Scheidsrechter Niels Boel doet naam wedstrijdloop eer aan IN DE REGIO 18 WALCHEREN Jaarcijfers Orionis 1 MIJN DORP, MIJN STAD Woordvoerder Peter Dingemanse, controler bij Orionis, waarschuwt overigens dat het aantal bijstands uitkeringen dit jaar naar alle waar schijnlijkheid weer stijgt. Want mensen die tot nu toe een WSW- of Wajong-uitkering kregen, vallen door de Participatiewet in het ver volg ook onder de bijstandsuitke ringen. Hoewel er in 2019 in totaal 146 minder nieuwe cliënten instroom den dan verwacht, slaagde Orionis Vaker kunnen we mensen begeleiden naar het volgen van een studie erin 401 medewerkers aan een regu liere baan te helpen, slechts dertien mensen minder dan geraamd. De uitstroom van mensen die op een andere manier uit de bijstand kun nen, viel meer tegen: van 676 cliën ten - gehoopt was 802 mensen -ver- viel de uitkering. Dingemanse: ,,Dat kan door een heel scala aan oorza ken komen. Bijvoorbeeld door ver huizing of het gaan samenwonen met een partner. Maar vaker kun nen we mensen, vooral jongeren, begeleiden naar het volgen van een studie." Orionis wil volgend jaar nog ster ker inzetten op het voorbereiden van cliënten op een studie. Behalve jongeren kunnen ook statushou ders baat hebben bij intensieve be geleiding. „Beheersing van de Ne derlandse taal is essentieel voor sta tushouders. Een goede beheersing van het Nederlands maakt een stu die of bijscholing ook makkelijker", betoogt Dingemanse. De woordvoerder onderschrijft dat 'een stabiele groep' van het cliëntenbestand afhankelijk zal blij ven van werk via Orionis. Alleen al door de aangescherpte indicaties voor sociale werkvoorziening wordt het steeds moeilijker cliënten aan geschikt passend werk buiten het werkvoorzieningsschap te helpen. ,,Maar we blijven investeren in ver beteringen en zien mogelijkheden om vooral jongeren en statushou ders, al dan niet via studie, naar een toekomst met bijvoorbeeld betaald werk te begeleiden. Nog nauwere samenwerking met andere instan ties in het onderwijs en de hulpver lening draagt daaraan bij." Dingemanse benadrukt dat Orio- nis er eer in schept zijn voorsprong ten opzichte van het landelijk ge middelde vast te houden. ,,We heb ben zo'n zestig huishoudens met een bijstandsuitkering minder dan het landelijk gemiddelde." En die voorsprong wil Orionis graag hou den. Niels Boel, als topscheidsrechter actief in eerste klasse en hoofd klasse, was een van het selecte groepje arbiters dat de naam Scheidsrechtersloop eer aandoet. De meeste van de ruim honderd deelnemers komen namelijk op de Nieuwjaarstrimloop (zoals de wedstrijd ook wordt genoemd) af via de kalender van de Vlissingse atletiekvereniging Dynamica. Niet zo gek, omdat Dynamica de trim- loop samen met de Centrale Orga nisatie van Voetbal Scheidsrech- ters organiseert, meldt voorzitter Joost Thoonen van COVS Walche ren. De trimloop met start en finish bij de Kanovijver is 35 jaar terug wel begonnen als Scheidsrechters- loop, maar trekt van het begin af aan veel wedstrijd- en gelegen- Het was een initiatief om tijdens de winterstop ook wat te doen heidslopers uit de wijde omge ving. ,,Het was in de jaren tachtig een initiatief om tijdens de win terstop ook wat te doen. Maar veel scheidsrechters trainen op een ge heel andere manier, meer op inter- val dan op duurlopen", legt oud- scheidsrechter Thoonen uit. Vlissinger Niels Boel vindt de Scheidsrechtersloop wel passen in zijn trainingsschema. ,,Als scheidsrechters volgen we speciale training op het complex van FC Dauwendaele. Maar voor mezelf doe ik wekelijks nog wel een duur- loop. Deze Scheidsrechtersloop past prima in mijn schema." Hoewel er niet heel veel actieve scheidsrechters