NIEUWS 3 CONFLICT AMERIKA - IRAN Trump nam het besluit om Qassem Soleimani om te brengen tijdens zijn kerstvakantie in Florida. Onder meer minister van Defensie Mark Esper en de hoogste Amerikaanse generaal Mark Milley reisden naar zijn resort Mar-A-Lago om hem bij te praten over verschillende manie ren te reageren op Iraanse agressie. Dat Trump voor de meest ex treme optie koos verraste en schokte sommige adviseurs, blijkt nu meer informatie naar buiten komt over de aanloop naar de aan val. Het doden van Soleimani was vooral op de lijst met opties gezet om aan te geven dat andere, meer gematigde mogelijkheden haalbaar en redelijk waren, bericht The New York Times. Zo werken Amerikaanse militair adviseurs wel vaker. Trumps regering stelt dat hij be sloot Soleimani om te brengen om dat de generaal plannen maakte om Amerikaanse doelen in Libanon, Syrië en Irak aan te vallen. Volgens minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo stonden tientallen tot honderden Amerikaanse levens op het spel. ,,We ondernamen actie om een oorlog te stoppen", zei Trump zelf. Maar diverse journalisten spra ken met bronnen in de regering die een andere kijk hebben op de infor matie over Iraanse plannen. Som mige adviseurs waren sceptisch. Een anonieme medewerker die met The New York Times sprak om schreef het reisgedrag van Solei- mani bijvoorbeeld als 'business as usual'. De inlichtingen zouden dun zijn geweest. Ayatollah Khamenei had een aanval op Amerikaanse doelen vooralsnog niet goedge keurd. oorlog in 2003, toen de regering Bush verzekerde dat massavernieti gingswapens van dictator Saddam Hussein en zijn banden met al Qaeda een groot gevaar vormden. Later bleek dat de inlichtingen- diensten die informatie niet had den. Trump had ook de aanval in 2012 op een Amerikaans consulaat in Libië in gedachten, zeggen me dewerkers. Daarbij kwamen in 2012 vier Amerikanen om, onder wie de ambassadeur. Trump was woest toen hij op tv zag hoe de ambassade in Bagdad nu werd aangevallen in protesten die door Iran georkestreerd leken. Bij een aanval op een militaire basis was al een Amerikaan omgekomen. Hij vreesde dat hij 'zwak' zou lij ken als hij niet zou reageren, na Iraanse aanvallen op schepen, een Amerikaanse drone en een Saoedi- sche olie-installatie. Hij wilde een harde waarschuwing afgeven en meende dat hij zo sterker zou over komen dan zijn voorganger Obama, volgens The Washington Post. Trump heeft een afkeer van mili taire interventies in het buitenland, maar het is tegelijk belangrijk voor hem om krachtig over te komen. Dat is ook wat zijn aanhangers in hem aantrekt. ,,Eindelijk een presi dent met ballen", schreef een van zijn voornaamste vrouwelijke sup porters, Amy Kremer, in reactie op dreigementen die Trump via Twit ter naar Iran stuurde. De VS heeft 52 doelen in het vizier voor het geval Iran de tegenaanval inzet, twitterde hij. De regering in Teheran heeft in middels aangekondigd zich terug te trekken uit de internationale nucle aire overeenkomst. De trainingsmissie van Neder landse militairen in het noorden van Irak gaat voorlopig door. Bij Bagdad ligt de training van Iraakse special forces wel stil. De Neder landse regering overlegt met de co alitiepartners over de oproep van het Iraakse parlement, dat een einde wil aan de aanwezigheid van buitenlandse troepen in het land. Mark van Assen Brussel Het is niet zozeer wat er is ge beurd, maar wMr. Als vrijdag de allerhoogste militair van Iran, Qassem Soleimani, dodelijk wordt getroffen door een raket van een Amerikaanse Reaper-drone is de daad op zich geen verrassing. De landen hebben al tijden ruzie; over het nucleaire akkoord van 2015 (dat de Iraanse verrijking van ura nium aan banden moet leggen en door de VS is opgezegd), over de bemoeienis van Iran met de oorlog in Syrië, over de aanwezigheid van de VS in het Midden-Oosten, over de Iraanse steun aan de militante fundamentalisten van Hezbollah, over de Amerikaanse steun aan de 'kleine satan' Israël, enzovoort. Wel een verrassing: de persoon van Soleimani. Het doden van juist deze man kan