voelden de theatermakers zich nog indrin gers. Inmiddels is de club mét ei gen theater oudste bewoner en wordt de zekerheid van de vaste stek door alle betrokkenen ge koesterd. ,,Dit is echt zó luxe." Yogastudio Yogamundo, die dit jaar vijfjaar bestaat, beschikt over meer ruimte dan voorheen. De bedoeling is de activiteiten uit te breiden. Zie: yogamundo.nl. „Hier hebben ze een heel jaar plezier van", zegt Joyce Delfos van de Promotiedag Paardensport Gehandi capten. ,,De ruiters leven er een half jaar naartoe en na afloop genieten ze er nog een half jaar van na." Het is zondag alweer de 25e keer dat de promotiedag wordt gehouden. ,,De eerste twaalf waren nog in de Zeelandhallen", vertelt coördinatrice Delfos. ,,Daarna zijn ze allemaal hier bij De Kroo gehouden. Het is het enige evenement in zuidwest-Ne derland waarbij mensen met een be perking buiten hun eigen manege een wedstrijd kunnen rijden en zich kunnen meten met anderen." In Nieuwland rijden zondag tus sen de zeventig en negentig ruiters met een geestelijke of lichamelijke beperking rond in de bak. ,,Daarbij moet je ook denken aan mensen die blind zijn, een beroerte hebben ge had of in een rolstoel zitten, bijvoor beeld", vertelt Delfos. ,,Daarom heb ben we ook een opstapplek in de rij- bak. Zodat iedereen fatsoenlijk op zijn paard of pony kan komen." Bij het opstappen en het rijden van hun proef worden de meeste ruiters ondersteund door één of meer vrijwilligers. ,,De paarden ko men van de drie deelnemende ma- neges. De dieren worden speciaal opgeleid voor de doelgroep. ,,Ze moeten heel mensvriendelijk zijn en heel meegaand. Want je ziet dat een aantal ruiters niet mee kan gaan op het ritme van het paard. Daar kan niet ieder paard tegen. Op de ma nege doen we ook altijd om de paar lessen weer een ruiter op het paard die het dier weer lekker los kan rij den." Zoals het hoort bij een officiële wedstrijd zitten aan de twee ringen ook twee echte jury's. Koen Grool uit Vlissingen heeft ze tijdens zijn proef wel in de gaten. ,,Ik heb ernaar geknipoogd", zegt hij na de wed strijd tegen een vriendin. ,,Mis- schien dat ik daar meer punten door haal." Hij wordt uiteindelijk vierde, blijkt later bij de prijsuitreiking. maandag 6 januari 2020 SD Esme Soesman Kerkwerve - Gérard van Wanrooij, voorzitter WIK'57 Willem Adriaansens Nieuw- en Sint Joosland Jolande Oosterling uit West-Souburg doet haar uiterste best tijdens haar proef met paard Ymea en vrijwilliger Jan. Het levert haar een tweede plaats op. foto johan van der heijden Rinus Berrevoets werd zaterdag in de kantine van de Kerkwerfse voetbalclub WIK'57 verrast met een eigen plein en dito straatnamenbord. Hij zette zich 53 jaar voor zijn cluppie in. foto ernesta verburg Rinus krijgt een eigen plein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46