TH kld 11 Ook komend seizoen weet ze de schijnwerpers weer op haar gericht Na een roerig seizoen, korte vakantie en trouwerij begint Kiki Bertens vandaag in Brisbane alweer aan het nieuwe tennisjaar. De ambities zijn onverminderd hoog, maar ook de pijnpunten liggen in 2020 nog op de loer. De kunst van het doseren Na 81 partijen op 28 toernooien, al leen al in het enkelspel, was de pijp leeg. Meer dan dat, Kiki Bertens was de laatste twee maanden van het af gelopen tennisjaar eigenlijk gewoon overspannen. Ze wilde het seizoen niet voortijdig beëindigen, want ze maakte nog kans op de prestigieuze en lucratieve WTA Finals in Shenzhen. Dus bleef ze maar door gaan. Zo slecht wil ze zich dit jaar niet meer voelen. Alleen: een jaar geleden had ze precies hetzelfde doel. De op lossing lijkt eenvoudig, het is de kunst te doseren. De sleutel ligt daar bij al in de eerste seizoenshelft. Als je daar praktisch elke week speelt, zeg gen lichaam en geest ergens in okto ber: nu is het genoeg. Af en toe een toernooi schrappen dus. Dat vindt Bertens lastig. Ze houdt van wed strijden spelen en een week over slaan betekent ook geen punten en nul dollar. Door te kiezen voor het spelen van de Fed Cup in februari en de Olympi sche Spelen in de zomer, doet Ber- tens al concessies aan haar goede voornemen om minder te spelen. Maar haar goede vriendin Demi Schuurs teleurstellen, die een leven dige olympische droom heeft, voelde ook niet goed. Dus loert aan het einde van dit seizoen opnieuw het gevaar van tennissen op het tand vlees. Omarm het grand slam Bertens sprak, net als een jaar gele den, het doel uit om in 2020 een grand slam te winnen en voor de eerste plaats op de wereld ranglijst te gaan. ,,Als ik niet het ge voel zou hebben dat het nog iets be ter kan, zou ik het moeilijk vinden om te blijven spelen", vertelde Ber- tens. Beide doelen hangen met elkaar samen, als Bertens een grand slam wint, komt ze ongetwijfeld in de buurt van de nummer 1-positie. Zo bezien zijn die vier majors (veel) be langrijker dan veel andere evene- Als ik niet het gevoel had dat het beter kon, is het moeilijk te blijven spelen menten. Maar, en dit is waar het wringt: Bertens wil er niet te veel nadruk op leggen. ,,Dat werkt bij mij averechts." Ze beschouwt de slams als gewone toernooien. Dat kan wer ken, maar door ze bewust niet rood te omcirkelen, werkt ze er ook niet speciaal naartoe, bijvoorbeeld door de weken ervoor alleen te trainen. Terwijl het afgelopen jaar (twee keer tweede ronde, twee keer derde ronde) ronduit teleurstellend verliep op de vier piekmomenten. Tennistechnisch: aanvallen! Bertens en Tamaëla gaven duidelijk aan het roer niet om te gooien als het gaat om de inhoudelijke manier van werken. Belangrijkste punt van aan dacht blijft het aanvallende tennis. Tegen veel tegenstanders op snellere Bertens voorlopige schema eerste drie maanden 2020 ondergronden is dat voor Bertens het belangrijkste verbeterpunt en de weg naar succes. Het is wat dat betreft jammer dat ze er niet van houdt om beelden van haar partijen terug te kijken, want afgelopen jaar bleek duidelijk dat de aanval meestal loont. Aan Tamaëla de taak die bewustwor ding te creëren en het verder in te slijpen in haar spel. Vanaf week 1 onder druk Raemon Sluiter werd door Bertens na vier jaar bedankt, maar zijn naam zal nog vaak opduiken de komende weken. Zeker als de resultaten in de drie Australische toernooien tegenvallen, zal klinken dat het een fout was om met hem te breken, hoe kortzichtig die gedachte ook kan zijn. In de pu- blieke opinie kwam de imposante opmars van Bertens afgelopen jaren voor een aanzienlijk deel op Sluiters conto. Ook al door diens voorkomen in de pers. Tamaëla gaf vorige maand gelijk aan weinig op te hebben met kranten en camera's. Ze weet dat het erbij hoort, maar werkt liever in stilte en heeft er ook geen ervaring mee. Ber tens wil het komend jaar ook 'iets rustiger aan doen' wat media betreft. De vraag is hoezeer Sluiter in de rol van perschef en spreekbuis gemist gaat worden door Bertens. Afgelopen maanden ging dat niet altijd even soepel. Afsluiten voor (sociale) media is het devies voor beiden, maar dat is nog niet zo simpel als je een jaar lang de spotlights op je weet gericht. maandag 6 januari 2020 GO Kiki Bertens in 2020: een jaar vol uitdagingen Rik Spekenbrink Rotterdam/Brisbane - Kiki Bertens Een goedlachse Kiki Bertens. foto getty 6-12 januari: Brisbane 13-18 januari: Adelaide 20 januari-3 februari: Australian Open 7-8 februari: Fed Cup Nederland-Wit-Rus- land, Den Haag 10-16 februari: Sint-Petersburg 17-22 februari: Dubai 23-29 februari: Doha 12-22 maart: Indian Wells 25 maart-5 april: Miami

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39