O Malen: carrière nu boven EK-droom tf - F 3 genoeg vraagtekens te beantwoorden Bruma niet door douane Sparren met Eupen en Brugge Transferperikelen De les van Florida Duels Het antwoord op de vraag over de herstelduur van Blind zal ook directeur voetbalza ken Marc Overmars nauwlettend in de gaten houden. Bij oud-Aja- cied en Spurs-verdediger Jan Ver- tonghen is een lijntje uitgegooid, maar een overgang was afgelopen weekend nog ver weg volgens het management van de Belg. Wel is de kans groot dat trans ferperikelen, net als vorig jaar in Florida, deze week ook in Qatar een dagelijks gespreksonderwerp zijn. Ajax zal zelf geen enkele sleu telspeler willen laten vertrekken, en ook de kernspelers zelf hebben al aangegeven een wintertransfer niet te zien zitten. De clubleiding heeft daarente gen flink wat lijstjes klaarliggen om eventueel een speler aan te trekken. Daarbij is het dagelijks passen en meten waar de prioriteit ligt. Zo zijn Quincy Promes en Da vid Neres weer ingestroomd. Pro mes zal, als het goed verloopt, di rect aansluiten. Het volledige her stel van Neres neemt nog even in beslag, maar de eerste signalen zijn positief. Overmars volgt het met bovengemiddelde interesse, aangezien het herstel van de bui tenspelers nauw samenhangt met de positie waarop Ajax op verster king inzet. In Qatar moet de basis worden ge legd voor een nieuwe succesvolle driefrontenstrijd, maar de werke lijke waarde van de trainingsweek zit in de eerste duels na de winter stop. Met een gelijkspel tegen Hee renveen (4-4) en pijnlijke nederla gen tegen Feyenoord (6-2) en He racles (1-0) kreeg de Florida-trip vorig jaar allerminst het gewenste sportieve effect. De herstart levert ook dit sei zoen al snel een boeiend pro gramma op. Na de op voorhand ogenschijnlijk rustige openings week met Sparta en Spakenburg in eigen stadion, wachten duels met FC Groningen (uit), PSV (thuis) en FC Utrecht (uit). Donyell Malen heeft geen kruis bandblessure zoals Memphis De- pay. Dat was al duidelijk, maar de ingreep die de 20-jarige spits van PSV heeft ondergaan in Amerika bevestigde nogmaals hoeveel ge luk hij heeft gehad. Malen had ook alles in zijn knie af kunnen scheu ren bij zijn ongelukkige landing tegen Feyenoord, op 15 december in de Kuip. Nu is er 'slechts' letsel aan een buitenband. En wordt het af wachten hoe zijn revalidatie gaat. De prognose die zijn club PSV za terdag naar buiten bracht, is dat Malen waarschijnlijk de rest van dit clubseizoen niet meer voet balt. Die verwachting uitspreken is een verstandige keuze, bewust zo gemaakt. Het haalt alle druk en geforceerde verwachtingen weg in de komende revalidatie, zonder dat het een positiever verloop uit sluit. Er komt bijvoorbeeld ook nog een zomer aan met een EK. In feite is de boodschap: de carrière van Malen gaat nu boven een EK- droom. Hij is geen voetballer van 33 jaar voor wie de laatste kans op een eindtoernooi gloort. Malen is pas 20, staat nog helemaal aan het begin van zijn loopbaan. Ook voor bondscoach Ronald Koeman is met de prognose alles helder: hij kan de komende tijd vol inzetten op alternatieven. En mocht het herstel van Malen in de luwte als een tierelier gaan, dan kan er te zijner tijd altijd nog wor den overlegd. Malen vloog op 2 januari naar het Amerikaanse Pittsburgh. In samenspraak met PSV wilde de aanvaller zich graag laten opere ren in het befaamde sportmedisch centrum aldaar, door professor Volker Musahl. Ooit werd Richard Steadman een bekende naam in het Nederlandse voetbal. Voor deze chirurg reisde onder anderen Ruud van Nistelrooy speciaal naar Colorado in de VS. Steadman ope- rereerde de toenmalige spits aan zijn knie. Steadman is inmiddels met pensioen, nu is Pittsburgh de plek waar in dure knieën wordt gesneden. Zlatan Ibrahimovic liet zich er helpen, net als vrij recent nog Calvin Stengs en Myron Bo- adu. De twee AZ-aanvallers zijn vrienden van Malen. En net als Ibrahimovic en Malen worden ze zakelijk begeleid door Mino Rai- ola. PSV stemde in met de keuze voor Amerika. Namens de club was medisch manager Wart van Zoest bij de operatie in Pitts burgh. ,,De dokters zien het als een lichte ingreep en daar ben ik - hoewel het allemaal vervelend is - toch blij mee'', zegt Malen. ,,Ik ga er nu alles aan doen om beter en sterker terug te komen.'' De eerste twee weken blijft hij nog in Ame rika. Daarna keert hij terug naar Nederland. Zonder de spits begon PSV gis teren aan een trainingsstage in Qatar. Interim-trainer Ernest Fa- ber kan er gaan puzzelen op een speelwijze zonder Malen. Tijdens de week in Doha ontbreekt ook Steven Bergwijn. Hij is met een lichte hamstringblessure thuisge bleven. Een andere spits is er in het emiraat wel weer bij. Sam Lammers is bij PSV hersteld van een knieblessure. Die zette hem de afgelopen vijf maanden bui tenspel. maandag 6 januari 2020 GO PSV-aanvaller Bruma is gisteravond pas in Qatar aangekomen. Zaterdag bij vertrek van de selectie moest hij in Nederland ach terblijven. Het paspoort van de Portugees bleek bij de douanecheck verlopen te zijn. PSV speelde dit seizoen al 32 officiële wedstrij den, twee meer dan Ajax Ajax en PSV spelen in Doha allebei twee oefenduels, tegen dezelfde tegenstanders. Ajax neemt het donder dag eerst op tegen KAS Eupen (19.00u), zaterdag wacht Club Brugge (17.00u). PSV ontmoet donderdag Brugge en speelt zaterdag tegen Eupen (tijden nog niet bekend). zijn cruciaal M Ajax- coach Erik ten Hag. 4 Donyell Malen is met succes geopereerd in Amerika. De prognose dat hij dit seizoen niet meer speelt voor PSV is verstandig gekozen. Het haalt alle druk en verwachtingen weg in zijn revalidatie. En wie weet waar het in een EK-jaar tóch nog toe leidt. Maarten Wijffels Eindhoven/Pittsburgh Donyell Malen voelt aan zijn knie tijdens het duel van PSV met Feyenoord en weet al dat het mis is. foto bsr agency

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31