Volle in box Grootste techbeurs ter wereld in Las Vegas ECONOMIE 13 AAN HET WERK Deze week barst in Las Vegas de Consumer Electronics Show (CES) los, 's werelds grootste techbeurs. Vijftig innovatieve Nederlandse start-ups presenteren zich er aan de wereld. Je bent na de drukke feestdagen eindelijk uitgeslapen, de nieuwjaarskater is uit je systeem, misschien ben je zelfs het nieuwe jaar begonnen met een detox of balansdag. Alle reden om ook fris aan het nieuwe werkjaar te beginnen. Maar nadat je de collega's een gelukkig nieuwjaar hebt gewenst en achter je computer zit, slaat de schrik je om het hart: je mailbox heeft géén vakantie gehad. Je staat oog in oog met 193 nieuwe berichten. Paniek! Chaos! Haal rustig adem, een volle inbox is geen reden om te hyperventileren. Houd het volgende stappenplan aan: Het hoeft niet allemaal in één keer. Plan nu een uur voor het grove werk, en een paar mo menten later in je week voor de moeilijkere mails. Jij hebt er niet voor gekozen om te wor den gemaild, en niemand zal er een probleem van maken wanneer je er na je vakantie iets langer over doet om te antwoorden. Bovendien hebben problemen de neiging zichzelf op te lossen als je niét meteen antwoordt. Begin niet in het wilde weg te antwoorden, maar scan de binnengekomen berichten. Ga dan puinruimen. Delete als kerstgroet ver momde reclamebood schappen, verwijder mails waarin je ten on rechte in de cc staat, mar keer de berichten over issues die al zijn opgelost als 'gelezen'. Dikke kans dat het getal tussen de haakjes al flink is geslon ken. Problemen hebben de neiging zichzelf op te lossen als je niet meteen antwoordt Tackle de kleine taken: korte antwoorden, ont vangstbevestigingen, een item toevoegen op je to-dolijst. Hanteer de tweeminutenregel van productiviteitsgoeroe David Allen: als het in twee minuten of minder kan, doe het dan gelijk. Zo niet, plan het dan als een taak voor later. hopelijk zijn dit er niet al te veel. Plan een mo ment in waarop je deze mails beantwoordt. Een simpel 'Kom ik zsm op terug!' volstaat. Heb je in de komende dagen een halfuurtje tussen twee afspraken, dan is dat een mooi blok om een paar taaie mails aan te pakken. Laatste tip: wanneer er veel informatie moet worden doorgegeven, is bellen vaak handiger en sneller dan mailen. Mochten de bovenstaande stappen alsnog geen soelaas bieden, dan is er een alternatief advies van de eerder genoemde David Allen: 'Control A, Delete, en hopen op het beste. Hudson's Bay weg van beurs Japan wil Ghosn voor rechter SELECTIE Sinds Nederland in 2017 voor het eerst een eigen landenpaviljoen op techbeurs CES had, is de delegatie elk jaar gegroeid. Dit keer nemen staatssecretaris Mona Keijzer (EZ) en tech-ambassadeur prins Con- stantijn vijftig start-ups mee naar Las Vegas. Het kabinet steunt de Nederlandse aanwezigheid sinds enkele jaren. ,,Start-ups zijn bijna altijd op zoek naar kennis, geld en partners om hun onderneming verder te laten groeien'', legt Keij zer uit. ,,Daarom is het goed om deze bedrijven in de VS, een van de grootste investeerders in onze eco nomie, te ondersteunen bij het grij pen van kansen.'' Verder staan op de beurs nog vijftien Nederlandse bedrijven die op eigen gelegenheid komen, waaronder Philips. Volgens prins Constantijn is het doel onder meer om de start-ups contacten te laten leggen met po tentiële investeerders, klanten, partners en distributeurs. Begon de beurs in 1967 relatief klein en met de focus puur op consumenten elektronica, deze editie zijn er 36 productcategorieën: van 3D- printen, onderwijs en smart cities tot robots en drones. Zo'n 4500 be drijven zijn komende week in Las Vegas. Hun paviljoens en kramen trekken naar verwachting 170.000 bezoekers uit 160 landen. Speeltjes Belangrijkste trends deze editie: 5G-hardware (van smartphones tot auto's en slimme koelkasten), tele visies met 8K-resolutie, de betere robotstofzuigers en allerlei toepas singen op het gebied van kunstma tige intelligentie. Verder zijn voor het eerst seksspeeltjes welkom op de beursvloer. Ze zijn onderge bracht in de categorie Gezondheid Wellness. Het besluit volgt op de controverse van vorig jaar, toen de Osé Robotic Massager - een soort robotvibrator - een award won, die snel weer werd teruggevorderd, toen de organisatie besefte welk type product was bekroond. Waar seksspeeltjes mogen, zijn schaars geklede promotiedames voortaan taboe bij de CES-pavil joens. Verder stelde de organisatie een fonds in van 10 miljoen dollar, dat de aanwezigheid van vrouwe lijke en gekleurde techonderne- mers moet bevorderen. VERBETERING maandag 6 januari 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: de volle mailbox na de vakantie. De rest van het eerste blok gebruik je om te schieten met hagel. Als het goed is, heb je nu alleen nog de mails over waar je wat langer mee bezig bent, en Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018) en Werken met millennials (2019). AANDELEN Het Canadese warenhuiscon cern Hudson's Bay verdwijnt van de beurs van Toronto. Een groep minder heidsaandeel- houders ging akkoord met een bod van 11 Canadese dollar (7,58 euro) per aandeel van een groep meerderheids aandeelhouders onder aanvoe ring van topman Richard Baker. ARRESTATIE Japan heeft een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd voor de ge vluchte oud topman van Nissan en Re nault Carlos Ghosn. Het land heeft ook zijn borgtocht inge trokken. De Japanse minis ter van Justitie noemt het vertrek van de voormalige topman 'onaan vaardbaar'. o O Een bezoeker speelt een VR-game tijdens de CES van vorig jaar. foto ap 50 Nederlandse start-ups op CES David Bremmer Rotterdam Vijftig Nederlandse start-ups presenteren zich in Las Vegas. Een kleine selectie: Hydraloop Het Friese Hydraloop ontwik kelde een systeem dat 85 pro cent van het in de badkamer en keuken gebruikte water weer op drinkwaterkwaliteit brengt. Het is vooral ontwik keld voor gebieden met water tekorten, zoals het Midden Oosten en delen van Afrika. Een gezin van vier zou met het apparaat jaarlijks 75.000 liter kunnen besparen. Nightwatch Epileptische aanvallen in de slaap kunnen dodelijk zijn. Nightwatch uit Leiden maakt een armband die de aanvallen met hoge nauwkeurigheid de tecteert. De op de bovenarm gedragen band zendt vervol gens een waarschuwingssig naal naar een hulpverlener. Lightwell Lightwell maakt lantarenpalen die ook oplaadpunt zijn voor elektrische auto's, en dienst doen als wifi-hotspot en mi lieusensor. Het Amsterdamse bedrijf leverde onder andere al 10.000 slimme armaturen aan Rotterdam. Ze zijn onder meer te vinden op het Weena en bij het Centraal Station. Bij de serie over de moeilijke economische situatie van de middenklasse in verschillende delen van de wereld is in de krant van zaterdag een on juiste foto geplaatst. Het betrof niet het Amerikaanse gezin Spradlin. De juiste foto van lerares Engels Amber Spradlin en haar gezin staat hiernaast. Hudson'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13