Roker krijgt zelfde behandeling als drugsverslaafde Verplichte seks met de leider, wie signaleert dat nu? Weer Nederlander gewond bij slee-ongeluk Oostenrijk Meldpunt voor sektes betreurt opheffing 10 NIEUWS VROEGBOEK VOORDEEL Zware rokers die door het WZA naar de eigen verslavingspoli worden doorverwezen, krijgen eerst een consult met een versla vingsarts. Deze arts brengt de problematiek in kaart, stelt een behandelplan op en stemt met medisch specialisten en huisarts af wie wat gaat doen. Zo nodig krijgen deze patiënten begelei ding van een verslavingscoach. Zowel de verslavingsarts als de verslavingscoach werkt nauw sa men met longverpleegkundigen, longartsen, diëtisten en fysiothe rapeuten en zo nodig met een psycholoog. De aanpak van het WZA gaat verder dan de bestaande afkick- poli en -cursussen, die vaak niet meer bieden dan coaching en be geleiding. Het WZA wil de totale leefstijl van rokers in beeld bren gen en aanpakken. De rokerspoli is een pilot die drie maanden gaat duren. In eerste instantie richt het WZA zich op longpatiënten die al onder behandeling zijn in het eigen ziekenhuis en maar niet met roken kunnen stoppen. Het WZA helpt met deze aan pak rokers op dezelfde manier als drank- en drugsverslaafden. ,,Gek genoeg trappen bijvoorbeeld ver zekeraars bij deze specialistische aanpak van rokers vaak op de rem, terwijl ze dat bij drank- en drugs verslaafden niet doen'', zegt ver slavingsarts Robert van de Graaf. ,,Dat komt doordat roken nog steeds vaak wordt gezien als een »De rokerspoli is een proef die drie maanden gaat duren slechte gewoonte in plaats van als een levensgevaarlijke verslaving.'' De behandeling van tabaksver slaving door de verslavingszorg wordt in tegenstelling tot an dere verslavingen niet vergoed. Het WZA en Versla vingszorg Noord Nederland (VNN) onderzoeken samen de mogelijkheden om de behande ling van tabaksverslaving wel ver goed te kunnen krijgen. Het WZA heeft zorgverzekeraars al wel be trokken bij het project. SÖLDEN Bij een slee-ongeluk in het Oostenrijkse Sölden is za terdagmiddag een 25-jarige Ne derlander ernstig gewond ge raakt. Hij bevond zich op een na- tuurrodelbaan, maar belandde door nog onbekende oorzaak bui ten de baan en stortte 4 meter naar beneden. Het is al het tweede ro- delongeluk met een Nederlands slachtoffer binnen enkele dagen in het Alpenland. Het ongeluk vond plaats op de ro delbaan Sölden in Tirol. De Neder lander was als laatste van een groep onderweg naar beneden. Op een recht stuk raakte hij van de baan, vloog een steil stuk af en kwam me ters lager tot stilstand. Door de klap vloog de twintiger met zijn hoofd tegen een boom en sloeg hij met zijn rug tegen een steen. Het bergreddingsteam verleende ter plekke eerste hulp. Na stabilisa tie van het slachtoffer werd hij met een reddingshelikopter overge bracht naar het ziekenhuis in Zams. Donderdag raakte in Vorarl- berg ook een Nederlander gewond tijdens het rodelen. Vaak hebben ze zich bij Sektesig naal verbaasd. Waarom kiest ie mand ervoor om niet meer te eten? Waarom gehoorzaam je een leider met de meest waanzinnige denk beelden? Een ding is zeker, stelt woordvoerder Karin Krijnen. Het gebeurt. Ze blikt in deze krant te rug op zeven jaar sekteleed. Het moet geen lobbyverhaal worden, stelt ze met nadruk. Dat Sektesig naal verdwijnt, doet echt wel een beetje zeer, maar op een gegeven moment moet je de realiteit aan vaarden. NL Confidential, de organisatie waartoe Sektesignaal behoorde, is vooral bekend van - en druk met - Meld Misdaad Anoniem. Sektesig naal was altijd het kleine broertje. Het verdwijnen van het sekte meldpunt kost geen banen. Ook dat verzacht de pijn. Toch maakt ze zich zorgen om de gevolgen. Niet voor haar mede werkers, maar voor de mensen die slachtoffer dreigen te worden van een sekte, en hun familie. Waar moeten die straks terecht? Ze heeft ze aan de lijn gehad: mensen die vertellen hoe hun partner zodanig in de ban is ge raakt van de een of andere leider, dat ze alles afstonden. Hun geld, hun lichaam en uiteindelijk ook hun vrije wil. ,,We hebben mel dingen gehad over vrouwen die van de leider alleen nog maar met hem seks mochten hebben, of over mensen die mee moesten doen aan rituelen met groepsseks. Soms moesten daarbij zelfs kinderen toekijken. Dat vind ik nog het erg ste: kinderen hebben helemaal niets te kiezen." Schimmig Dat laatste begrip - kiezen - is in de wereld van schimmige religi