Vandaag is iedereen een winnaar WALCHEREN 19 RINGRIJVIJFKAMP WESTKAPELLE Niet vanaf een paard, niet lopend, niet op de schaats, maar vanuit een kruiwagen ringsteken. Dat kon zaterdag tijdens de ringrijvijfkamp in Westkapelle. De rug van een paard is hoog en dus een beetje eng voor veel kinderen. Lopend ringsteken kan, maar om echt ringrijden te leren kon den ze zaterdag bij het Polderhuis in Westkapelle ook vanuit een kruiwagen hun lans op de ring richten. Ringrijders die in een kruiwa gen op de bus afstormen, moeten wel een 'paard' achter die wagen spannen. Ze moeten natuurlijk wel met een beetje vaart op de bus (het stuk ijzer waar de ring in hangt) afkomen om het spannend te houden. Middelburger Julian (10) is zaterdag een van de beste paarden van stal. Maar zijn inspan ningen zijn niet direct besteed aan zus Fenna (6), die heel wat pogin gen nodig heeft om de ring aan haar lans te rijgen. Fenna moet nog wel even oefe nen voor ze net zo goed is als tante Patty en opa Helm, die samen een succesvol sjezenpaar vormen, con stateert oma Hennie Brouwer uit Westkapelle lachend. Erika Tou- tenhoofd kijkt goedkeurend toe en zorgt ervoor dat de kinderen er lol in houden Toutenhoofd zit in de jubileum- commissie van de Zeeuwse Ring- rijders Vereniging, die dit jaar haar zeventigste verjaardag viert. Ze noemt de ringrijvijfkamp een mooie activititeit om ook de jong ste jeugd kennis te laten maken met de ringrijsport. Polderhuis Het mes snijdt aan twee kanten, want het Polderhuis is ook blij dat ze extra gezinnen trekt in het laat ste weekeind van de kerstvakantie. ,,We brengen tegelijkertijd de ten toonstelling over de Zeeuwse ring- rijhistorie, die nog tot en met 8 maart in Museum Polderhuis is te zien, onder de aandacht" vertelt Toutenhoofd. Dat zij de ringrijsport promoot, ligt eigenlijk niet echt voor de hand. ,,Ik ben een beetje bang voor paarden. Daar klauter ik dus niet op." Maar ze Zes ringen uit acht pogingen stak ze. Heeft ze van haar moeder vindt het wel mooi dat zestien Zeeuwse verenigingen de folklore hooghouden en zet zich daarom graag in voor de ringrijdersclub. Om kinderen te trekken en niet te veel af te schrikken, leende Tou- tenhoofd een kruiwagen met twee wielen van haar eigen Westkap- pelse Ringrijders. Die maakt het de duwers makkelijker om de wagen stabiel op de bus af te sturen, merkt ook Karlijn van der Linde uit Koudekerke. Zij moet dochter Anna (12) een aantal keren onder de bus doorsturen. Als echt 'paar- denmeisje' zou Anna graag met een eigen paard aan ringrijders- wedstrijden meedoen. ,,Maar het duurt nog wel een paar jaar voor we aan een paard denken", tem pert moeder het enthousiasme. Pien Kuijpers (6) uit Biggekerke denkt nog niet aan een ringrijders- carrière, hoewel ze er aanleg voor heeft volgens vader Ivo. Trots: ,,Zes ringen uit acht pogingen stak ze. Heeft ze van haar moeder Marije." Aan de vijfkamp deden zo'n veertig kinderen mee. ,,Een mooi aantal", oordeelt Erika Touten- hoofd. ,,We overleggen met het Polderhuis of we tijdens de voor jaarsvakantie nog eens ringrijfesti- viteiten op poten zetten." „Hier hebben ze een heel jaar plezier van", zegt Joyce Delfos van de Promotiedag Paardensport Gehandi capten. ,,De ruiters leven er een half jaar naartoe en na afloop genieten ze er nog een half jaar van na." Het is zondag alweer de 25e keer dat de promotiedag wordt gehouden. ,,De eerste twaalf waren nog in de Zeelandhallen", vertelt coördinatrice Delfos. ,,Daarna zijn ze allemaal hier bij De Kroo gehouden. Het is het enige evenement in zuidwest-Ne derland waarbij mensen met een be perking buiten hun eigen manege een wedstrijd kunnen rijden en zich kunnen meten met anderen." In Nieuwland rijden zondag tus sen de zeventig en negentig ruiters met een geestelijke of lichamelijke beperking rond in de bak. ,,Daarbij moet je ook denken aan mensen die blind zijn, een beroerte hebben ge had of in een rolstoel zitten, bijvoor beeld", vertelt Delfos. ,,Daarom heb ben we ook een opstapplek in de rij- bak. Zodat iedereen fatsoenlijk op zijn paard of pony kan komen." Bij het opstappen en het rijden van hun proef worden de meeste ruiters ondersteund door één of meer vrijwilligers. ,,De paarden ko men van de drie deelnemende ma- neges. De dieren worden speciaal opgeleid voor de doelgroep. ,,Ze moeten heel mensvriendelijk zijn en heel meegaand. Want je ziet dat een aantal ruiters niet mee kan gaan op het ritme van het paard. Daar kan niet ieder paard tegen. Op de ma nege doen we ook altijd om de paar lessen weer een ruiter op het paard die het dier weer lekker los kan rij den." Zoals het hoort bij een officiële wedstrijd zitten aan de twee ringen ook twee echte jury's. Koen Grool uit Vlissingen heeft ze tijdens zijn proef wel in de gaten. ,,Ik heb ernaar geknipoogd", zegt hij na de wed strijd tegen een vriendin. ,,Mis- schien dat ik daar meer punten door haal." Hij wordt uiteindelijk vierde, blijkt later bij de prijsuitreiking. maandag 6 januari 2020 WA Ringsteken vanuit de kruiwagen René Hoonhorst Westkapelle Een fellere kruier dan Julian was zaterdag tijdens de ringrijvijfkamp bij het Polderhuis niet te vinden, maar zus Fenna wist zijn inspannin gen niet altijd op waarde te schatten. Erika Toutenhoofd (links) zorgt ervoor dat kinderen de moed erin houden. foto dirkjan gjeltema - Ivo Kuijpers, vader van Pien (6) Willem Adriaansens Nieuw- en Sint Joosland Jolande Oosterling uit West-Souburg doet haar uiterste best tijdens haar proef met paard Ymea en vrijwilliger Jan. Het levert haar een tweede plaats op. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19