Sandwich 22 MEDIA CULTUUR VINCENT LUISTERT RADIO Voor presentatoren Mariëlle Tweebeeke en Jeroen Wollaars is Nieuwsuurin 2020 anders. De tafel is kleiner, het tijdstip vroeger en het gesprek persoonlijker. ,,Het programma mag iets lichter en warmer worden.'' Een gesprek wordt Gelukkig Nieuwjaar! Niet bezweken aan een overdosis Top 1000, 2000 of 4000? Al geluisterd naar de nieuwe program ma's op Radio 1? Ik wel, daar zal ik het volgende week over hebben. Ik spreek je vandaag met 'je' aan, lezer, zoals Jacques Klöters, presentator van het Radio 5-programma De Sandwich, dat al 25 jaar doet met zijn luisteraars. J e had toen nog Muziekmozaïek van Willem Duys, die tijd was het. Duys was op zondag morgen van 10 tot 11, Klöters omhulde hem, hij zond uit tussen 9 en 10 en tussen 11 en 12, vandaar De Sandwich. Duys nam afscheid van de radio, Robert Long kwam, die ging ook weer, maar Klöters bleef. In 2010 moest hij van Radio 2 af, daar werd hij toch echt te oud voor, hij ging naar 5, dat heette toen nog 5 Nostalgia, en hij werd van zondag ochtend naar vrijdagochtend verplaatst. Ik ver loor hem uit het oor, vrijdag is voor mij geen Sandwich-dag, het programma hoort bij zondag als kerkklokken, lang in bed liggen en slecht eredivisievoetbal. ze zetten Klöters weer terug naar de dag waarop hij hoort. Daar sandwicht hij nu Kik van der Veers cabaretprogramma Andermans Veren. Hij laat ons horen dat er ook nog andere landen zijn dan Engeland en Amerika, kom daar nog maar eens om op Radio 2. Ja, Nederland heb je nog af en toe, Bl0f, Borsato, maar voor Corsica, Kaapverdië, Frankrijk, Duitsland en zelfs België en Nederlandse dialecten moet je toch echt bij De Sandwich zijn. Voor de poëzie trouwens ook. Klöters begint al 25 jaar elk uur van zijn programma met een gedicht. Gisteren begon hij, zoals elk jaar, met een gedicht van Vasalis. Ik hoop dat hij dat nog heel lang blijft doen. 'Als daar muziek voor is, wil ik het horen: ik wil muziek voor oude mensen, die nog krachtig zijn, en omgeploegd met lange, diepe voren en ongelovig. Die de wellust en de pijn nog kennen. Die bezaten en verloren. En als er wijsheid is, die geen vermoeidheid is, en helderheid, die geen versterving is, wil ik die zien, wil ik die horen. En anders wil ik zot en troebel zijn.' Quote van de dag Hoe herstel je dit? Dit kun je gewoon niet herstellen Soloalbum voor Dinand Gijp gaat trouwen Thomas Sijtsma et liefst spreken Mariëlle Twee beeke en Jeroen Wollaars af in De Ysbreeker in Amsterdam. De presentatoren kennen elkaar al ruim vijftien jaar en komen er vaker samen buiten werktijd. Het is de beste plek om bij te praten over werk- en privézaken; het café-restaurant ligt precies in het midden tussen hun woningen. Wollaars (42) is er als eerste. Hij zit aan een ronde tafel in het midden van de zaak. Verdiept in de krant. Tweebeeke (48) komt later binnen. ,,Sorry, iets met een klussende man en een trapleuning'', roept ze veront schuldigend tijdens de vriendschap pelijke omhelzing met haar collega. ,,Dit is de eerste keer dat wij samen worden geïnterviewd, toch?'' Wol laars knikt. De presentatoren van Nieuwsuur gaan ver terug. Bijna twintig jaar geleden zaten ze al tegenover elkaar op de redactie van de Amsterdamse persoonlijker en directer, wanneer je dichter bij elkaar zit stadszender AT5. Inmiddels zijn ze beiden na een omweg - Tweebeeke via RTL Nieuws en Wollaars in verschillende hoedanigheden bij de NOS - de anchors van een jour nalistiek instituut op de Nederlandse televisie. Kritisch Ze koesteren warme herinneringen aan hun eerste samenwerking, een periode waarin ze beiden werden gekneed tot kritische journalisten. ,,Ik heb nog steeds dezelfde mentali teit die mij daar werd geleerd'', zegt Wollaars. ,,Ons vak begint en eindigt met kritisch denken. Je eigen verba zing of verbijstering is een goed startpunt voor een verhaal.'' Tweebeeke, vanaf de eerste uitzen ding in 2010 presentator van Nieuws- uur, vult het verhaal van Wollaars aan met een project waar ze vijftien jaar geleden bij AT5 samen in doken. Stadsdeel Centrum werkte aan een nieuw kantoor aan het IJ. Hun ver bijstering over dit megalomane project bleek de aanjager van een gezamenlijk onderzoek en een publi catie. Het nieuwe stadsdeelkantoor TELEVISIE maandag 6 januari 2020 Hij begon ooit, op 1 januari 1995, op Radio 2. Dat bedachten ze gelukkig bij Radio 5 ook, —Henk Schiffmacher miste het besloten afscheid van Jules Deelder door te laat bezorgde rouwpost. MUZIEK Dinand Woest- hoff is terug. De Kane-zanger werkte - zonder maatje Dennis van Leeuwen - vier jaar aan zijn muziek. De plaat moet dit voor jaar uitkomen. ,,Ik ben heel blij dat ik de muziek weer heb mo gen vinden'', zegt de zanger. René van der Gijp heeft zijn vriendin Minou- che ten huwelijk gevraagd. Het koppel is ruim twee jaar samen. De voet balanalist viel voor Minouche een paar maan den na het over lijden van zijn levenspartner Daniëlle in 2016. Jeroen Wollaars en Mariëlle Tweebeeke beginnen een half uur eerder met Nieuwsuur. foto anp 44 —Mariëlle Tweebeeke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22