euze en spirituele bewegingen cruciaal, ook bij volwassenen. Wanneer doet iemand iets omdat hij of zij dat wil, en wanneer is er sprake van dwang? ,,We hebben zoveel voorbeelden langs zien ko men. In Utrecht stierf in 2017 een mevrouw door uithongering. Ze hoorde bij een groep die geloofde dat ze konden leven van lucht en licht. Wilde ze dat echt?" Ander voorbeeld. ,,Een vrouw vertelde dat ze moest koken voor de rest van de groep, maar dat de leider niet tevreden was over het resultaat. Ze moest van hem alle acht de porties zelf opeten, en werd hartstikke ziek. We hebben ons vaak verbaasd. Waarom zou je zoiets doen? Maar het gebeurt." Het is niet zo dat iemand meteen begint met een ander uit te buiten. ,,Dat gaat heel geleidelijk. Mensen die in zo'n situatie terechtkomen zijn vaak zoekende. Ze zijn rond de 30 jaar, hebben een partner, werk, Soms moesten kinderen toekijken. Dat vind ik nog het ergste en denken: is dit alles? Zij komen vaak uit bij mindfulnessachtige groepen. In andere gevallen heb ben ze in het verleden een trauma tische ervaring gehad, en zoeken ze naar verzachting van hun pijn en verdriet." In sommige gevallen heeft die zoektocht dus vreselijke gevolgen. Sinds 2013 kwamen signalen over deze gevallen terecht bij Sektesig naal. Het meldpunt zag het levens licht na een uitzending van Al berto Stegeman over de Miracle of Loue-sekte en hield het uiteindelijk zeven jaar vol, totdat de subsidie kraan werd dichtgedraaid. Sektesignaal luisterde, en scha kelde indien nodig de politie, de Belastingdienst of de inspectie in. ,,Het waren meestal niet de slachtoffers zelf die belden, in elk geval geen mensen die er mid denin zaten. Vaak waren het fami lieleden. Ze zien dat iemand zich langzaam terugtrekt, niet meer af spreekt, of veel geld kwijt is aan een bepaalde groep. Of ze vertellen dat iemand die aan kanker lijdt plotseling stopt met zijn behande ling en op een alternatief pad te recht komt", zegt Krijnen. Een andere groep die het Sekte signaal benaderde, was die van de uittreders. ,,Soms wilden zij ge woon een keer hun verhaal kwijt. Als ze dat dan verteld hadden, was het voor hen goed. Soms brachten we hen in contact met psycholo gen die expertise hebben op het gebied van sektes en hen kunnen helpen bij de verwerking van alle ellende." Onderzoek Wat Krijnen en haar collega's leer den in de jaren, is dat ze minder konden doen dan dat ze graag zou den willen. Zelf onderzoek doen en sekteleiders voor het gerecht slepen was er niet bij. Sektesignaal kon alleen de instanties informe ren en hopen dat die de tijd en mo gelijkheden vonden om iets te doen. Soms lukte het om iets voor elkaar te krijgen, vaak ook niet. Uiteindelijk, moet Krijnen con cluderen, blijft het een grijs ge bied. ,,Bij sektes gaat het om wij zij- denken. Om mensen die geïso leerd worden. Het zijn misstan den, maar het zijn niet altijd straf bare feiten. Daar kan de politie niet veel mee. Als er wel sprake is van strafbare feiten, is het nog steeds moeilijk mensen veroordeeld te krijgen. Slachtoffers zijn vaak bang, of ze schamen zich. Het is ons als Sektesignaal niet gelukt om mensen achter de tralies te krijgen. Dat is ook een van de redenen dat de subsidie is stopgezet." Politie In het grote geheel is dat misschien logisch. ,,Het gaat om honderd meldingen per jaar. Dat is weinig, kun je zeggen; dat kan de politie ook wel af. Maar vraag het eens aan de mensen die het betreft. Als het om je eigen kind gaat, ben je heel blij als er iemand met verstand van zaken naar je verhaal luistert." maandag 6 januari 2020 GO Het Wilhelmina Ziekenhuis Assen (WZA) krijgt als eerste een gespecialiseerde versla vingspoli voor longpatiënten die móéten stoppen met roken. Victor Schildkamp Assen AL MEER DAN 350 GEGARANDEERDE VERTREKDATA Boek nu op oad.nl, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisadviseur (j© Actievoorwaarden: zie oad.nlAwrwaarden Sektesignaal, het meldpunt voor mogelijk sektarische be wegingen, hield per 1 januari op te bestaan. Dat gebeurt in een tijd waarin sektes juist weer re gelmatig de kop op steken. Daarom zijn er zorgen over de toekomst: worden meldingen van bezorgde familieleden door andere instanties wel op waarde geschat? Sander van Mersbergen Rotterdam Bedden staan klaar voor een ayahuasca-healing. foto hh -Karin Krijnen, Sektesignaal GRATIS wijzigen en annuleren boek t/m 3 februari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10