6 Bij OKT de laatste kans op deelname aan de Olympische Spelen Deze week spelen de Nederlandse volleyballers, mannen en vrouwen, in Berlijn en Apeldoorn om de laatste tickets voor de Spelen. Een overzicht aan de hand van vier thema's. Oranje derde op Yellow-Cup Nieuwe leiders in Zesdaagse Dertiende plek De Bruin op EK UITSLAGEN DE VERFRISSING DE COMEBACKS DE KANSEN Europa is het volleybalcontinent bij uitstek. Met acht Europese lan den per continentaal toernooi en slechts één beschikbaar olympisch ticket, is de opdracht voor zowel de Nederlandse mannen als de vrou wen lastig. Maar waar de mannen hopen op een stunt en niet tot de favorieten behoren, is dat bij de Nederlandse vrouwen andersom. Winnen zij niet, dan doet de nummer 4 van het WK van ruim een jaar geleden niet mee aan de Olympische Spe len. Geen deelnemer aan dit conti nentale toernooi staat hoger op de Europese ranglijst dan Nederland, al is het verschil met Turkije slechts één plaats; 3 om 4. DE ROUTE De mannen beginnen hun OKT vandaag in Berlijn tegen Europees kampioen Servië. De daaropvol gende dagen zijn de duels met Bul garije en Frankrijk, de nummer 8 en 3 van de Europese ranglijst (de maanden na de Spelen van Rio plots afscheid nam. De teleurstellende zomer van 2019 had gevolgen. Bondscoach Jamie Morrison werd ontslagen en sinds november staat Giovanni - 'Just call me Gianni' - Caprara aan het roer. Beide Nederlandse selecties wor den momenteel geleid door een Italiaan, want Roberto Piazza is aangesteld bij de mannen. Hij is te vens de clubcoach van sterspeler Nimir Abdelaziz bij Milaan, waar de beste volleyballer van Neder land en Piazza bezig zijn aan een zeer succesvol seizoen. sinds zijn aanstelling elke vrije maandag opofferde aan een studie Nederlands team en het project OKT, in plaats van een reis Milaan- Novara, waar zijn vrouw en kind wonen. Hij beschikt daarnaast over een indrukwekkend palma- res, werd in 2006 met Rusland we reldkampioen en is volgens Floor- tje Meijners dé man om het zelf vertrouwen bij Nederland te ver hogen. Met acht Europese landen per toernooi en slechts één beschikbaar olympisch ticket, is de opdracht voor zowel de mannen als de vrouwen lastig Ook Caprara heeft als clubcoach Nederlanders onder zijn hoede: spelverdeelster Laura Dijkema en Nika Daalderop. Maar in tegenstel ling tot Milaan gaat het bij Firenze de laatste weken minder voorspoe dig. Desondanks is Caprara een frisse wind voor een team dat in de herfst met gereduceerd zelfver trouwen uit elkaar ging. Een man met een visie, die Na een afwezigheid van vier jaar, onder meer vanwege blessures, is Jelte Maan terug in het Nederlands team. 33 inmiddels, bijna 200 in terlands op zijn naam, succesvol bij Maaseik en mede gezien zijn ervaring opgeroepen door Piazza. Maar de terugkeer van Meijners (32) is nog opvallender. Zij kwam ruim twaalf jaar niet uit voor het nationaal team, bedankte meer maals vanwege wisselende rede nen. De combinatie met haar stu die was lastig, door een lange af standsrelatie wilde ze haar vrije zomers niet aan het nationaal team spenderen, maar nu is het moment daar. Over het verzoek van haar voormalig clubcoach Caprara dacht ze niet lang na. De 1,91 meter lange Meijners brengt behalve lengte ook ervaring mee. Ze won bij haar clubs nage noeg alle prijzen en is inzetbaar