8 NIEUWS INTERVIEW RUDI LUBBERS Een documentaire veranderde een jaar geleden het leven van Rudi Lubbers (74). De vergeten boksheld werd gered van een zwervers bestaan in Bulgarije en woont nu in een aanleunwoning in Amsterdam. Maar of hij er gelukkig is Zijn seniorenappartement oogt als een studentenkamer. Het is ruim, met laminaat zo goed als nieuw en de muren wit. Op tafel liggen krantjes, papieren en - soms onge opende - enveloppen kriskras door elkaar. Lege yoghurtbakjes dienen als asbak. Over de verwar ming hangen sokken en een on derbroek te drogen. Hij heeft niet echt opgeruimd voor zijn bezoek, zegt Rudi Lub bers (74) verontschuldigend. ,,Ik wil het nog een beetje aankleden, hoor. Wat gordijnen en zo. Ik kan je sinas aanbieden, of oploskoffie.'' De man die ooit in de ring twaalf ronden overeind bleef te gen bokslegende Muhammad Ali, woont sinds de zomer in een aan leunwoning bij een verzorgings huis in de Amsterdamse Bijlmer. Zijn zoon en enkele vrijwilligers hebben het opgeknapt. ,,Het is een prima plek. Groot genoeg. Het vrouwtje kan hier zo komen wo nen.'' 'Het vrouwtje' is Ria, met wie hij al decennialang lief en leed deelt. Een jaar geleden leidden de twee een zwervend bestaan in Bulgarije. Ze waren met hun straathonden het huis uitgezet en sliepen in een Volkswagenbusje, dat van ellende uit elkaar viel, midden in de kale natuur aan de rand van het dorp Kosharitsa. Zo troffen de makers van het te levisieprogramma Andere Tijden Sport hem aan toen ze een docu mentaire over zijn legendarische gevecht met Ali maakten. De beel den van een sjofele Rudi die zijn tanden poetste in een beekje, ver oorzaakten een schok. Nederlan der Arie Grinsven, die in Bulgarije woont, ging naar hem toe en sloeg alarm. Het stel werd acuut uit het busje gehaald en naar Nederland gebracht. Ria was doodziek en de menterend. Ze lag weken in het ziekenhuis met een dubbele long ontsteking. Nu verblijft ze op de gesloten afdeling van een verpleeghuis in Amsterdam-Oost, op een half uurtje reizen met de bus en tram van Rudi. Ria heeft Alzheimer, maar herkent hem nog wel. ,,Ik ga elke dag naar haar toe'', vertelt hij. ,,Ze staat altijd zwaai end achter het raam te wachten.'' Meestal gaan ze dan buiten wan delen. 's Middags nemen ze één borreltje en 's avonds eten ze sa men. Hij heeft een apart tafeltje bij het raam geregeld. Ria wil niet met medebewoners aan één tafel zitten, vertelt hij. ,,Ze woont op een afdeling met zeven anderen, maar die zijn geestelijk en licha melijk bijna dood. Dit is niet wat ze wil. Ze blijft een vrouw van de kermis. Daar heeft ze het nog al tijd over.'' Als hij over Ria praat, wordt Rudi somber. Ze vindt het eten verschrikkelijk, hoe lief het perso- fJ£, - Neem je één borreltje in het verpleeghuis, bam, 3,50 euro! Dat is toch gewoon niet leuk meer neel ook is. Hij laat een recente foto van hen samen zien. Voor ver pleeghuisbegrippen is zij een 'Hollywoodster', zegt hij trots. ,,Als ze haar haren heeft gedaan en make-up op heeft, is ze weer het vrouwtje dat ik heb leren kennen. Ik vind dat ze niet zoveel achteruit gaat. Ze praat over dingen van zes tig jaar geleden en doet qua le venslust niet voor mij onder.'' Het afscheid valt elke keer zwaar. Ria raakt in paniek, roept dat ze in een gevangenis zit en vraagt waarom ze niet mee kan. ,,Ze is nog steeds jaloers. Als ik wegga, zegt