Vooral DepoDogs vernield bij oudjaar IN DE REGIO 18 SCHOUWEN-DUIVELAND Ondernemer wacht onderzoek niet af l* MIJN DORP, MIJN STAD VREUGDEVUUR KERSTBOMEN Ik heb liever dat ze aan een lachgasballon zitten dan aan de drugs De discussie over het gebruik van lachgas laait steeds vaker op. De horeca-ondernemer merkt de weerstand die er bij gemeente, po litie en ondernemersvereniging is. Partijen waar hij nauw mee sa menwerkt. Reden voor hem om met SMWO en Indigo in gesprek te gaan. Ook daar hoorde hij het zelfde geluid: we zijn er op tegen, maar kunnen het niet verbieden. Goede naam Al met al voor Giele reden om een streep onder de verkoop te zetten. ,,Ik heb een goede naam opge- bouwd. We zijn hier een nieuwe zaak begonnen en werken positief met alle partijen samen. Of het schadelijk is, wordt nog verder on derzocht. De eventuele negatieve uitkomst wacht ik niet af. Vooruit lopend daarop heb ik besloten te stoppen." Hypes Niet dat hij zelf als horeca-onder- nemer fel tegenstander is van het gebruik van lachgas. ,,Ik heb liever dat ze aan een lachgasballon zitten dan aan de drugs." Veel jonge gas ten hebben de behoefte om mee te doen aan hypes. Een pilletje zie je niet, een ballon is lekker opzichtig en dus aantrekkelijk. ,,En ze kun nen hun geld maar één keer uitge ven." De verkoop van lachgas in eigen huis had bovendien als voordeel dat het gebruik aan banden werd gelegd. Te dronken? Dan kon je geen ballonnetje scoren. Ook de hoeveelheid ballonnen die iemand kocht, werd in de gaten gehouden. Dat toezicht valt nu weg. Terwijl slagroompatronen met lachgas ondertussen in heel veel winkels te koop zijn. Giele verwacht dan ook niet dat het gebruik ervan stopt. Zoals hij ook niet verwacht dat dit de laatste hype is die jongeren uitproberen. In zijn ogen zijn vooral de extre- men het probleem. Niet het ge bruik van een ballonnetje op zich, maar wel de mensen die heel veel gebruiken of met lachgas op achter het stuur kruipen. ,,Wie doet dat nou? Hetzelfde geldt voor alcohol. Dat is ook niet goed achter het stuur, maar dat doen sommige mensen ook. Moet alcohol dan verboden worden? En nu weer vuurwerk. Daar staat ook weer ie dereen van op z'n kop. Maar hoe kan het dat een brandweerman wordt bekogeld met vuurwerk en dat niemand wordt aangehouden? Zulke gasten moeten opgepakt worden en gigantische straffen krijgen. Nu zijn ook de mensen die goed vuurwerk afsteken de pi neut." Bij De Zoom verandert er verder niets. ,,Het blijft hier gezelligheid en feest maken. Ook zonder lach gas gaat dat gewoon door." Esme Soesman Zierikzee In Bru werden vier van zulke kast jes opgeblazen. Maar ook in Nieu- werkerk, Renesse, Oosterland en Zierikzee hadden de dispensers een grote aantrekkingskracht op vuur werkvandalen. Vervanging van één opgeblazen DepoDog kost de ge meente 142 euro. In Ouwerkerk moest de glijbaan op de Ring (kosten 800 euro) het ontgelden. In Nieuwerkerk zorgde onder meer een fik op straat met autobanden voor veel schade (500 euro). Ook verkeersborden en (in Bruinisse) verkeersremmers wer den in deze zes plaatsen vernield. In Bruinisse werd de meeste schade aangericht. De vernielingen daar kosten de gemeente 2116 euro. In Zierikzee en Nieuwerkerk (respectievelijk 1229 en 1172 euro) ging het er eveneens heftig aan toe. Van de dorpen en steden waar ver nielingen werden aangericht aan gemeentelijke eigendommen, bleef het in Renesse het rustigst. Daar werd één kastje met hondenpoep zakjes vernield. Het totale schadebedrag ligt ho ger dan vorig jaar. Toen was de ge meente Schouwen-Duiveland 3629 euro kwijt. Dat heeft volgens een woordvoerder van de gemeente vooral te maken met de vernieling van duurdere spullen. Geen uitschieter Op langere termijn gezien is de schade geen uitschieter. In 2018 werd er voor 6560 euro aan vernie lingen aangericht. In 2017 ging het om 4700 euro. De start van 2016 gold als een dieptepunt. Toen