Even nadenken over Nederland Film over Ineke Otte valt in de prijzen Nieuwjaarsconcert Kipje 16 ZEELAND Voor wie goedkoper wil wonen, is verhuizen een serieuze optie. Dat kan zomaar honderden euro's per jaar aan woonlasten schelen. Ook in Zeeland. VERGELIJKING BELASTINGEN Commentaar Kort voor de kerst schetsten Wageningse onderzoekers in de PZC hun beeld van Nederland in 2120. Een groen land met steden in het oosten, veel minder landbouw, bredere rivieren en met een kolossale duinenrij als kustverdedi ging. Zeer interessant. Niet als zaligmakend plan, wel als voor beeld van hoe je fundamentele keuzes kunt vertalen in een beeld dat iedereen begrijpt. Een schets met duidelijke voor- en nadelen. De wetenschappers nemen bijvoorbeeld drastisch minder vee als uitgangspunt. Deze verkenning helpt ons aan perspectief, los van de hui dige economische modellen. Want Wageningen gaat uit van nieuwe behoeften: ander voedsel, anders verkregen warmte, natuurwaarde. Is dat nodig? Willen we dat echt? De volgende verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn pas in 2021. We heb ben dus nog tijd om rustig na te denken en mede op basis van vergezichten als die van Wageningen nieuwe politieke leiders te kiezen. Maar we hebben niet heel lang meer. Opkomende politici beginnen zich al te profileren met electoraal uitge kookte taal. Die leidt af. Hugo de Jonge, een van de kroonprin sen van het CDA, profileerde zich dit weekeinde met uitspra ken over migratieplanning en over krimp van de bevolking. Je voelt de eindeloze discussie al aankomen. Het gevaar is duide lijk. Zo dreigen we te vergeten dat de vraag wat we moeten doen om goed in Nederland te kunnen blijven leven, veel be langrijker is dan met wie en met hoeveel. De vraag of we hier straks nog kunnen leven, is belangrijker dan met wie en met hoeveel Ladybug dingt nu ook automatisch mee naar de Golden Merlion Awards, die jaarlijks worden uitge reikt. De cast en crew zijn ook uit genodigd om de vertoning in Sin gapore bij te wonen. Zij bekijken nog in hoeverre dat, vooral financi eel, haalbaar is. De documentaire won de prijs in de categorie Film on Women. ,,We zijn zo ontzettend blij en trots", zegt Van Scheyen. „Vooral de cate gorie, waarin de film zo tot zijn ALMANAK recht komt en over onze landsgren zen heen gewaardeerd wordt, is na tuurlijk geweldig. Een echt cadeau." Eerder werd de film van Van Scheyen geselecteerd voor het Druk International Film Festival in Bhu tan. Daar werd deze genomineerd voor een Golden Dragon Award. Die man uit dat dorp in de Zak van Zuid-Beveland staat nog maar net te spitten in de moes tuin en daar komen ze - zoals al tijd - weer aangelopen. Meneer De Haan aan het hoofd van zijn gevolg van een tiental kippen. Met zijn allen op wormenjacht in de omgewoelde aarde. Be- We zijn zo ontzettend blij en trots. Een echtcadeau Ladybug gaat over de Zeeuwse ontwerpster en kunstenares Ineke Otte. De documentaire ging in sep tember 2018 in première tijdens Film by the Sea in Vlissingen. halve dat kleine brutaaltje met haar parmantige verentooi. Zij is niet van zijn zijde weg te slaan. Bij elke rookpauze staat zij op haar poten te huppen en staart strak naar de brandende sigaret. ,,Hé jo, roken is slecht voor je", zegt hij. Maar het eitje wil niet vallen. Stomme kip. Vrouw verzet zich tegen aanhouding HOEDEKENSKERKE Brand slaat over naar dak woning De brand ontstond rond 00.30 uur in de schoor steen. Het vuur sloeg over naar het dak. De brandweer rukte uit met drie voertuigen. Op het dak werd een deel van de dakpannen weggehaald om het vuur te blussen. Rond 03.00 uur werd het sein 'brand meester' ge geven. De brandweer heeft het schoorsteenkanaal ge veegd. TERNEUZEN Dertien boetes bij snelheidscontrole In de laatste weken van 2019 heb ben alle Zeeuwse gemeenten hun belastingtarieven voor het nieuwe jaar vastgelegd. Die bepalen de hoogte van de belastingaanslag die komend voorjaar in de bus valt. Deze bestaat uit de optelsom van de afvalstoffenheffing, de rioolheffing en de onroerendezaakbelasting (ozb). Zeeuwse huishoudens zijn dit jaar gemiddeld ruim 3 procent meer kwijt aan hun gemeente. In harde euro's komt dat neer op enkele tientjes. Een gezin met een koop woning met een WOZ-waarde van 2 ton betaalde afgelopen jaar ge middeld rond de 750 euro. Dat gaat dit jaar naar 775 euro. Nee. De meeste inwoners van het armlastige Vlissingen, dat al de hoogste tarieven binnen Zeeland Huishoudens zijn dit jaar gemiddeld ruim 3 procent meer kwijt aan hun gemeente kende, mogen in 2020 zelfs een iets lagere rekening verwachten. Noord- Beveland houdt de afvalheffing en de rioolheffing gelijk en heeft alleen de ozb licht verhoogd. Ook Rei- merswaal houdt de stijging binnen de perken: rond de 1,7 procent. Nee. Het gaat om ge middelden. Met name Borsele en Goes zit ten er ruim boven. Daar gaat de aan slag in veel geval len met ruim 5 procent om hoog. De grootste stij ging krijgen Goese ge zinnen in een huurwoning voor de kiezen: bijna 10 pro cent. maandag 6 januari 2020 II De documentaire Ladybug, this is Ineke van Bo van Scheyen is in Singapore in de prijzen gevallen. De film is gekozen als maand- winnaar bij het World Film Carni val, dat maandelijks in Singa pore de beste films vertoont. Rolf Bosboom Goes - Bo van Scheyen, filmmaker Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Een 38-jarige vrouw ver zette zich zaterdagmid dag, toen agenten haar wilde aanhouden voor openstaande boetes. Agenten vonden de vrouw zonder woonplaats op het Ravelijn in Terneu- zen. Ze spraken haar aan vanwege de 1000 euro aan boetes, die ze had openstaan. De vrouw probeerde weg te komen, maar zij werd tegenge houden door de politie. Ze verzette zich toen agenten haar probeerde te boeien. Ze werd toch ingesloten, totdat ze haar boetes betaalde. Toen ze dat had gedaan, werd ze weer vrijgelaten. In het dak van een huis aan de Boeiertweg in Hoedekenskerke heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag brand gewoed. Er raakte niemand ge wond. De politie heeft zater dagavond naar aanlei ding van klachten van omwonenden snelheids controles gedaan in Ter- neuzen. Agenten schre ven in totaal dertien be keuringen uit. Op de Guido Gezelle- straat gaf de politie acht boetes. Vier bestuurders zijn bekeurd voor het overschrijden van de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur met meer dan 20 kilometer per uur. Op de Meneer F.J. Haar- manweg reden vier be stuurders te hard. Deze bestuurders zijn ook be keurd voor hun rijgedrag. Goedkoper Rolf Bosboom Vlissingen En? Wat is dit jaar de 'schade'? Verhogen alle gemeenten hun ta rieven? Herbergen in de Oostkerk. foto marc machielse Geldt dat voor alle Zeeuwen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16