ze: je hebt zeker een ander hè? Nee schat, dat zou ik nooit doen. Het is triest als je al zo lang samen bent.'' Eregast Het leven van Rudi draait om de zorg voor zijn vrouw. Hij is weinig thuis. De muren van zijn apparte ment zijn kaal, op een groot schil derij na. Daarop geeft hij Muham mad Ali een linkse hoek. Het kunstwerk kreeg hij op een groot boksgala in Rotterdam. Rudi was eregast en kreeg een daverend ap plaus. Hij gaf in bokshoofdstad Rotter dam samen met journalist Charles Groenhuijsen zijn eerste 'lezing'. Groenhuijsen stelde vragen, Rudi gaf enthousiast antwoord. Het zou de start zijn van een soort 'college tour', maar het bleef bij die ene keer. Rudi zelf wordt nog wel gere geld uitgenodigd. Hij gaf dit jaar een boksclinic aan achterstands kinderen in de Kuip, was te gast op boksgala's en een goede doelenac tie van schaatster Yvonne van Gennip. Daar haalt hij nog plezier uit: zijn status van Bekende Ne derlander sinds Andere Tijden Sport. Hij wordt overal herkend. Een buschauffeur stopte om met Rudi een selfie te maken, een jong meisje bij de halte wilde met hem op de foto voor haar vader. Hij grijnst: ,,Ik ben gewoon een le gende geworden.'' Financieel hoeft hij niks tekort te komen. Oud-wielrenner Rini Wagtmans ontfermde zich over hem en richtte de stichting Rudi Lubbers Life After Sport op. Er staat daar bijna een halve ton op de rekening. Wagtmans vult er elke maand Rudi's AOW mee aan. De donaties kwamen uit alle hoeken, tot een paar duizend euro van Ajax. Financieel directeur Marc Overmars - ,,Ik verwar zijn naam altijd met die van die schaat ser Wennemars'' - nodigde hem persoonlijk uit voor een wedstrijd. Rudi kreeg een vakan tie op Ibiza cadeau, een tandarts gaat zijn gebit renoveren. Hij pakt van de tafel een kunstgebitje, dat hem in afwachting van die behan deling, tijdelijk tanden bezorgt. ,,Ik krijg binnenkort implantaten. Ik wil iedereen bedanken voor de hartelijkheid.'' Hoe lief en warm alle hulp ook is, Rudi blijft een vrijbuiter. Ei genwijs, zeggen sommigen. Hij vindt het prachtig dat hij als senior gratis met het openbaar vervoer mag reizen en musea kan bezoe ken, maar hekelt de administra tieve rompslomp, de rekeningen die binnenkomen en de torenhoge prijzen in Nederland. ,,Neem je één borreltje in het verpleeghuis, bam, 3,50 euro! Voor zo'n slokkie. Dat is toch niet leuk meer." Hij ging bijna kapot in Bulgarije, maar hij mist het land elke dag. In de zo mer was hij twee weken in Bulga rije bij zijn 'redder' Arie. ,,Ik heb daar veel vrienden. Ze willen we ten hoe het met me gaat. School kinderen herkenden me. Ik heb in een winkel nog een openstaande rekening betaald. Ik ben daar ten slotte halsoverkop weggegaan. Nu heb ik alles keurig achtergelaten.'' Grinsven stuurde hem daar naar een dokter. Rudi had een verwaar loosde bronchitis. De Bulgaarse arts verbood hem nog te roken. Daar trekt hij zich niks van aan. Op tafel, naast een pakje shag, liggen twee inhalatoren. Af en toe stikt hij bijna in een angstig lange hoestbui. ,,Als ik niet rook, heb ik het net zo erg. Als ik wél rook, zaterdag 4 januari 2020 GO 'Hoelang ik hier blijf, hangt af van Ria' VICTOR SCHILDKAMP TONNY VAN DER MEE til Rudi Lubbers woont in een aanleunwoning bij een verzor gingshuis in de Amsterdamse Bijlmer. foto jean-pierre jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8