deelnamen ('zes of zeven, geloof ik', zegt Thoonen), helpen veel oud-scheidsrechters wel bij de organisatie. Thoonen: ,,Vooral de 60-plussers zijn ruim vertegenwoordigd bij het uitzet ten van en het assisteren langs het parkoers." Niels Boel is tevreden, zegt hij grijnzend. Hij legde de 4,5 kilome ter binnen 20 minuten af en heeft daarmee zijn persoonlijke doel be haald. Zeeuwse streken en verhalen Broers vertellen over binnenstad van Middelburg Alphacursus KOUDEKERKE maandag 6 januari 2020 Minder personen in bijstand WA Niels Boel (rechts vooraan, zwart shirt) loopt hier nog net achter zijn broer Jason (links, rood shirt). Hij zal Jason, die last krijgt van zijn milt, even later passeren. foto dirkjan gjeltema Het aantal Walcherse huishou dens met een bijstandsuitkering is vorig jaar gedaald van 3073 naar 2902. Orionis kon welis waar iets minder mensen aan werk helpen dan gepland, maar het sociaal werkvoorzienings schap kreeg ook minder nieuwe klanten dan waarop vooraf was gerekend, blijkt uit de cijfers over vorig jaar. René Hoonhorst Vlissingen - Peter Dingemanse, Orionis De korte afstand (4,5 kilome ter) van de Scheidsrechters- loop in het Vlissingse Nollebos werd gistermorgen gewonnen door scheidsrechter Niels Boel (21). Zijn 16-jarige broer Jason finishte net na hem. René Hoonhorst Vlissingen - Joost Thoonen, oud-arbiter MIDDELBURG Collectief Vier start don derdag met het project 'Zeeuwse streken en verhalen' in Galerie T in Middelburg. Diverse beeld- en woordkunstenaars nemen de eigen streek onder de loep en zullen dit voor het publiek ver talen in woorden en beelden. Zo was Wal cheren vroeger de be- stuurtuin van Zeeland. Het project over Wal cheren is tot en met 8 maart te zien bij Galerie T in Middelburg. De ga lerie is op donderdag, vrijdag en zaterdag ge opend van 11.00 tot 16.00 uur. SINT LAURENS De broers Johan en Jan Willem Antheunisse ver tellen zaterdag verhalen over de binnenstad van Middelburg. De bijeenkomst vindt plaats in de Dorpskerk in Sint Laurens. Het da mesensemble @Lips zorgt voor de muzikale begeleiding. De voor stelling begint om 20.00 uur. De zaal gaat open om 19.30 uur. Johan en Jan-Willem Antheunisse vertellen verhalen over het centrum van Middelburg. GOES In Goes start donderdag een Alphacursus over het christelijk geloof. De eerste avond begint om 19.30 uur en is een ken nismaking. De avonden daarna beginnen om 19.00 uur met een maal tijd. Aanmelden kan via alphagoes@hotmail.com. Sporthal De Cou- burg, 09.15-10.15 uur: Activiteiten van gym nastiekvereniging voor 55plus; De Cou- burg, 13.00-16.30 uur: Biljarten voor senio ren; De Klimop, 13.30 16.00 uur: Koersbal; MELISKERKE Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Ade laarstraat 26, 13.30 14.30 uur: Bewe- gingsgymnastiek op muziek voor ouderen; 13.30-17.00 uur: Seni- orensoos met onder meer sjoelen en ge- zelschapspellen; MIDDELBURG Wijkcentrum het Palet, 13.30-16.30 uur: Koersbalclub; Vergulde Baars, 13.30-15.00 uur: Volksdansen; Cinema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning 'Hors Normes'; Wijkcen trum Getij, 19.30 uur: Improvisatieavond Theatergroep De Emoes; Van Eijkeren DanceMasters, 20.00-22.30 uur: Tangocafé; VEERE Gymzaal Frans Nae- reboutstraat, 09.30 10.30 uur: Gymnas tiek voor 50+ VLISSINGEN Gymzaal de Combi natie, Pablo Picass- oplein 120-126, 09.00 uur: Gymnastiek voor peuters; Gymzaal de Branding, Verkuijl Quakkelaarstraat 106, 16.00 uur: Kleu- tergym; Cine Café, Spuikomweg 3, 19.45-23.00 uur: Mr. Bright's Quiz Night, quizavond in teams van maximaal 5 per sonen. WESTKAPELLE Achterweg, 19.30 20.30 uur: Wandel- bootcamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18