7 Het enthousiasme temperen is voor baanrenners moeilijk met alle aandacht Meer dan ooit staan de baanrenners in de belangstelling nu er wordt gerekend op succes bij de Spelen in Tokio. ,,We hebben zo'n kansrijk team. Logisch dat mensen daar naar komen kijken'', zegt sprinter Jeffrey Hoogland bij de Wooning Zesdaagse in Ahoy. REPORTAGE ven vangen de mensen op het middenterrein een glimp op van de impo sante torso van Harrie La- vreysen, de brede wereld kampioen op de sprint. Over een kwartiertje moet hij de baan op, nu hijst hij zich in zijn pak en neemt daarna rustig de tijd voor een foto met zijn ouders. Nog even een inter view? Geen probleem. Kan gewoon als hij zich op de rollers warm rijdt. Het geeft perfect de ontspannen sfeer van de voorbije zes dagen in Ahoy weer. Waar topsport wordt be dreven op de houten wielerbaan, ter wijl op het middenterrein de schalen bier en hapjes rondgaan en er druk wordt genetwerkt. De baanrenners, vele delen van het jaar toch fietsend in de betrekkelijke anonimiteit, rij den graag de Zesdaagse Rotterdam. Met zo'n 35.000 bezoekers in die kleine week is het verreweg de best bezochte baanwedstrijd in Neder land. Maar waar andere jaren vervol gens weer de betrekkelijke luwte volgde, zal de aandacht nu naar ver wachting wel aanblijven. ,,Alles is anders dit jaar, het jaar van de Olympische Spelen'', weet de 22-jarige Lavreysen, vorig jaar indivi dueel én met het team wereldkampi oen op de sprint. ,,Wij gaan als we reldkampioenen een olympisch jaar in, dus de verwachtingen en de toe genomen belangstelling zijn logisch. Op het moment dat de prestaties komen, komt de aandacht en wij zijn daarin meegegroeid.'' Het zal alleen nog maar meer wor den als de Spelen dichterbij komen, verwacht Lavreysen, die zijn mana ger alle media-aanvragen laat filte ren. Hier op de zesdaagse is hij aan- raakbaar, aanspreekbaar, maar de ko mende periode tot de WK in Berlijn (tussen 26 februari en 1 maart) houdt hij bewust alles af. Alle Nederlanders willen zich daar óók kwalificeren voor de Spelen in Tokio. Na de WK passen olympische interviews weer even in zijn programma. Lavreysen is slechts een van de baanwielrenners met een goede kans op olympisch succes. Vorig jaar op de WK in het Poolse Pruszkow werden ook Matthijs Büchli, Roy van den Berg, Jan-Willem van Schip, Kirsten Wild en Amy Pieters minimaal één keer in de regenboogtrui gehesen. Het schept de verwachting dat het niet bij één gouden medaille zal blij ven in Tokio, zoals vier jaar geleden nog het geval was in Rio de Janeiro. Elis Ligtlee, destijds olympisch kampioen op de keirin, loopt in Ahoy rond als gastvrouw. Gestopt topspor ter, omdat ze er geen plezier meer uithaalde. Ook zij ziet de belangstel- Wij gaan als wereldkam pioenen een olympisch jaar in, dus de verwachtin gen zijn logisch ling voor de baansport toenemen. Het rijden in een goedgevuld Ahoy is een mooie opmaat, maar Ligtlee (25) kent ook de gevaren. ,,Ik ben mis schien niet de meest geschikte om mee te praten, want in 2016, op weg naar de Olympische Spelen, viel ik hier nog heel zwaar'', vertelt ze op deze zaterdagavond. Ondanks haar aftocht op een brandcard haalde ze later goud. Dat de Spelen begin januari al in de gedachten zitten gekerfd, staat vast. ,,Het speelt continu door mijn hoofd'', zegt sprinter Jeffrey Hoog land (26). ,,Hier ben ik al aan het kij ken: hoe kom ik hier goed door, hoe pak ik hier de beste trainingsprikkel, en hoe ben ik straks scherp?'' Dat maakt het lastig rondrijden. ,,Het is een wat klein en krap baantje. Dus gevaarlijke scenario's probeer ik te voorkomen. Er staat niet zoveel op het spel, maar tegelijkertijd is er veel publiek en wil iedereen zich laten zien. We hebben zo'n kansrijk team op de Spelen. Logisch dat mensen daar naar komen kijken en op reage ren.'' Zijn voornemen om de eerste drie dagen enigszins rustig op te bouwen, bleek een utopie. ,,Ik ben er toch ge woon hard ingeklapt. Het is een show tussen de mannetjes en iedereen wil de beste zijn.'' Het enthousiasme temperen blijkt moeilijk, in het oog van de belang stelling. maandag 6 januari 2020 'Alles is anders in het jaar van de Olympische Spelen' Pim Bijl Rotterdam -Harrie Lavreysen (22) Harrie Lavreysen (3de van rechts) dolt in Ahoy met onder anderen Sam Ligtlee (4de van rechts) met hun masseur, Manuel Timmermans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35