c* Cijfers voor eindexamens zijn het hoogste van Nederland Dat blijkt uit gegevens die Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO), on derdeel van het ministerie van On derwijs, Cultuur en Wetenschap, heeft prijsgegeven. Volgens DUO deden in het schooljaar 2018/2019 in totaal 3865 Zeeuwse leerlingen eindexamen. Van hen slaagden er 3637. Dat komt neer op 94,1 procent. Daarmee troeft Zeeland alle andere provincies af. Overijssel en Noord Brabant komen nog het dichtst in de buurt, met 93,2 procent. In de provincies Groningen en Noord Holland slaagden relatief de minste leerlingen: 90,4 procent. Havisten Dat Zeeland het zo goed doet, is te danken aan de havo- en de vmbo- kandidaten. Vooral de havisten scoorden ruim boven het landelijk gemiddelde. Van de Zeeuwse vmbo'ers behaalde 96,4 procent het diploma. Het aantal Zeeuwse vwo-kandi- daten dat slaagde, was niet uitzon derlijk hoog: 90,8 procent. Dat is vrijwel gelijk aan het landelijk ge middelde. In Zuid-Holland, Noord- Brabant, Overijssel en Utrecht zak ten naar verhoudingen minder leerlingen. Binnen de provincie behaalde het Calvijn College de hoogste scores De Zeeuwse kandidaten slaagden ook met de hoogste cijfers. Voor alle vakken samen hadden ze gemid deld 6,66 op hun eindlijst. De cijfers op de eindlijst worden bepaald door het resultaat van de school examens én van centraal examen. Ook op het centraal examen waren de cijfers in Zeeland gemiddeld het hoogst: 6,50. Binnen de provincie behaalde het Calvijn College de hoogste scores: gemiddeld 6,64 op het centraal exa men en 6,76 op de eindlijst. Ook de kandidaten van CSW Walcheren deden het goed, met een gemiddeld eindcijfer van 6,73. Opvallend zijn de verschillen tussen het schoolexamen en het centraal examen. Het Lodewijk College in Terneuzen en de Isaac Beeckman Academie in Kapelle haalden, binnen Zeeland, de laagste cijfers op het centraal examen. Dankzij hoge scores bij het school examen zijn de eindcijfers toch nog relatief hoog. Omgekeerd deden het Zwin Col lege in Oostburg en vooral het Scheldemond College in Vlissingen het behoorlijk bij het eindexamen. Maar door lagere resultaten bij de schoolexamens eindigen ze toch onder aan op de Zeeuwse ranglijst. Reynaert College Ook zijn er soms duidelijke ver schillen tussen de afdelingen. Op het Reynaert College in Hulst blon ken bijvoorbeeld vooral de vwo'ers uit, met gemiddeld 7,06 op hun eindlijst. Op het Ostrea Lyceum in Goes waren de resultaten van vwo'ers veel minder, terwijl de havo-leer lingen op het eindexamen juist de beste van de provincie waren. Bij de vmbo'ers haalden de leerlingen van Pieter Zeeman in Zierikzee de hoogste cijfers. 1% I maandag 6 januari 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl MIDDELBURG ,,Hé, daar speelde iemand een A in plaats van een As." Meestertrompettist Eric Vloei- mans ontging niets. Zaterdagmiddag verzorgde hij in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg een 'play-in' voor muziektalent uit de provincie. Vijftien jongeren hadden zich aangemeld, in leeftijd variërend van 11 tot 18 jaar en spelend op trompet, hoorn, bugel, klarinet of dwarsfluit. Ze repeteerden werk uit Vloeimans' boek The Horn of Plenty en begonnen met het koraalach tige Armin. ,,Die noten kunnen wel wat meer hebben'', zei de trompettist gaandeweg. „Kunnen jullie die wat heroïscher spelen?" Tegelijkertijd drukte hij zijn leer lingen op het hart niet alles even luid te spelen. ,,In de muziek is de verhouding tussen hard en zacht héél be- langrijk. Van hard spelen krijg je zere lippen en dat is nooit goed." Het resultaat is te horen tijdens het Nieuwjaarsconcert van Het Zeeuws Orkest, waarbij Vloeimans gastsolist is. De jongeren doen mee met de concerten van vrijdag 10 januari in de Sint Jacobskerk in Vlissingen en zaterdag 11 januari in De Mythe in Goes. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Zeeuwse scholieren het best Zeeuwse scholieren zijn de beste van het land. Afgelopen jaar haalden de eindexamenkan didaten de beste cijfers. Ook het aantal geslaagden was in Zee land, naar verhouding, het hoogst. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15