alleen maar felle tegenreacties uitlokken, dus het is gissen wat de VS hiermee beoogden. De keuze van de locatie was misschien wel het meest bij zondere. De aanslag had op allerlei plekken in het Midden-Oosten kunnen gebeuren (Soleimani was veel op reis), maar president Do nald Trump gaf zijn toestemming voor een actie op de stoep van het vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad. Het land stond al onder druk door toenemende spanningen tus sen pro- en anti-Iraanse groepen. De dood van Soleimani gaat deze alleen maar verhevigen. Bijna 20 jaar na de Amerikaanse invasie van 2003 en de daaropvolgende burgeroorlog zitten de Iraakse burgers opnieuw tussen hamer en aambeeld. De Amerikanen vielen destijds binnen, omdat toenmalig dictator Saddam Hoessein banden zou hebben met al-Qaeda en een ver zameling massavernietigingswa pens zou hebben aangelegd. Beide beschuldigingen bleken niet te kloppen. Sindsdien zijn er volgens de site Iraq Body Count zeker 288.000 mensen omgekomen, van wie rond de 200.000 burgers. Het afgelopen jaar geldt als het rustig ste jaar met 2362 dode burgers, maar, zo zegt de organisatie, 'dat zijn er nog steeds 2362 te veel'. Bijna elke dag vielen er doden. Op vallend is dat een aanzienlijk deel werd gedood bij protesten, meer dan ooit tevoren zelfs. t De burgeroorlog tussen soennieten en sjiieten kan weer oplaaien Het gaat hier voornamelijk om jongeren die genoeg hebben van het geweld dat Irak al jaren teis tert, of het nu van de soennieten komt of van de sjiieten, van Iran, Amerika, Islamitische Staat of de eigen leiders. Ze protesteren al maanden op het Tahrir-plein in de hoofdstad tegen de corruptie van de regering van Adil Abdulmahdi en de greep van Iran. Zaterdag gin gen ze weer de straat op, dit keer uit protest tegen de manier waarop de vele tienduizenden pro-Iran-demonstranten behan- deld werden. Die konden namelijk gewoon hun gang gaan, zelfs toen ze Amerikaanse ambassade be laagden. Dit, en de aanwezigheid van vrijwel alle hoge Iraakse politici bij de begrafenisplechtigheden voor Soleimani, laat volgens waarne mers precies zien waar de Iraakse regering staat: aan de kant van Iran. De machthebbers reageerden ook woedend na de aanslag op de Iraanse legerleider: hoe durfde de VS deze uit te voeren op soeverein Iraaks grondgebied? Het parle ment heeft gisteren besloten dat het afgelopen moet zijn met de Amerikaanse aanwezigheid in het land. Het gaat om ongeveer vijf duizend soldaten, verdeeld over een handvol bases. Slecht Daarmee zou er dus een eind ko men aan de relatie tussen de VS en Irak. Dat is niet alleen slecht voor de strijd tegen IS, die in Irak nog steeds niet is gestreden. Het bete kent ook dat Iran zijn kans schoon ziet en zijn macht over de buur man en daarmee de rest van de re gio nog meer gaat uitbreiden; pre cies wat de Amerikanen willen be strijden. En dat kan weer leiden tot het oplaaien van de uiterst wrede burgeroorlog tussen sjiie ten - met steun van Iran - en soennieten, grofweg twee derde en een derde van de bevolking. Die kostte tijdens het diepte punt, in 2006, aan bijna 30.000 Iraakse burgers het leven: gemid deld honderd doden per dag. maandag 6 januari 2020 GO Donald Trump wil vooral niet zwak overkomen In de VS rijzen twijfels over de motieven van de regering Trump om op Iraakse grond een Iraanse generaal uit te schake len. De gevolgen zijn aanzienlijk: Irak wil dat de Amerikaanse troepen vertrekken, de strijd tegen IS is stilgelegd en Iran schrapt de atoomafspraken. Karlijn van Houwelingen Washington Zulke verhalen wakkeren arg waan aan. Ze doen Amerikanen denken aan de start van de Irak Nederlandse missie in noorden van Irak gaat door, die in Bagdad is stilgelegd Bevolking Irak krijgt het voor de kiezen Waar het conflict tussen Iran en de Verenigde Staten escaleert, lijkt het vooral Irak te zijn dat de dupe wordt. Het lijkt wel of de rust daar nooit meer terugkeert. M De begrafenisceremonie van de omgekomen generaal Solei- mani en militieleider al-Muhan- dis in Najaf. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3