werd er voor 14.612 euro aan spullen ver nield. Cursus over het geloof Kerstbomen gaan in brand f'A Zeeuwse streken maandag 6 januari 2020 Lachgas gaat in de ban bij De Zoom - Jeroen Giele, eigenaar De Zoom en Pinky Verboden is het (nog) niet. Toch stopt eigenaar Jeroen Giele van De Zoom en Pinky in Renesse met de verkoop van lachgasbal lonnen. Er is twijfel over de ef fecten ervan op de gezondheid. Giele wacht de resultaten van verder onderzoek niet af. Esme Soesman Renesse Tijdens de jaarwisseling op Schouwen-Duiveland is voor 5691 euro schade aangericht aan gemeentelijke eigendom men. Het meest is vernield in Bruinisse. Vooral DepoDogs, de kastjes waar mensen honden poepzakjes uit kunnen halen, waren de dupe. j Kijk op de site bij /video -Café De Zoom stopt met Jeroen Giele (l) en Paul van Doorenmalen (Ballonnen Paultje) bij de verkoop van lachgas de laatste verkoopavond van lachgas in De Zoom. foto ernesta verburg GOES Op donderdag 9 januari start er weer een Alpha- cursus in Goes. Alpha is een cursus voor ieder een die meer wil weten over het christelijk ge loof. De eerste avond is een introductie en ken nismaking met uitleg en informatie over Alpha. Deze avond begint don derdag om 19.30 uur met koffie en wat lek kers. De avonden daarna beginnen om 19.00 uur met een maal tijd. De cursus vindt plaats in gebouw De Le vensbron in Goes. Aanmelden kan via alphagoes@hotmail.com of via 0113- 344955. KORTGENE Op het sportveld aan de Galgendijk in Kortgene wordt op vrijdag 10 ja nuari een kerstboomver branding gehouden. Er wordt om 19.00 uur verzameld bij de molen. Hier start de lampion- nenoptocht richting het sportveld. Op vrijdag 10 januari staat er een con tainer bij de molen, waar de bomen tussen 11.00 en 17.00 uur ingeleverd kunnen worden. In Kortgene is vrijdag een kerstboomverbran ding. MIDDELBURG Collectief Vier start don derdag 9 januari met het project 'Zeeuwse stre ken en verhalen' in Gale rie T in Middelburg. Beeld- en woordkunste naars nemen de streek onder de loep. De gale rie is donderdag, vrijdag en zaterdag open van 11.00 uur tot 16.00 uur. BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 19.00-20.00 uur: EGA Afslankclub BURGH-HAAMSTEDE 19.00-20.30 uur: Tai- Chi; 18.30-21.30 uur: Repetitieavond Mu ziekvereniging Witte van Haemstede; Handmadestudio; Pelgrimskerk, 10.30 uur: ZipZen Mentas- tics; 18.45-19.45 uur: Yoga DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slag werklessen Muziek vereniging Cres cendo; 17.00 uur: Re- petitie CresBeat ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 23.00 uur: Biljarten KERKWERVE Dorpshuis, 14.00 16.00 uur: Kaarten maken NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ont moeting 65 plus; 19.00 uur: Muziekver eniging; Zwembad Dol-fijn, 13.30-14.30 uur: Zwemmen men sen met dementie NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 uur Pilates, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badminton OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie zangvereni ging V.Z.O.S. OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 11.00 uur: Yoga ZIERIKZEE fiZi, 20.00 uur: The Good Liar; Gebouw 4SD, 09.30-11.30 uur: Postcafé; Gemeente huis, 19.00-21.00 uur: Nieuwjaarsreceptie ZONNEMAIRE Dorpshuis, 09.00 10.30 uur: Dansen voor ouderen; 19.30 21.15 uur: Repetitie Nut en Uitspanning. BURGH-HAAMSTEDE Trees Rothkrans (foto) en Maarten van Strien hadden het er maar druk mee. Om alle bezoekers van het vreugdevuur in Burgh-Haamstede van warme chocola demelk en glühwein te voorzien. Want druk was het, zaterdag avond op het veld achter de voetbal aan de Leliëndaleweg. Daar trakteerde de dorpsraad Burgh-Haamstede de inwoners op een nieuwjaarsfeestje. De brandweer van Burgh-Haamstede stak de fik in de kunstig opgebouwde kerstboomstapel. De Witte van Haemstede zorgde voor muziek. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45