als diagonaal en als passer/loper. Zij zou zomaar het verschil kunnen maken op een thuistoernooi waar bij Nederland zich geen fout kan permitteren. Fransen wonnen gisteren verras send van Servië). Nederland staat op plaats 9. Zowel bij de mannen als de vrouwen geldt: een plek bij de eerste twee in de poule van drie is goed voor een plaats in de halve finale. De vrouwen beginnen morgen in Apeldoorn, tegen Azerbeidzjan. Daarna wachten Bulgarije en Po len. De halve finale en de finale worden zaterdag en zondag ge speeld. Grote favorieten voor de eindzege zijn Nederland en Tur kije. Maar Oranje, sinds 2015 een vaste waarde in de wereldtop, is kwetsbaar, zo bleek afgelopen jaar. Bij het eerste olympisch kwalifica tietoernooi in Catania werd in au gustus onverwacht met duidelijke cijfers verloren van toernooiwin- naar Italië. Slechts een maand later was Nederland, even onverwacht, kansloos tegen Turkije op de EK in Ankara. Turkije heeft een oude be kende aan het roer: Giovanni Gui- detti, de succescoach onder wiens leiding Nederland de stap naar de top maakte, maar die een paar maandag 6 januari 2020 Nu of nooit voor de volleyballers HANDBAL De Nederlandse mannen hebben de laatste wedstrijd op de Yellow Cup, een vierlandentoer- nooi in Zwitserland, verlo ren. De ploeg van bonds coach Erlingur Richards- son ging met 31-27 onder uit tegen het gastland. Oranje had eerder verloren van Tunesië en gewonnen van Oekraïne en eindigt het toernooi als derde. De ploeg van Richardsson ging in de eerste helft nog enkele keren aan de lei ding, maar keek bij rust al tegen een achterstand van 16-13 aan. Kay Smits (foto) was topscorer met twaalf treffers. WIELRENNEN De Zes daagse van Rotterdam kent na de vierde dag nieuwe leiders. De Belgen Jasper de Buyst en Tosh Van der Sande namen de leiding over van Jan-Willem van Schip en zijn Belgische partner Moreno De Pauw. De Buyst en Van der Sande danken de leidende positie aan een sterk optreden in de koppelkoers. BOBSLEEËN Ivo de Bruin eindigde op het EK in Win terberg als dertiende in de viermansslee. Met de rem mers Janko Franjic, Joost Dumas en Dennis Veenker gaf hij na twee runs 1,5 se conde toe op de Duitse winnaar Johannes Lochner, die z'n Europese titel pro longeerde. Francesco Frie- drich, regerend olympisch kampioen, werd tweede. SHORTTRACK Leeuwarden. NK. Mannen, 500 meter: 1. Hoogerwerf 41,723, 2. De Laat 41,792, 3. Van 't Wout 41,847. 1000 meter: 1. Breeuwsma 1.36,691, 2. Roes 1.36,753, 3. Emons 1.36,866. 1500 meter: 1. Roes 2.20,993, 2. Breeuwsma 2.21,329, 3. Emons 2.21,523. 3000 meter: 1. Van 't Wout 5.07,171, 2. Roes 5.11,363, 3. Hoogerwerf 5.11,884. Eindstand: 1. Roes 78 pnt, 2. Breeuwsma 63, 3. Hoogerwerf 55. Vrouwen, 500 meter: 1. Schulting 44,525, 2. Van Kerkhof 44,591, 3. De Vries 44,684. 1000 meter: 1. Schulting 1.35,131, 2. De Vries 1.35,515, 3. Van Ruijven 1.35,733. 1500 meter: 1. Schulting 2.35,313, 2. De Vries 2.35,641, 3. Van Ruijven 2.36,201. 3000 meter: 1. X. Velze- boer 5.45,447, 2. Van Ruijven 5.45,477. Eindstand: 1. Schulting 105, 2. De Vries 63. Van Ruijven 52. Lisette van der Geest Rotterdam Sterspelers Laura Dijkema en Nimir Abdelaziz moeten de komende dagen met hun Oranje-teams plaatsing voor Tokio 2020 afdwingen. FOTO'S RONALD HOOGENDOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34