Dé goedkoopste gemeente bestaat niet Herbergen is een mooie traditie aan het worden ZEELAND 17 VLISSINGEN Binnenkort verschijnen weer de ranglijs ten van goedkoopste gemeen ten. In Zeeland staat Veere steevast bovenaan. Vlissingen is al enkele jaren met afstand de duurste gemeente in de provincie. Toch valt daar nogal wat op af te dingen. Er wordt door gaans alleen gekeken naar ge zinnen met een koopwoning, maar de hoogte van de lokale lasten hangt sterk af van het soort huishouden, het type woning en de waarde van het pand. Veere scoort in bijna alle ge vallen hoog, maar voor huur ders is Terneuzen de voorde ligste gemeente, vooral door dat zij er geen rioolheffing hoeven te betalen. Voor alle andere huishoudens behoort Terneuzen juist tot de duurste Zeeuwse gemeenten. Voor mensen met een eigen woning zijn de woonlasten in Vlissingen inderdaad het hoogst, maar in de categorie huurders zit de gemeente in de middenmoot. Daar bevindt zich bijvoorbeeld ook Rei- merswaal, maar voor gezinnen die huren is zij ineens de duur ste. Ook de getaxeerde waarde van koopwoningen (WOZ- waarde) heeft invloed. Bij di verse gemeenten bepaalt die niet alleen de hoogte van de onroerendezaakbelasting (ozb), maar ook van de rioolheffing. Wie duurder woont, ziet daardoor de lokale lasten extra stijgen. Afvalcontainer In Goes, Kapelle en Schou- wen-Duiveland kunnen huis houdens bovendien de hoogte van de aanslag beïn vloeden, omdat zij een bedrag betalen voor elke keer dat ze hun afvalcontainer aan de weg zetten. Dat maakt een vergelijking tussen gemeen ten des te lastiger. Zeker. De verschillen zijn soms op merkelijk groot. Een voorbeeld: wie alleen woont in een eigen huis ofap partement dat vorig jaar een WOZ- waarde van drie ton had, kan dit jaar in de gemeente Veere een aanslag van 638 euro verwachten. Zou dat huis in de gemeente Vlissingen staan, dan bedraagt de rekening ineens 1100 euro. Nog een voorbeeld: een gezin met een huurwoning mag in de ge meente Terneuzen binnenkort 319 euro overmaken. Dat is in Hulst bijna het dubbele (580 euro). Ook de gemeente Sluis is voor het gezin veel onvoordeliger (540 euro). Voor wie goed koper wil wonen, valt ver huizen dus te overwegen. Nauwelijks. Gemeenten heb ben een grote mate van vrij heid bij het bepalen van hun belastingen. Wel geldt dat de to tale inkomsten van de afvalstoffen- en de rioolheffing de kosten van res pectievelijk de afvalverwerking en het rioolonderhoud niet mogen overschrijden. Maar verder kun nen de gemeenteraden zelf beeld: het ophalen van het afval kost een gezin in de gemeente Veere momenteel 241 euro. In de ge meente Reimerswaal is dat bijna 50 procent duurder: 357 euro. Ooit had je het jaarlijkse Nieuwjaarsconcert van Nieuwe Muziek Zeeland en sinds begin deze eeuw luidt Het Zeeuws Orkest elk jaar in. Maar nu heeft ook Herbergen alles in zich om een mooie traditie te worden. Als het dat al niet is. Dieleman vast. Juist die bundeling van uiteenlopende achtergronden, stijlen en dialecten - veel nummers Herbergen is op zijn plaats in de Oostkerk. En zeker niet eenmalig ondersteund door andere musici, stimuleren elkaar om even buiten hun vertrouwde paden te stappen. Dat bleek al in het openings nummer, toen Eisenga - bekend als pianist en componist - zich zin gend liet horen in het Groningse volksliedje Ain boer wol noar zien noaber tou. Deze melodie was de in spiratiebron voor het stuk City Li nes, dat hij 15 jaar geleden schreef. Gaandeweg het concert waren er veel meer mooie momenten. Zoals het ingetogen Eenvoudig te vinden, de Middelburgs gekleurde verta ling die Peter Slager maakte van I am easy to find van The National. Of Dieleman die, begeleid door Baby Dee op het kerkorgel, vanaf de galerij de mensen toezong. Baby Dee was een van gasten van deze editie, samen met mondharpist Phons Bakx en de voormalige stadsdichter Anna de Bruyckere, die poëzie op muziek bracht. Ook de composities van Eisenga, zoals Blond en The funny laugh of Jackelin, bleken bij het collectiefin goede handen en maakten ook hier indruk. Wielslag, een van de sterk ste nummers die Slager en Diele- man hebben gemaakt, kreeg aan het slot een bescheiden maar te rechte reprise. maandag 6 januari 2020 wonen? Denk aan verhuizen Loont het de moeite om gemeen ten te vergelijken? Zijn die grote verschillen te ver klaren? bepalen hoe zij de huishoudens aanslaan. Daardoor kan het gebeu ren dat huurders in de gemeente Terneuzen nog altijd gratis mogen lozen op de riolering, terwijl ze in Hulst daarvoor 270 euro per jaar be talen. Of een ander voor Kijk op pzc.nl hoe de lasten in uw gemeente uitvallen. M FOTO LEX VAN LIESHOUT/ANP Rolf Bosboom RECENSIE Na twee jaar in de Zeeuwse Concertzaal was de derde editie van Herbergen zater dagavond in de Oostkerk in Mid delburg. Dat het initiatief wordt ge waardeerd, bleek wel uit de belang stelling. De rij voor de ingang van de kerk reikte tot ver in de Bree- straat, maar uiteindelijk bleek er nog net voor iedereen plaats in de herberg, pardon: kerk. Herbergen - door sommigen al de regionale Traveling Wilburys genoemd - is een collectief van vier bekende Middelburgse muzikan ten, die elkaar hebben gevonden in hun band met en liefde voor hun stad: Tonnie Dieleman, Peter Sla ger, Arjen van Wijk en Douwe Ei- senga. ,,Maar niemand van ons komt echt uit Middelburg", stelde worden in streektaal gezongen - geeft Herbergen zijn charme. Dat geldt ook voor de setting, die de ene rommelig zal noemen en de ander ongedwongen. De verstaan baarheid mag dan niet altijd opti maal zijn, het spelplezier is onmis kenbaar. De vier hoofdrolspelers, In de toegift zong Dieleman een van zijn bekendste werken: Zilver spa. In deze entourage kwam het nog meer tot zijn recht, zeker toen het uitmondde in een samenzang. Het onderstreepte dat Herbergen op zijn plaats is in de Oostkerk. En zeker niet eenmalig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17