Drijflacht EGBERT JAN Wat is dat toch, die belangstelling van ons voor ziektes, behandelingen, complicaties en medische missers? Monique: ,,Toen we 50 werden en 25 jaar getrouwd waren, hebben we vijftig mensen meegenomen naar ons geliefde Vlieland. Sommigen waren daar nog nooit geweest.'' Edwin: ,,Toen onze dochter 25 werd, hebben we haar meegenomen naar Zuid-Afrika.'' Monique: ,,Dat is de manier waarop we het leven willen vieren. Ik werkte ooit veertig tot zestig uur per week. Daarna een tijd helemaal niet. In die periode heb ik in mijn zoektocht naar genezing het hele alternatieve circuit doorlopen. Nu heb ik een balans gevonden.'' Edwin: ,,We zijn 35 jaar samen. Vieren half jaar na onze eerste ontmoeting trouwden we.'' Monique: ,,We gaven een huwelijks feest met alles erop en eraan.'' Edwin: ,,Het kostte 25.000 gulden.'' Monique: ,,Dat zouden we nu niet meer zo doen.'' Edwin: ,,Dat massale zouden we niet meer willen.'' Monique: „Behalve aan goede doelen, geven we graag geld uit aan het goede leven. Aan reizen. We willen geen geld spenderen aan luxe spullen, sieraden of kleding.'' Edwin: ,,Aan kleding geven we maar zo'n 450 euro per persoon per jaar uit.'' Monique: „Maximaal." Edwin: ,,Op zaterdag doen we voor 80 tot 100 euro boodschappen en doorde weeks kopen we hier en daar verse dingen.'' Monique: „Taartjes en zo.'' Edwin: ,,In totaal zijn we aan bood schappen zo'n 170 euro per week kwijt.'' Monique: ,,We hebben wekelijks vier uur huishoudelijke hulp. Onze hond wordt twee keer per week opgehaald, en als we reizen gaat ze naar de oppas.'' Edwin: ,,Ons huis is ruim 750.000 euro waard. We hebben een aflossingsvrije hypotheek van 455.000 euro.'' Monique: ,,Per maand betalen we 880 euro bruto aan rente. De helft krijgen we terug.'' Edwin: ,,Het huis is goed geïsoleerd.'' Monique: ,,Aan energie betalen we 179 euro per maand. En binnenkort komen er zonnepanelen op het dak.'' „Bram heeft een wond die maar niet wil genezen. Nu komt er elke dag iemand langs om die wond te verzorgen.'' Ik heb Nanda (72) al gezegd: ik ga er weer vandoor. Ik ben opgestaan, heb een stap gezet. Verhalen over mensen die ik niet ken - liever niet. Ze staat al bij de huiskamer deur, opgesprongen van haar stoel met onvermoede snelheid. Net heeft ze nog verteld dat het kraakbeen in beide knieën 'naar d'rlui grootje' is en dat ontste kingsremmers machteloos staan. ,,En die vrouw van thuiszorg, die zegt tegen hem, ze zegt Nanda blokkeert de toegang tot de hal, waar ik in moet wil ik de buitendeur bereiken. ,,Ze zegt, ga voor een second opinion. Ach, hij heeft zo'n pijn.'' Ik mompel 'wat naar' en loop op haar en de deur af. Ze geeft geen krimp. ,,Het behandeltraject ligt vast in een protocol hè. Dat is ook nodig bij wondgenezing.'' Ik knik, tas onder m'n arm. Soms zoek ik Nanda op omdat ze vroeger goed is geweest voor m'n ouders. Langzaam vorderen we tot bij de buitendeur, als in een ver traagde drijfjacht. Ze legt een hand op de klink. Niet om die naar beneden te drukken, eerder om te voorkomen dat ik dat doe. ,,Jos moet naar het zieken huis voor een scan. Hij heeft steken in de zijkant van z'n hoofd.'' Jos is haar zoon, en nu v. raakt de goede Nanda al vertel lend in een overdrive. Opdat ik nog even blijf. Over zorg mogen we praten, dat is nodig. Maar ik heb kennissen die uitsluitend vertellen over ziektes, behandelingen, compli caties, medische missers, bijwer kingen en verpleegkundigen die de ader niet kunnen vinden. Er zijn varianten. Een collega houdt me op de hoogte over het onderzoek aan z'n anus, ook al is duidelijk dat ik er geen prijs op stel. Een vriendin wil liefst overbieden. Uit ik me een keer over een tragische gebeurtenis in mijn nabijheid, een jonge man die plotseling ongeneeslijk ziek blijkt: zij kent iemand dieen dat is nóg schrijnender. Mijn voormalige schoonmoe der had elke aandoening die ooit in een gesprek ter sprake kwam ook gehad, poliepen, emfyseem, bloedarmoede, suikerziekte, erger nog. Steeds groter wordt de plaats die de zorg in ons leven inneemt. We houden ervan, we kunnen niet zonder. En ik? Laatst moest ik uit de kleren bij de huisarts. Daarover een andere keer. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 4 JANUARI 2020 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 95